Církev dál žádá o majetek: Chce zámky, hrady, kláštery

Praha - Za první březnový týden úřady k podaným výzvám církví na vydání majetku připočetly další žádosti. Nárůst už ale není tak velký jako počátkem roku, do 6. března přibylo jen 31 žádostí, které se týkají 366 pozemků a čtyř staveb. Ministerstvo kultury, které aktuální čísla dnes zveřejnilo, uvádí, že tabulku bude ještě aktualizovat. Úřady si nyní předávají výzvy, které obdržely jiné instituce než takzvané příslušné osoby. Termín pro podávání žádostí skončil na začátku ledna.

Za první březnový týden přibylo 12 nově uzavřených dohod na 144 vydaných pozemků. Církve celkem dle zatím sečtených údajů podaly 5248 výzev, které se týkají 112.873 pozemků a 1842 staveb.

Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad (SPÚ) a Lesy České republiky. Mezi nemovitostmi, o něž církve žádají, jsou i památky, církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži. 

Zaměstnance Národního památkového ústavu přednostně zaměstnává žádost o vydání poutního kostela na Zelené hoře. Zde již ale dávno překročili půlroční limit, během kterého musí instituce výzvu buď schválit, nebo zamítnout, píše iHned.cz.

V tomto případě si NPÚ vyžádal navíc další podklady. „Žádali jsme si Státní pozemkový úřad, Národní archiv, archiv ministerstva kultury, Státní okresní archiv Žďár nad Sázavou a Městský úřad Žďár nad Sázavou," vyjmenovala Simona Juračková, mluvčí ústavu. Každý z nich přitom má podle ní minimálně 30 dní na odpověď. „Zákon neřeší žádné další prodloužení lhůt ve chvíli, kdy si vyžádáme podklady," řekla Juračková. Výsledek je ten, že úřady tyto lhůty překračují.

Brněnské biskupství zažádalo o barokní kostel už 27. června. Ústav ovšem dodnes nevydal rozhodnutí. Jakmile uplyne půlroční doba, může se obrátit na soud. Ten by si ale vyžádal stejné podklady, jaké nyní shromažďuje NPÚ. K tomuto kroku se ovšem biskupství podle své mluvčí Martiny Jandlové prozatím nechystá.

SPÚ nechává u 11 řádů a jednoho biskupství v archivech prověřovat, zda o majetek nepřišly na základě Benešových dekretů. Těmto subjektům pozastavil úřad veškeré vydávání nemovitostí, jde o 150 žádostí. Konfiskace podle dekretů představuje ze zákona nepřekonatelnou překážku vydání. 

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce Pozemkový fond ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy