Platy soudcům by se měly snížit, říká nový ombudsman Varvařovský

Praha - Nikdy nebyl zastánce toho, aby soudci byli vyňati z celostátních úsporných opatření, uvedl v rozhovoru pro Mediafax čerstvě zvolený ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj by snížení platů přispělo i ke zvýšení reputace soudců v očích veřejnosti.

Red.: Jak se díváte na rozhodnutí Ústavního soudu, který označil čtyřprocentní snížení platů soudců jako neústavní a ohrožující jejich nezávislost?

P.V.: Problematika soudcovských platů se táhne už minimálně deset let. Já jsem nikdy nehlasoval pro to, aby soudy byly vyňaty z celostátních úsporných opatření. Letošní případ je však zvláštní a myslím si, že právě proto všech 15 ústavních soudců bylo pro. Snížení platů dopadlo totiž na soudce skoro jako na jediné, společně s poslanci. Z původního záměru, že se to bude týkat všech státních zaměstnanců, se po jejich protestech ustoupilo. Otázka je, co bude v příštím roce.

Red.: Mělo by tedy v příštím roce dojít k jejich snížení platů?

P.V. Myslím si, že by vláda měla jednat se soudcovskou unií a že by měla přesvědčit soudce, aby to akceptovali dobrovolně. Marná sláva, obraz justice v očích české veřejnosti není valný a k důvěře lidí v soudnictví neslouží jen kvalita rozsudků, ale i občanské postoje. Soudci nejsou zase tak výjimečné osobnosti, aby nemohli sdílet společenský problém tohoto druhu.

Red.: Myslíte, že by snížení platu o čtyři procenta mohlo ohrozit nezávislost soudců?

P.V.: Soudcovské platy jsou na takové úrovni, že procentuální snížení v řádu jednotek je spíš výsměch tomu, že by se to mohlo dotknout jejich nezávislosti.

Red.: Souhlasíte s kritikou prezidenta Václava Klause Ústavního soudu za to, že zrušil předčasné podzimní volby v loňském roce?

P.V.: Zrušení předčasných voleb je z ústavního hlediska zcela v pořádku. Kdyby byl býval podán podobný návrh v roce 1998, kdy se obdobným způsobem zkrátilo volební období, tak už tehdy by ústavní soud předčasné volby zrušil taky. Kde ale není žalobce, není soudce. Navíc připomínat tento verdikt po roce mi připadá trochu jako uražená pýcha. Státník by se nad to měl povznést.

Red.: Co Vás nyní čeká, jaké budete mít priority?

P.V. První co bude, tak se chci seznámit s každodenním chodem úřadu. Chtěl bych také spíše dodělat věci, které jsou rozdělané a které už pan doktor Motejl navrhoval. Jako asi největší cíl mám, aby veřejný ochránce práv byl uveden v ústavě. Jak už to mají i jiné evropské země. Zvlášť když se do české ústavy bude zřejmě zasahovat.

Red.: Vzhledem k tomu, že jste byl především kandidátem senátorů ODS a poté i vládní trojkoalice opět v čele s ODS, nemáte pocit, že máte stranickou nálepku?

P.V. Vůbec ne. Vždycky Vás musí někdo na funkci ombudsmana navrhnout, jinak to u nás nejde. Necítím se, že bych byl té straně povinován nějakým vděkem. Považuji se za fundamentálního nestraníka. Jsem člověk liberálních názorů, rozumím těm ´pravým´ i ´levým´.

Red.: Nastupujete po Otakaru Motejlovi, který byl prvním ombudsmanem a který se těšil velmi dobré pověsti, necítíte na sebe tlak?

P.V.: Spíše než tlak, tak závazek. Doktora Motejla jsem znal osobně, a když to velmi zjednoduším, nerad bych mu udělal ostudu. Takže spíše cítím zodpovědnost.

Red.: Sám jste o tom, že byste byl ombudsmanem nepřemýšlel. Ani jste podle svých slov po tom neprahnul. Co vás přimělo nabídku kandidovat přijmout?

P.V.: Nejvíc mě dostali lidé, kteří znali mě i pana Motejla. Ti to podali tak, že Ota, jestli se na to někde dívá, tak by byl rád. Na tohle mě dostali i moji rodinní příslušníci.

Související

Stanislav Křeček

Ombudsmana Křečka bude nově zastupovat Schorm

Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Devětačtyřicetiletý Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu dnes v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman.
Senát ČR

Senát na zástupce ombudsmana navrhl zástupce ČR před Evropským soudem Schorma

Vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexander Schorm se stal jediným senátním kandidátem na zástupce ombudsmana. Horní komora ho dnes vybrala v prvním kole tajné volby. Druhého kandidáta horní komora nevybrala ani ve druhém volebním kole. Advokátu Jakubu Křížovi chyběl ke zvolení jeden hlas, právničce a ombudsmance na ministerstvu obrany Lence Marečkové čtyři hlasy.

Více souvisejících

ombudsman Pavel Varvařovský mzdy / platy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy