Nové občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje. V čipu průkazu bude zaznamenána podoba obličeje a otisky prstů, chybět naopak bude rodné číslo i titul. Tyto změny jsou součástí protiteroristických opatření Evropské unie. Zabezpečení otisků je zatím dostačující, ale odborníci varují, že pokud by někdo dokázal otisk prstu odcizit, otevírá se mu spoustu možností.
Z nařízení Evropské unie budou muset všechny členské státy do průkazů totožnosti svých občanů implementovat čip. Ten by měl obsahovat dva biometrické identifikátory, zobrazení obličeje a dva otisky prstů v elektronické podobě. „Na přední straně občanského průkazu dále přibude dvoupísmenný kód země tvořený dvěma písmeny vydávajícího členského státu,“ doplnil pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.
Naopak chybět bude na nových průkazech titul, který podle ministerstva nesouvisí s prokazováním totožnosti. Ubude i rodné číslo. „Identifikace osob sama o sobě probíhá skrze jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Identifikátor rodného čísla je pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ uvedl pro Českou televizi náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.
Prozatím je zabezpečení dostačující
Zabezpečení nových občanských průkazů bude vycházet z norem Mezinárodní organizace pro civilní letectví. „Evropská komise současně předpokládá k zajištění dalších bezpečnostních prvků dokladů totožnosti proti padělání, napodobování a pozměňování vydat prováděcí akt,“ sdělil Korbel.
Fungování nových občanských průkazů bude podobné pasům, kde už biometrické údaje jsou. Tam jsou chráněné ve speciální části karty, ke které je třeba se přihlásit pomocí certifikátu. „Ten je vydáván na krátkou dobu, aby se zmírnily dopady případného zneužití,“ popsal EuroZprávám.cz ředitel oddělení Threat Intelligence v Avastu Michal Salát.
Pokud chce terminál načíst údaje z čipu, musí znát některé údaje o držiteli jako například datum narození. „Pro načtení otisků je nutné využít speciální certifikát, který čip v pasu ověří. Při úspěšném přihlášení se v čipu aktualizuje čas, čímž se staré certifikáty stanou nepoužitelnými ke čtení,“ vysvětil Salát. Aktivním používáním se tedy riziko zneužití snižuje. „Tento proces je relativně bezpečný, i když není dokonalý,“ konstatoval.
Těžce zfalšovatelné je to i podle odbornice na kyberbezpečnost Nicol Daňkové, která vede tým centra kybernetické obrany. „V okamžiku, kdy vám někdo tyto biometrické údaje ukradne, nemáte s tím šanci nic udělat. Už navždycky ten člověk bude mít něco, pomocí čeho budete identifikovatelní,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Ukradením elektronických údajů otisků prstů, ale nemá útočník ještě vyhráno. „Musí nějakým způsobem vytvořit rekonstrukci otisku tak, aby jej bylo možné použít,“ popsal Salát. U detektorů ale existují i testy, které by měly zfalšovaný otisk prstu poznat. „Například test mrtvého prstu, který kontroluje, zda je ten prst skutečně živý a není to jen atrapa,“ uvedla Daňková.
Tak bezpečné ověření ale nemají všechny čtečky. „Některé základní čtečky však falešný prst přijmou podobně, jako některé systémy rozpoznávání obličeje přijmou fotku místo reálné tváře,“ varoval Salát.
Podle Daňkové je otisk prstu zabezpečení, které by mohlo být nejvíce zneužitelné. „Aktuálně jej totiž lidi dávají úplně všude,“ vysvětlila. „Pokud by se systém ověřování pomocí otisku zavedl všude a někdo by si dal tu práci se zneužitím, tak by se mu otevřela spousta možností,“ doplnila.
Možnost jednat cizím jménem se podle Saláta člověku otevírá, i pokud ukradne občanku, na které biometrické údaje ještě nejsou. „Stále ještě přítomnost otisků v biometrických dokladech nehraje zásadní roli,“ sdělil.
Řidičák a občanka v jednom nebude
Rozsah požadavků na údaje v občanských průkazech se ještě může změnit, protože návrh zákona o občanských průkazech v současné době stále prochází legislativním procesem.
Od povinnosti poskytovat otisky prstů by měly být osvobozeny děti mladší šesti let. Platnost nových občanských průkazů bude nejméně pět, nejvýše deset let. Průkazy s platností nad deset let budou moci dostávat lidé, kteří už oslavili sedmdesáté narozeniny.
Sloučení dvou průkazů, jmenovitě řidičského a občanského průkazu, se podle ministerstva vnitra nepředpokládá. „Takový postup by nebyl v souladu se zmiňovaným nařízením EU a dále s Úmluvami o silničním provozu,“ sdělil Korbel.
Nařízení na přidání biometrických údajů do občanských průkazů navrhla Evropská komise v roce 2018 v rámci protiteroristických opatření. Cílem tohoto nařízení je znesnadnit jejich zneužití pro vstup do EU ze zemí mimo blok. Mezi další navrhovaná opatření patří snadnější přístup úřadů k elektronickým důkazům a finančním informacím v jiných členských zemích nebo omezení dostupnosti některých chemikálií, aby tyto látky nemohli zneužít teroristé.
Související

Digitální občanku využívají statisíce lidí. eDoklady nově akceptuje i policie

Startuje elektronická občanka. Ode dneška platí aplikace eDoklady
občanský průkaz , Kybernetická bezpečnost , osobní údaje , Lidé , Avast
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
před 1 hodinou

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
před 1 hodinou

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno před 2 hodinami

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
před 2 hodinami

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
před 4 hodinami

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
před 5 hodinami

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
před 6 hodinami

Počasí tento týden letní teploty nepřinese. Může ale mrznout
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera
Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.
Zdroj: Libor Novák