Praha - Ještě před pár lety znala Evu Sykovou jen vybraná skupina lidí, hlavně vědců. Pak ovšem voliči Sykovou katapultovali do Senátu. A nejnověji ji proslavil skandál s údajně placenými studiemi na pacientech s ALS.
O Evě Sykové se v posledních dnech hodně mluví. Bohužel ovšem ne v dobrém. Stojí totiž v centru skandálu s podivnou klinickou studií.
Podle blízkých zúčastněných pacientů Sykové tým požadoval po léčených vysoké dary ve výši 150 tisíc korun za to, aby byli přijati do výzkumu nemoci ALS, která nedávno zabila expremiéra Stanislava Grosse.
A to je problém, protože podle českých zákonů je účast v jakékoli klinické studii bezplatná. Sykovou skandál stál místo šéfky Ústavu experimentální medicíny, který vedla dlouhých 15 let. Složila také funkci 1. místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
"Je to určitá hrozná nespravedlnost. Nebyla tu žádná presumce nevinny, nic takového. Já jsem nic neprovedla, nikde jsem se neobohatila. Já to dělám zadarmo. Dala jsem to právníkům a budu se bránit," reagovala senátorka Syková. "Zítra nebo pozítří vyjde právní stanovisko, že jsme se ničeho nedopustili," dodala.
"Nikdo nebral od smrtelně nemocných pacientů žádné peníze. Tady se dělala studie a někteří pacienti, kteří se jí účastnili, chtěli dát dary na výzkum. Neplatili za účast ve studii. Jejich zařazení do studie s tím nesouviselo. Zkoumala to etická komise nemocnice a nic špatného na tom neshledala. Mohlo se stát, že by čekali, protože kmenové buňky nebyly. Ale nestalo se, že by přišel jiný pacient a předběhl je, protože zaplatil," tvrdí rozhodně senátorka.
Soubor 26 pacientů s ALS, na kterém studii tým prováděl, je prý největší na světě. Ostatní studie sse provádějí na měnším vzorku pacientů. Důkaz, že kmenové buňky ALS léčí, podle senátorky neexistuje, ale jiné studie dokládají výrazné zlěpšení stavu pacientů - byť někdy jen krátce.
"Máme připravené další studie, mnohem lepší a s lepším účinkem. Ale na to potřebujeme asi 30 nebo 40 milionů korun," tvrdí senátorka Eva Syková, která si zároveň postěžovala na specificky české těžkosti s financováním takových výzkumů.
Související
Kdo bude novým senátorem za Prahu 9? Kalousek na poslední chvíli burcuje voliče
Kdo nahradí Baudyšovou? Praha 9 volí nového senátora, zájem je bídný
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 55 minutami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 1 hodinou
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 3 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
Víkendové počasí přinese větrné dny, kdy se zpočátku setkáme s deštěm, ale v průběhu času bude oblačnosti ubývat.
Zdroj: Libor Novák