Exmanažeři MUS zůstávají na svobodě. Proti trestu se odvolali

Tři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří byli ve Švýcarsku v roce 2013 odsouzeni k trestům vězení za podvodné ovládnutí a tunelování bývalé státní firmy, mohou zatím zůstat na svobodě. Švýcarský federální soud totiž na základě jejich odvolání proti výši trestu vrátil věc k projednání soudu nižší instance, informoval dnes Deník N.

Opětovné projednání se podle Deníku N týká tří odsouzených: Marka Čmejly, Jiřího Diviše a Oldřicha Klimeckého. Na rozdíl od dalších dvou Čechů odsouzených v téže kauze už pravomocně, Antonia Koláčka a Petra Krause, tak mohou zůstat na svobodě.

Podle verdiktu, na který se odvolává Deník N, švýcarský odvolací soud vyhověl odvolání trojice. "Stížnost odvolávajícího musí být přijata, napadený verdikt zrušen a případ vrácen k trestnímu soudu, aby uskutečnil nové veřejné jednání předtím, než znovu rozhodne o trestu," cituje český list z rozsudku z tohoto měsíce.

Švýcarský soud podle Deníku N vyslyšel především Čmejlův argument, že soud nedostatečně snížil jeho trest s ohledem na polehčující okolnost, že od trestného činu již uplynula dlouhá doba.

Marek Čmejla měl podle původního verdiktu švýcarského soudu z roku 2013 strávit ve vězení za podvod a praní špinavých peněz 48 měsíců, Jiří Diviš 46 měsíců a Oldřich Klimecký dostal 36 měsíců.

Proti rozhodnutí se však všichni tři odvolali a soud jim loni v prosinci výši trestů snížil - Čmejlovi na 46 měsíců, Divišovi na 42 měsíců a Klimecký dostal možnost řešit polovinu trestu formou probace s odkladem na dva roky. Všichni odsouzení museli také zaplatit část soudních nákladů. Navzdory snížení trestů se však všichni tři odsouzení odvolali znovu.

"Odvolací soud nařizuje, aby při novém rozhodování o trestu soud prozkoumal, zda je tato (polehčující) okolnost relevantní, i pokud jde o praní špinavých peněz a aby vyložil své důvody," konstatuje soudce v rozsudku.

Podle mínění odvolacího soudu prvoinstanční soud nezkoumal možné porušení zásady rychlosti procesu a jeho dopady na trest. Musí k tomu tedy přihlédnout v rámci nového šetření.

Současně verdikt poukazuje na skutečnost, že prvoinstanční soud měl umožnit veřejné projednání případu, což neudělal. Nyní mu tento postup odvolací soud přímo nařídil.

"Vnímáme to velmi pozitivně. Klient má nyní jistotu, že se mu nestane to, co panu Krausovi, a že tak může pokračovat v českém procesu," sdělila Deníku N obhájkyně Marka Čmejly Katarína Kožiaková Oboňová.

Za podvodné ovládnutí Mostecké uhelné společnosti soud v roce 2013 ve Švýcarsku odsoudil celkem šest lidí. Jsou to bývalí manažeři společnosti Antonio Koláček, Petr Kraus, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote.

Zatímco ostatní z odsouzených mají stále šanci na zmírnění trestů, Koláčkovi s Krausem odvolací soud loni v prosinci jejich argumenty zamítl, a verdikt je tak pro ně pravomocný. Koláček měl 19. srpna nastoupit ve Švýcarsku do výkonu trestu, to však odmítl s tím, že se chce účastnit soudního líčení v Česku.

Druhý z pravomocně odsouzených, Petr Kraus, tvrdil, že žádné předvolání k nástupu trestu nedostal. Letos v květnu ho však ve Švýcarsku zatkla policie a od té doby je ve vězení. Kraus podle České televize požádal o přerušení trestu ve Švýcarsku, aby se také mohl účastnit soudu v Praze.

Současně s odvolacím procesem ve Švýcarsku totiž probíhá také soudní líčení ve stejné kauze v Česku. Právě skutečnost, že všichni odsouzení dosud nenastoupili do výkonu trestu ve Švýcarsku, umožnila české justici tento případ otevřít. Českému státu podle obžaloby způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS soudy Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy