Praha – Specializovaná centra, která se zabývají léčbou nemocí jako je rakovina, roztroušená skleróza či hemofilie, dostaly loni od zdravotních pojišťoven necelých 13 miliard korun. Do zdravotnických zařízení bylo loni dodáno 267 milionů balení léčivých přípravků za téměř 62 miliard korun bez marže a DPH.
Podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) jde o nejrychleji rostoucí oblast péče. Nejvíc peněz jde na léčení rakoviny. „Meziroční reálný nárůst nákladů VZP na centrovou péči se započtením dopadu loňského poklesu DPH na léky je zhruba osm procent, meziroční nárůst klientů zařazených do centrové péče je 11,25 procenta," řekl dnes novinářům náměstek ředitele Petr Honěk.
Zdravotní pojišťovny vyjednávají v těchto dnech úhrady za centrové léky pro letošní rok. VZP podle Hoňka počítá s navýšením úhrad o deset procent, poprvé by tak její náklady na centra měly přesáhnout osm miliard, předpokládá se 8,5 miliardy korun.
Loni začala VZP nově hradit 28 léčivých přípravků, respektive rozšířila jejich indikaci pro nové diagnózy. Pocítili to nejvíc pacienti léčení hematoonkologickými přípravky, antivirotiky, léky na HIV, roztroušenou sklerózu a zhoubné nádory prsu a plic.
Honěk uvedl, že na centrovou péči má VZP smlouvu s 58 poskytovateli, je poskytována v 55 diagnostických skupinách, užívá se 162 léčivých přípravků. Biologické léky tvoří 90 procent, v průměru na pacienta za rok platí VZP přes 100.000 korun, v řadě případů ale i desítky milionů.
S příchodem levnějších variant, tzv. biosimilars, se podle Hoňka daří výdaje na biologickou léčbu snižovat, mohou do ní tak být zařazováni i pacienti v nižších stádiích nemoci, kteří ji dosud nedostávali.
VZP vede od roku 2006 evidenci nákladných pojištěnců, do konce loňska v ní je 81.003 pacientů, ke konci roku 2015 bylo léčeno 26.114 pacientů. Mezi lety 2010 a 2015 stouply roční počty léčených z 17.871 na 26.114 a úhrada za ně ze 4,2 miliardy na 7,8 miliardy korun. SZP uvádějí nárůst výdajů na léky pro centra ve stejném období z 1,3 na 4,8 miliardy korun.
Šest zaměstnaneckých pojišťoven sdružených v SZP uvádí meziroční reálný nárůst nákladů na centrovou léčbu o 12 procent. VZP na ni dala loni 7,8 miliardy, ostatní pojišťovny 4,6 miliardy korun. VZP má 57 procent klientů, ostatní pojišťovny 43 procent. Vzhledem k tomuto počtu klientů by měly zaměstnanecké pojišťovny vydat na centrovou péči kolem šesti miliard.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , léky , VZP
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 54 minutami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 1 hodinou
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 2 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 2 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 3 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 3 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 3 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 4 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 5 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 6 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 7 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 7 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 9 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
Česko by na summitech NATO měl zastupovat především premiér, domnívá se ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). V přítomnosti prezidenta Petra Pavla, kterou vláda původně nechtěla umožnit, ale nevidí zásadní problém.
Zdroj: Jan Hrabě