Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.

"Těch informací v minulosti nikdy nebylo tolik zachycených právě v této podobě," uvedla k elektronickým záznamům Bradáčová. Svědci konkrétních válečných zločinů, ať už přímí nebo nepřímí, kteří mají obdobné záznamy k dispozici, mohou mít významné důkazy pro trestní řízení.

Možné spáchání válečných zločinů na Ukrajině prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Mimo jiné shromažďuje svědectví uprchlíků, kteří kvůli ruské invazi utekli do České republiky.

"Policie získává důkazy jak z veřejných zdrojů, tak také informace od osob, které pobývaly určitou dobu na Ukrajině právě v době válečného konfliktu. Snaží se kooperovat se všemi veřejnými institucemi, které se zabývají pomocí uprchlíkům. Analyzuje informace a zasazuje různé skutky do časů a do prostoru," popsala státní zástupkyně.

Trestní řízení zahájila policie zhruba před měsícem, a to kvůli podezření ze spáchání zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje. Za tento trestný čin hrozí až dvacetileté vězení, případně výjimečný trest.

"Pokud policejní orgán – a dnes už tomu tak je – má zase další nové informace o tom, že může docházet na území Ukrajiny i k trestným činům proti lidskosti, případně jiným válečným trestným činům jako je perzekuce obyvatelstva nebo válečná krutost, řízení bude automaticky rozšířeno i o tyto zločiny," řekla k tomu dnes Bradáčová, jejíž vrchní státní zastupitelství tuto věc dozoruje.

Státní zástupkyně připomněla, že trestní řízení pro válečný trestný čin vede Česká republika poprvé ve své novodobé historii. Zmínila, že s oběťmi je zapotřebí pracovat velmi citlivě i proto, že u nich mohou vznikat posttraumatické stresové poruchy.

Podle státní zástupkyně není možné odhadnout, zda se podaří některého z válečných zločinců postavit před soud. "Většinou to u válečných konfliktů záleží také na určitém politickém a diplomatickém vývoji – ať už toho samotného konfliktu, nebo následné politické situace v zemích, které jsou konfliktu účastny," podotkla.

"Pokud bychom těch důkazů skutečně měli tolik, že bychom mohli konkrétní osobě sdělit obvinění, pak může policie vydat příkazy k zadržení a izolovat tyto osoby od území České republiky," nastínila. Obecně zmínila variantu mezinárodního zatykače nebo příkazů k zadržení v ČR, u kterých by se vyčkávalo, zda se dotyčný neobjeví na českém území.

Český trestní řád zná i možnost odsouzení v nepřítomnosti. "Záleží na tom, jaké důkazy by české policejní orgány měly, aby mohly tvrdit s vyšší mírou pravděpodobnosti, že konkrétní identifikovaná osoba se dopustila válečného zločinu. Poté by bylo potřeba zjistit, kde se ta osoba pohybuje. Zda se skutečně vyhýbá trestnímu řízení, nebo nikoliv," řekla k tomu Bradáčová.

Vlastní šetření kvůli válečným zločinům na Ukrajině zahájily i jiné evropské státy. Informace si předávají prostřednictvím agentury pro justiční spolupráci Eurojust a také prostřednictvím Europolu. "Na půdě Eurojustu vzniká mezinárodní vyšetřovací tým, jehož partnerem je Mezinárodní soud v Haagu. Za Českou republiku zvažujeme a analyzujeme, že se do budoucna k týmu připojíme," uzavřela Bradáčová.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy