Protidrogovou politiku vlády bude řídit Vedralová: Kritizují ji Piráti i její předchůdce Vobořil

Praha - S účinností od 1. srpna 2018 byla jmenována do funkce ředitelky Odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová. Ta v minulosti působila na ministerstvu zahraničí.

V tiskové zprávě to dnes oznámil úřad vlády. Předchůdce Vedralové Jindřich Vobořil skončil ve funkci ke konci července z osobních důvodů.  Vobořil, který byl koordinátorem protidrogové politiky od roku 2010, zdůvodnil to tím, že už nechce dojíždět do Prahy z Brna, kde žije a kde má rodinu.

"Do výběrového řízení se přihlásili tři kandidáti, jejich způsobilost posoudila nezávislá komise jmenovaná Státním tajemníkem Úřadu vlády ČR," uvedl úřad vlády. Podle Zdravotnického deníku se kromě Vedralové přihlásili také vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík a vedoucí oddělení koordinace a financování protidrogové politiky při úřadu vlády Lucia Kiššová.

Vobořil zastával zároveň také funkci národního koordinátora pro protidrogovou politiku, Vedralová do této pozice zatím jmenována nebyla. Výběr Vedralové kritizovali Piráti, podle nich je v ohrožení česká racionální protidrogová politika. Kriticky se ke své nástupkyni postavil i Vobořil. 

Vedralová se stala ředitelkou odboru na základě výběrového řízení. Národního koordinátora protidrogové politiky podle statutu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky jmenuje a odvolává předseda této rady, kterým je v současnosti premiér Andrej Babiš (ANO). 

Výběr Vedralové kritizovali Piráti, podle nichž nová ředitelka odboru na ministerstvu zdravotnictví nenaplňovala akční plány pro boj s alkoholem a s tabákem a bojkotovala moderní přístupy k léčbě závislostí. Její výběr označili za politickou nominaci, neboť Vedralová je členkou ČSSD. "Bohužel poté, co premiér Babiš vyštípal z pozice národního protidrogového koordinátora světově uznávaného Jindřicha Vobořila, do úřadu nastupuje Babišem vybraná zcela nekompetentní bývalá úřednice Ministerstva zdravotnictví ČR Jarmila Vedralová, za kterou se táhnou kauzy netransparentního přidělování peněz na protidrogovou politiku," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kritický je vůči své nástupkyni i Voboři. "Je to nejhorší možná volba, která mohla být," řekl ČTK. Podle něj nemůže Vedralová konkurovat svým soupeřům z výběrového řízení. "Ten člověk sedí dvě desítky let na ministerstvu zdravotnictví a měla na starosti alkohol a výsledky známe. Jsme země, která je druhá nejhorší na světě v oblasti alkoholu a podobně jsme na tom v tabáku. Možná, že takhle to chtějí, pokud chtějí status quo v oblasti alkoholu a tabáku, tak zvolili tuto dámu," uvedl Vobořil. Vedralová je podle něj stoupenkyně represí a odborně na tom není dobře. Dnešní jmenování Vedralové podle něj může sledovat už jednou nastavený scénář, podle kterého by měla protidrogová agenda na úřadu vlády skončit.

Související

Univerzita Karlova

Sepsala vládní koordinátorka plagiáty? Univerzity zahájily kontrolu jejích prací

Univerzita Karlova a Univerzita Palackého v Olomouci zahájily kontrolu závěrečných prací vládní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, která čelí podezření z plagiátorství. Podle informací, které se minulý týden objevily v médiích, obsahuje údajně zhruba třetina textů shodné pasáže s jinými zdroji. Výsledek kontroly očekávají školy v následujících týdnech.

Více souvisejících

Jarmila Vedralová Jindřich Vobořil Národní protidrogový koordinátor Drogy Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy