Příští sčítání lidu bude vypadat jinak, plánuje ČSÚ. Co se změní?

Praha - Sčítání lidu bylo pro mnohé Čechy otravné, jiní ho pokládali za velký zásah do soukromí. Do příštího sčítání (kolem roku 2020) se ale nejspíš poprvé nebudou muset zapojit všichni. Statistici se chtějí ptát pouze vybrané skupiny lidí. Plánují totiž co nejvíc údajů získat z registrů.

"U obyvatelstva a majitelů domů a bytů by se tak zjišťovaly jen nezbytně nutné údaje. Navíc by se nejednalo o vyčerpávající šetření, ale zjišťování by proběhlo jen u reprezentativního vzorku," popsali postup příštího sčítání statistici ve svém magazínu Statistika a my.

Při příštím sčítání kolem roku 2020 by ČSÚ chtěl od lidí získat jen nezbytné minimum dat. Akce by tak prý byla "šetrná vůči občanům" a měla by je méně obtěžovat, výsledek by navíc neovlivnily nedbalé, neúplné či nepřesné odpovědi. Měla by také být levnější.

Statistici uvádějí, že lidé už své údaje státu odevzdali. Ten data shromažďuje právě v registrech. Tyto zdroje ale v Česku zatím některé potřebné informace neobsahují. Chybějí v nich třeba údaje o bytech, dosaženém vzdělání či domácnostech. "Proto je pro tento koncept (sčítání z registrů) nutné, aby takové administrativní zdroje vznikly," uvedl ČSÚ. Bez vytvoření registru bytů a jeho propojení s registrem obyvatel a bez nového registru vzdělání by se podle něj zamýšlené sčítání nedalo provést.

Podle statistiků bude nutná změna legislativy tak, aby měli k datům z registrů přístup. Důležité je také propojení informací. Samozřejmá má být ochrana osobních údajů. ČSÚ uvedl, že není důvod, aby se správci registrů chovali "sobecky", své systémy uzavírali a nebylo možné vzájemné sdílení dat. Údaje bude také nutné aktualizovat.

Předsedkyně ČSÚ má vládě do konce září příštího roku předložit návrhy, jak by se registry měly doplnit a jaké nové by měly vzniknout. Na stole chce kabinet mít také plán legislativních kroků, vyčíslení nákladů a časový harmonogram.

Věděli jste, že...

Jedno z nejstarších doložených sčítání proběhlo v letech 500–499 př. n. l. v armádě Perské říše za účelem přidělení pozemků a placení daní.

Velmi zajímavou formu sčítání užívali od 15. století po dobytí území Španěly staří Inkové v andské oblasti. Inkové neměli žádný psaný jazyk, ale údaje získané při sčítání, stejně jako jiná číselná i nečíselná data, zaznamenávali pomocí uzlíků na pestrobarevných šňůrkách kipu, vyrobených z bavlny či srsti lamy nebo alpaky.

Na území Čech a Moravy jsou známy berní rejstříky a seznamy poddaných ze 14. až 17. století, určité znaky úředního sčítání obyvatelstva mělo však až tzv. solní sčítání z roku 1702. Pravidelná sčítání lidu byla stanovena reskriptem, který 13. října 1753 vydala Marie Terezie, na jehož základě byla první konskripce (soupis) provedena v roce 1754 (první svého druhu v Evropě).

První soupis veškerého obyvatelstva s doprovodnými údaji (věk, pohlaví, rodinný stav, zaměstnání) proběhl v letech 1665-6 v Nové Francii (dnešní kanadské provincii Québec). První celonárodní sčítání proběhlo v roce 1703 na Islandu, následovalo Švédsko 1749, Dánsko 1769, Polsko 1789, USA 1790, Anglie, Wales a Francie roku 1801.

Související

Více souvisejících

čsú Sčítání lidu

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy