Vlaky jezdí od neděle za nové ceny, které reflektují inflaci

České dráhy od neděle jezdí za nové ceny. Došlo totiž k avizované úpravě kilometrického tarifu, který se v průměru zvýšil o 9,5 procenta. Úprava podle dopravce reflektuje inflaci či rostoucí ceny údržby, nafty nebo náhradních dílů. 

Firma o plánovaném zdražení informovala v tiskové zprávě s tím, že k úpravě tarifů a z nich odvozené nabídky dojde k obvyklému termínu, jímž je zavedení nového jízdního řádu pro příští rok. Letos tak nové ceny začaly platit od 10. prosince.

Základní ceník pro vnitrostátní přepravu se zvýšil v průměru o devět a půl procenta, tedy ve stejné výši jako státní Systém jednotného tarifu a jízdenky OneTicket, pro který jsou vymezena pravidla pro zvyšování cenové hladiny ve vazbě na inflaci. Úprava cen se promítne do všech nabídek založených na kilometrickém tarifu. 

Od 10. prosince zároveň dochází ke snížení ceny desetidenní traťové jízdenky. Zlevnění oproti letošním cenám má být mírné, sdělila společnost.

Současné ceny jízdného platily až do půlnoci 9. prosince, včetně dvouměsíčního předprodeje. "V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku," vysvětlil dopravce.

ČD zdůraznily, že se v příštím roce chystají investovat do rozšiřovaní služeb či obnovy vozového parku. Do provozu mají být nasazeny nejmodernější expresní soupravy ComfortJet či nové jednotky RegioPanter a RegioFox. 

Související

Ilustrační foto

V Německu skončila stávka na železnici. Strojvůdci už vyhrožují další

V Německu v pátek skončila železniční stávka, kterou strojvedoucí zahájili v noci z úterý na středu. Zřejmě ale nebyla poslední, protože odborový svaz strojvedoucích GDL už pohrozil dalším pozastavením práce, pokud dopravce Deutsche Bahn nepřipraví dostatečně dobrou nabídku vyšších mezd a lepších pracovních podmínek. 

Více souvisejících

České Dráhy Vlaky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy