Praha - Přeplněným věznicím by se mohlo ulevit. V sobotu totiž začala platit novela trestního zákoníku, která umožňuje změnit trest odnětí svobody na trest domácího vězení, a ředitelé věznic mohou rozhodovat o podmínečném propuštění.
Norma počítá s tím, že právě ředitelé věznic mají nejvíce informací o odsouzeném a mohou tak nejlépe posoudit míru jeho resocializace. Ředitel by měl v případě doporučení pro propuštění zohlednit také to, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu nebo nahradil či jinak odčinil škodu, kterou způsobil.
Předloha počítá také s tím, že se promění některá kritéria, k nimž se při posuzování návrhu na podmíněné propuštění přihlíží. Odpadne například nutnost mít trvalé bydliště a současně se krátí roční lhůta, po jejímž uplynutí může odsouzený opakovat dříve zamítnutou žádost o podmíněné propuštění a to na polovinu.
"Hlavním cílem je vyvážit prvky trestní represe a prevence a současně rozšířit možnosti ukládání alternativních trestů. Novou právní úpravu jsme prezentovali na pracovních setkáních průběžně od září tohoto roku zástupcům odborné justiční veřejnosti ve všech soudních krajích a ohlasy byly v zásadě pozitivní," popsal první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.
S předlohou ovšem během jejího projednávání ve sněmovně nesouhlasili nejen opoziční zákonodárci, ale nelíbila se také prezidentovi Václavu Klausovi, který ji v záři vetoval. "Nemohu souhlasit s nastolením takové praxe, kdy o tom, kdo bude předčasně propuštěn a kdo nikoli, budou rozhodovat ředitelé věznic a soudy jejich rozhodnutí jen potvrzovat," uvedl tehdy Klaus a předlohu označil za ukvapenou. Vytkl ji, že obsahuje řadu vágních pojmů. Poslancům koaličních stran se však následně jeho veto podařilo přehlasovat.
Systém podmíněného propuštění je tak nově rozšířen na tři úrovně. K dosavadní možnosti podmíněného propuštění po polovině výkonu trestu přibyla možnost propuštění po jedné třetině výkonu trestu u odsouzených za přečiny a zločiny, nikoliv však za ty zvlášť závažné. To bude také možné jen za podmínky, že tito odsouzení nebyli nikdy před tím ve výkonu trestu odnětí svobody. Ve zcela výjimečných případech je možné navrhnout podmíněné propuštění i před jednou třetinou výkonu trestu, ale pouze u odsouzených za přečiny.
Významnou změnou je i snížení trestních sazeb u trestného činu zanedbání povinné výživy a maření výkonu úředního rozhodnutí o jeden rok. Při zanedbání povinné výživy nyní může soud nově uložit i takzvané přiměřené omezení, aby se odsouzený zdržel řízení motorových vozidel. To bylo také jednou z věcí, proti které se ohradil prezident Klaus.
"Nerozumím tomu, jakou souvislost má řízení motorových vozidel s neplacením alimentů, naopak se domnívám, že znemožnění používání motorových vozidel může ztížit výdělečné možnosti a tedy i schopnost platit výživné. Toto ustanovení považuji za nesmyslné, kontraproduktivní a diktované pouze podprahovými emocemi," napsal v září k důvodům svého veta.
Není však vyloučeno, že v této možnosti dojde časem ke změnám. "Aplikace tohoto opatření bude ze strany ministerstva spravedlnosti po určitém čase vyhodnocena s ohledem na efektivitu při vymáhání dlužného výživného," uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva.
Ministerstvo si od novely rovněž slibuje, že soudní praxe lépe absorbuje plánované zavedení elektronického monitoringu odsouzených k trestu domácího vězení a stát následně ušetří peníze.
"Již dnes se ukazuje, že náklady na jednoho vězně v domácím vězení pod systémem elektronické kontroly činí asi 165 korun, zatímco v případě vězně odsouzeného za tutéž trestnou činnost k výkonu trestu odnětí svobody do standardního vězeňského zařízení přibližně tisíc korun, což při současném počtu 23 tisíc vězňů představuje významné výdaje z finančních prostředků rezortu," dodal Hovorka.
Související
Blažek podal stížnost v kauze Aničky. Za znásilnění nezletilé padla podmínka
Vlasta Parkanová nevysoudila další miliony za nezákonné stíhání v kauze CASA
Ministerstvo spravedlnosti , Věznice , domácí vězení
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 59 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 6 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 10 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák