Šlapanice mají nový územní plán, redukuje rozsah zastavitelných ploch

Šlapanice na Brněnsku mají po dlouhých deseti letech příprav nový územní plán. Dnes jej schválila většina zastupitelů. Podle starostky Michaely Trněné (Čisté Šlapanice) se jej podařilo schválit v podobě, o jakou vedení města dlouhodobě usilovalo. Především se podařilo snížit rozsah zastavitelných ploch z kdysi plánovaných 120 hektarů na 30 hektarů, řekla ČTK.

Nový územní plán je také tečkou za dřívějšími snahami developerské společnosti CTP o stavbu rozsáhlé průmyslové zóny na jihozápadě města. Většina ploch se vrací do územního plánu jako orná půda.

Spolek Čisté Šlapanice vznikl právě na základě snah předchozího vedení města otevřít obří prostor pro CTP a letos končí druhé volební období ve vedení města. Většina obyvatel sedmitisícového města byla proti této průmyslové zóně, která by stála na nejcennější orné půdě.

"Zredukovali jsme samozřejmě plochy, které ovlivňujeme my. Nejedná se o území pro stavbu vysokorychlostní tratě či pro obchvat Slatiny. V územním plánu jsou plochy pro různé typy zástavby a důležité je, že nerozšiřujeme zástavbu do krajiny. Navrhujeme také trasování západního obchvatu podél vysokorychlostní tratě," řekla Trněná.

Územní plán je také účinný nástroj, jak regulovat zástavbu v historickém centru. V okolí Brna stejně jako v okolí dalších velkých měst totiž mnozí investoři a developeři skupují starší rodinné domy a přestavují je na bytovky, případně je bourají a stavějí nové domy. "Kvůli těmto stavbám a přírůstku obyvatel doháníme potřeby a teprve budeme dostavovat mateřskou školu," poznamenala Trněná.

Díky novému územnímu plánu je také možné postupně proměňovat areál bývalého cukrovaru. Tato plocha byla totiž určená zatím pro průmysl. Město zde ovšem již po ukončení sanace chystá bytovou výstavbu, park a občanskou vybavenost.

Do územního plánu se podařilo částečně i propsat Principy rozvoje města Šlapanice, což jsou obecnější pokyny, kterými se mají řídit projektanti při výstavbě či rekonstrukcích veřejných prostranství. Vznikly na základě nespokojenosti s dřívějšími rekonstrukcemi.

Šlapanice Byty

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy