Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se bojí exodu mladých lékařů z Česka, navrhl proto několik řešení, jak začínající doktory udržet doma. Exministr Leoš Heger ale s návrhem nesouhlasí.
Odchodů lékařů do ciziny letos České lékařské komory (ČLK) přibývá. Loni si vyžádalo od komory potvrzení pro práci v zahraničí 330 lékařů, letos v prvním pololetí už 239. Celkový počet odchodů ještě navyšují mladí doktoři, kteří odejdou ihned po promoci a v ČR vůbec nenastoupí. Loni jich bylo 193.
„Možná, že příčinou je i to, že v loňském roce po dlouhé době došlo k poklesu příjmů lékařů. Ti pak ztratili víru v takové to pověstné světýlko na konci tunelu. Vláda pod vedením ministra Hegra nedodržela slib navyšování platů lékařům. Doufám, že současná vláda slib splní, zatím to nestihla," řekl pro Rozhlas.cz prezident ČLK Milan Kubek.
"Po absolvování takzvaného základního kmene, který dnes lékaři mají, to je zhruba po dvou letech, by dostali zákonem konkrétní kompetence k samostatné vymezené práci," prohlásil dnes ministr v Otázkách.
Většinu praxe by nově lékaři měli podle ministra absolvovat na domácím pracovišti v dané okresní nemocnici a na speciální výkony by se na dobu několika měsíců měli vzdělávat na vyšších pracovištích. Existovat by mělo také centrální řízení systému, které by se mělo vrátit na Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).
Druhé řešení vidí ministr i ve výši platů. Odbory chtějí, aby se platy sjednotily. Ministr předpokládá, že se tomuto požadavku vyhoví vyhoví návrhem zákona o veřejných neziskových nemocnicích.
Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale připomněl, že pro opozici byl zákon o sjednoceném platu lékařů nepřijatelný, pokud má být ve zdravotnictví soutěž a soukromý kapitál. Také snížení základních oborů o polovinu považuje za příliš radikální. "Je otázka, co se podaří politicky prosadit, protože tam existují velmi silné zájmové sféry jednotlivých oborů a v tom je to obtížné," poznamenal.
Hlavním důvodem odchodu lékařů do ciziny jsou lepší finanční, ale i pracovní podmínky. Propad zčásti vyrovnávají cizinci, v ČR jich pracují 3000. Celkem je v ČR činných 38.000 lékařů. Lékaři ve státních nemocnicích měli podle statistik loni v průměru 60.635 korun měsíčně, v soukromých 54.863 korun. Průměrný měsíční plat ve zdravotnictví se loni meziročně snížil o 229 korun na 30.174 Kč.
Související
Od Fialovy vlády očekáváme lepší komunikaci, ochranu před drahotou a svobodu podnikání, žádají šéfové oborů i experti
Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice jsou zahlceny a personál je na limitu, říká Němeček
Svatopluk Němeček , lékaři , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
před 1 hodinou
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
před 2 hodinami
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
před 3 hodinami
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 4 hodinami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 4 hodinami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 5 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 6 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 8 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 9 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 10 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 11 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 13 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 14 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák