Biometrické údaje se objeví v občankách. Zlodějům otevírají nové možnosti

Nové občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje. V čipu průkazu bude zaznamenána podoba obličeje a otisky prstů, chybět naopak bude rodné číslo i titul. Tyto změny jsou součástí protiteroristických opatření Evropské unie. Zabezpečení otisků je zatím dostačující, ale odborníci varují, že pokud by někdo dokázal otisk prstu odcizit, otevírá se mu spoustu možností.

Z nařízení Evropské unie budou muset všechny členské státy do průkazů totožnosti svých občanů implementovat čip. Ten by měl obsahovat dva biometrické identifikátory, zobrazení obličeje a dva otisky prstů v elektronické podobě. „Na přední straně občanského průkazu dále přibude dvoupísmenný kód země tvořený dvěma písmeny vydávajícího členského státu,“ doplnil pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Naopak chybět bude na nových průkazech titul, který podle ministerstva nesouvisí s prokazováním totožnosti. Ubude i rodné číslo. „Identifikace osob sama o sobě probíhá skrze jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ uvedl pro Českou televizi náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Prozatím je zabezpečení dostačující

Zabezpečení nových občanských průkazů bude vycházet z norem Mezinárodní organizace pro civilní letectví. „Evropská komise současně předpokládá k zajištění dalších bezpečnostních prvků dokladů totožnosti proti padělání, napodobování a pozměňování vydat prováděcí akt,“ sdělil Korbel.

Fungování nových občanských průkazů bude podobné pasům, kde už biometrické údaje jsou. Tam jsou chráněné ve speciální části karty, ke které je třeba se přihlásit pomocí certifikátu. „Ten je vydáván na krátkou dobu, aby se zmírnily dopady případného zneužití,“ popsal EuroZprávám.cz ředitel oddělení Threat Intelligence v Avastu Michal Salát.

Pokud chce terminál načíst údaje z čipu, musí znát některé údaje o držiteli jako například datum narození. „Pro načtení otisků je nutné využít speciální certifikát, který čip v pasu ověří. Při úspěšném přihlášení se v čipu aktualizuje čas, čímž se staré certifikáty stanou nepoužitelnými ke čtení,“ vysvětil Salát. Aktivním používáním se tedy riziko zneužití snižuje. „Tento proces je relativně bezpečný, i když není dokonalý,“ konstatoval.

Těžce zfalšovatelné je to i podle odbornice na kyberbezpečnost Nicol Daňkové, která vede tým centra kybernetické obrany. „V okamžiku, kdy vám někdo tyto biometrické údaje ukradne, nemáte s tím šanci nic udělat. Už navždycky ten člověk bude mít něco, pomocí čeho budete identifikovatelní,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Ukradením elektronických údajů otisků prstů, ale nemá útočník ještě vyhráno. „Musí nějakým způsobem vytvořit rekonstrukci otisku tak, aby jej bylo možné použít,“ popsal Salát. U detektorů ale existují i testy, které by měly zfalšovaný otisk prstu poznat. „Například test mrtvého prstu, který kontroluje, zda je ten prst skutečně živý a není to jen atrapa,“ uvedla Daňková.

Tak bezpečné ověření ale nemají všechny čtečky. „Některé základní čtečky však falešný prst přijmou podobně, jako některé systémy rozpoznávání obličeje přijmou fotku místo reálné tváře,“ varoval Salát.

Podle Daňkové je otisk prstu zabezpečení, které by mohlo být nejvíce zneužitelné. „Aktuálně jej totiž lidi dávají úplně všude,“ vysvětlila. „Pokud by se systém ověřování pomocí otisku zavedl všude a někdo by si dal tu práci se zneužitím, tak by se mu otevřela spousta možností,“ doplnila.

Možnost jednat cizím jménem se podle Saláta člověku otevírá, i pokud ukradne občanku, na které biometrické údaje ještě nejsou. „Stále ještě přítomnost otisků v biometrických dokladech nehraje zásadní roli,“ sdělil.

Řidičák a občanka v jednom nebude

Rozsah požadavků na údaje v občanských průkazech se ještě může změnit, protože návrh zákona o občanských průkazech v současné době stále prochází legislativním procesem.

Od povinnosti poskytovat otisky prstů by měly být osvobozeny děti mladší šesti let. Platnost nových občanských průkazů bude nejméně pět, nejvýše deset let. Průkazy s platností nad deset let budou moci dostávat lidé, kteří už oslavili sedmdesáté narozeniny.

Sloučení dvou průkazů, jmenovitě řidičského a občanského průkazu, se podle ministerstva vnitra nepředpokládá. „Takový postup by nebyl v souladu se zmiňovaným nařízením EU a dále s Úmluvami o silničním provozu,“ sdělil Korbel.

Nařízení na přidání biometrických údajů do občanských průkazů navrhla Evropská komise v roce 2018 v rámci protiteroristických opatření. Cílem tohoto nařízení je znesnadnit jejich zneužití pro vstup do EU ze zemí mimo blok. Mezi další navrhovaná opatření patří snadnější přístup úřadů k elektronickým důkazům a finančním informacím v jiných členských zemích nebo omezení dostupnosti některých chemikálií, aby tyto látky nemohli zneužít teroristé.

Související

Více souvisejících

občanský průkaz Kybernetická bezpečnost osobní údaje Lidé Avast

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy