Až 4,2 procenta tuzemských domácností by od ledna mohla platit vyšší než současné zastropované ceny energií. Důvodem jsou vysoko zafixované ceny ve smlouvách na dobu určitou. Vyplývá to z průzkumu Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který ale avizuje, že podíl do konce roku pravděpodobně klesne.
Dodavatelé podle úřadu oslovili či v dohledné době osloví zákazníky s cenami zafixovanými nad cenovými stropy, aby jim nabídli výhodnější nabídku. Týkat by se mělo zhruba 300 tisíc odběrných míst.
"Zde je však třeba apelovat také na spotřebitele, aby na nabídky dodavatelů, které jsou zpravidla časově omezené, včas zareagovali. Jedná se totiž o změny smluvních podmínek, které musí zákazník aktivně odsouhlasit. Z dosavadních zkušeností dodavatelů přitom vyplývá, že někteří zákazníci na nabídky nereagují, buď vyčkávají nebo jsou nekontaktní," uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Malá část dodavatelů, konkrétně asi 10 tisíc odběrných míst, o úpravě fixovaných kontraktů neuvažuje. Někteří se obávají porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře, jiným v tom údajně brání smlouvy se zprostředkovateli, které jim zakazují oslovit zákazníky napřímo.
Specifická skupina o více než 50 tisících odběrných míst je pak tvořena dodavateli, kteří vyčkávají, zda a v jaké podobě vláda přistoupí k dalšímu zastropování cen energie pro nadcházející rok.
"Spotřebitelům, kteří mají cenu zafixovanou nad cenovými stropy a dodavatel je dosud nekontaktoval, jednoznačně doporučujeme, aby se na něj obrátili sami, a to co nejdříve. Díky aktivnímu přístupu mohou získat nižší cenu u současného dodavatele, nebo přejít včas k dodavateli novému, i kdyby to mělo znamenat, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatí sankci. Rozdíly v nabízených cenách jsou nyní tak výrazné, že sankci v některých případech vynahradí. Potřeba je ale dobře počítat a jednat," podotkla členka rady Markéta Zemanová.
Související
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
Energetika , Elektřina , plyn , Energetický regulační úřad
Aktuálně se děje
před 5 hodinami
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
před 6 hodinami
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 6 hodinami
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 7 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 8 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 8 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 9 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 10 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 11 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 12 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 12 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 13 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 14 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 15 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
V čínském hlavním městě narazilo v pátek odpoledne malé letadlo do nejvyšší budovy v Pekingu, mrakodrapu Citic Tower, který je známý také pod názvem Čína Zun. Incident v jedné z nejstřeženějších metropolí světa vyvolal paniku v centrální obchodní čtvrti, kde z výšky desítek pater začaly na ulice plné automobilů padat kusy trosek a částí letadla.
Zdroj: Libor Novák