Praha - V České republice se doposud nepotvrdil jediný případ eboly, přesto už nemoc zemi stála téměř 25 milionů korun. Upozornil na to deník Právo.
Zhruba polovina částky připadla krajským hygienickým stanicím a zdravotním ústavům včetně nemocnice Na Bulovce. Resort zdravotnictví byl také nucen zajišťovat nepřetržité služby epidemiologů na pražském Letišti Václava Havla a v hygienických stanicích, nakupovat ochranné pomůcky zajišťovat pohotovost u pracovníků zdravotních ústavů.
Bylo nutné pořídit i přepravní vozík a další zařízení do komory, kde bude případně nemocný ebolou umístěn. Dále ochranné obleky včetně nezbytných filtrů. Ministerstvo zdravotnictví rovněž zajišťovalo překlady informačních letáků, příletových karet či materiálů Světové zdravotnické organizace, což vyšlo na 216 554 korun.
Resort obrany stála preventivní opatření 6,8 miliónu korun. O dva milióny méně vynaložilo v souvislosti s ebolou ministerstvo vnitra. "V případě, že by hrozila eskalace situace do skutečné epidemie, znamenalo by to dodatečné provozní náklady Hasičského záchranného sboru ve výši 12 miliónů Kč, a v případě zapojení služby cizinecké policie do distribuce příletových karet by vznikly dodatečné mzdové a související náklady ve výši 6,4 miliónu Kč," uvedlo podle deníku vnitro.
Související
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
Ebola , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 1 hodinou
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 3 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 4 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 5 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 6 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 8 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 9 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkce hlavního velitele ozbrojených sil Oleksandra Syrského. K tomuto kroku došlo jen několik dní poté, co byl sesazen oblíbený ministr obrany Mychajlo Fedorov, což vyvolalo vlnu pouličních protestů po celé zemi.
Zdroj: Libor Novák