Brusel rozhodl: Ve firemním vedení musí být 40% žen. Češi reagují kriticky

Praha - Ve vedení velkých evropských firem, tedy ve správních a dozorčích radách, by během následujících osmi let mělo být alespoň 40 procent žen. Počítá s tím směrnice Evropské komise, která byla ve středu schválená v Bruselu.

V současnosti dominují v řídících orgánech muži, představují 85 procent nevýkonných členů řídících orgánů a 91,1 procenta výkonných členů řídících orgánů, zatímco u žen jsou tyto podíly 15 procent a 8,9 procenta. O nerovnoprávném postavení svědčí statistika, od roku 2003 se průměrný počet žen v řídících orgánech zvyšoval pouze o 0,6procentního bodu ročně.

Komise chce novým opatřením prolomit "skleněný strop", který brání ženám dosáhnout na nejvyšší funkce v největších evropských společnostech a dosáhnout vyváženějšího zastoupení mezi muži a ženami.

Navrhovaná směrnice stanoví 40procentní zastoupení žen mezi nevýkonnými členy řídících orgánů společností kotovaných na burze. Firmy, které mají nižší podíl žen ve vedení, budou muset jmenovat pracovníky na uvedené pozice na základě analýzy kvalifikací každého z kandidátů. V případě stejné kvalifikace bude mít přednost žena. Čtyřicetiprocentní zastoupení žen ve vedení společností musí firmy splnit do roku 2020, státní podniky na to budou mít o dva roky méně, tedy cíl se musí splnit do roku 2018.

Členské státy EU budou muset stanovit sankce pro podniky, které tuto směrnici nedodrží.

Nařízení se bude podle odhadu týkat asi 5000 kotovaných obchodních společností v Evropské unii. Nevztahuje se na malé a střední podniky (s méně než 250 zaměstnanci a ročním celosvětovým obratem nepřesahujícím 50 milionů eur) a na nekotované obchodní společnosti.

Analýza Evropské komise z března 2012 prokázala, že ve vedení společností v unii dominují muži. Velké rozdíly panují mezi zeměmi. Ve vedení největších společností ve Finsku dosahuje poměr žen 27 procent, v Lotyšsku je to 26 procent, ale na Maltě jsou ženy zastoupené pouze třemi procenty a na Kypru čtyřmi procenty.

Počet žen předsedajících řídícím orgánům velkých společností se dokonce snížil, a to z 3,4 procenta v roce 2010 na 3,2 procenta v lednu 2012.

České firmy na novou směrnici zareagovaly značně kriticky. "Je to typicky byrokratické rozhodnutí," prohlásil Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který reprezentuje nejvýznamnější část tuzemského průmyslu a také postoj k uvedené směrnici.

Vedení českého průmyslu tvrdí, že není rozumné ani efektivní zasahovat tímto způsobem do práv podniků. Zastává princip dobrovolnosti a nezávaznosti. "Zvolený přístup komise a stanovení právně závazných kvót není krok správným směrem. Považujeme ho naopak za kontraproduktivní," dodal Hanák. Odkazuje na řadu odvětví těžkého průmyslu a dopravy v Česku, kde není jednoduché kvótu naplnit tak, aby byla přínosem podniku. Svaz se také obává sankcí v případě nedodržení směrnice.

Související

Ilustrační fotografie.

Čech poprvé povede unijní úřad OLAF. Rozhodla Evropská komise

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nově povede Čech Petr Klement, dosavadní náměstek evropské nejvyšší žalobkyně. O jeho jmenování rozhodla Evropská komise. Jde o historicky první případ, kdy se do čela tohoto prestižního protikorupčního úřadu postaví zástupce České republiky.

Více souvisejících

evropská komise firmy ženy

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

před 2 hodinami

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

včera

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina

Hillary Clintonová dnes předstoupila před sněmovní výbor pro dohled, aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním kriminálních aktivit Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwellové. Ve svém úvodním prohlášení, které zveřejnila také na síti X, kategoricky popřela jakoukoli spojitost s touto dvojicí. Uvedla, že nikdy neletěla Epsteinovým letadlem, ani nenavštívila jeho ostrov, domovy nebo kanceláře.

včera

NATO

Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.

včera

Instagram

Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče

Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích. 

včera

Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neplánuje navyšovat obranné výdaje až tak, aby naplnilo závazky v rámci NATO. Za prioritu kabinetu označil zdraví občanů. Babiše následně zkritizoval předseda předchozí české vlády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy