Národní galerie navrhuje farnosti, aby si od ní Madonu z Veveří půjčila

Praha - Pokračující spor o Madonu z Veveří chce Národní galerie v Praze (NG) řešit do rozhodnutí soudu smlouvou o zápůjčce farnosti. Na základě dlouhodobé zápůjčky jsou v NG vystavena mnohá středověká díla, jež vznikala na objednávku církve.

Galerie tak chce zabránit případným dalším přesunům vzácného středověkého díla. Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Galerie se domnívá, že dílo stále patří stále jí. „NG chce zabránit opakovanému přemísťování vzácného díla, a proto nabízí farnosti ponechání obrazu na stávajícím místě na základě smlouvy o výpůjčce," vysvětluje mluvčí galerie Tereza Ježková.

Nejvyšší soud loni v listopadu zrušil rozsudek, který NG uložil na základě restitucí vrátit deskový obraz farnosti ve Veverské Bítýšce. Případ vrátil Městskému soudu v Praze. Odvolací soud se má více zabývat funkčním spojením obrazu s objektem, tedy kaplí u hradu Veveří. To je podmínka vydávání movitých věcí podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Galerie v dovolání uváděla, že obraz ztratil sakrální účel i vazbu s kaplí už před druhou světovou válkou.

Galerie se domnívá, že v tuto chvíli neexistuje právní titul, který by veverskou farnost opravňoval k držení obrazu a že vlastnické právo k obrazu nadále patří jí. Ředitel NG Jiří Fajt uvedl, že galerie chce proto dočasně, do pravomocného rozhodnutí soudu, upravit podmínky umístění obrazu v Diecézním muzeu smlouvou o výpůjčce obrazu. „Náš postup však kontrastuje s postupem farnosti ve Veverské Bítýšce před zrušujícím rozhodnutím Nejvyššího soudu. Tehdy striktně trvala na přemístění obrazu a jeho držbě, aniž by vzala v potaz všechna rizika spojená s možností změny právního statutu obrazu a opětovné manipulaci s ním," řekl Fajt.

Farnost vystavila dílo v Diecézním muzeu v Brně a podle jejího právníka Františka Severina tam zůstane i po rozhodnutí NS. Severin očekává nové rozhodnutí Městského soudu v Praze na přelomu února a března.

Desítky let byl obraz součástí expozice NG a byl vystaven v Anežském klášteře hned vedle Zbraslavské madony z přibližně stejné doby. V rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška.

Související

Více souvisejících

obraz Madony z Veveří Národní galerie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy