Ludvík chce přijímat všechny, kteří udělají přijímačky na lékařské fakulty. Nereálné, vzkazuje univerzita

Praha – Ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík (ČSSD) v České televizi promluvil o hrozícím nedostatků lékařů. Ten může už brzy nastat kvůli odchodům do důchodu. Jeho rezort proto podle něj nyní s fakultami jedná o tom, aby bylo možné přijmout ke studiu každého, kdo udělá přijímací zkoušky. Česká lékařská komora (ČLK) krok vítá, podle jejího šéfa Milana Kubka je to jedna z cest, jak problém českého zdravotnictví řešit.

Ludvík v ČT uvedl, že jeho úřad velmi intenzivně jedná s lékařskými fakultami, jak zařídit, aby byl každý, kdo udělá přijímací zkoušky, přijat do prvního ročníku. „Je to jen otázka peněz,“ domnívá se ministr. Pak podle něj nebude platit čára, která dosud odděluje ty, kteří se nedostanou na studia kvůli kapacitě škol.

Podle Kubka je zvýšení počtu studentů jednou z cest, jak zastavit personální devastaci českého zdravotnictví. „Lékařské fakulty musí samozřejmě dostat od státu větší množství peněz, aby dokázaly medikům vytvořit podmínky ke studiu. Nemůžeme si dovolit snižovat kvalitu výuky a zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných učitelů nebude vůbec jednoduché,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz šéf ČLK.

Psali jsme: Ministr zdravotniství Ludvík získal 600 milionů korun na zvýšení platů sester  

Navýšení financí fakultám by podle něj mohlo mt ještě jeden dopad. „Zvýšení státního příspěvku za každého medika by však mohlo školy motivovat k tomu, aby svoji omezenou kapacitu tolik nezaplňovaly v takové míře jako dnes platícími cizinci, jejichž přínos je pro naše zdravotnictví nulový,“ řekl nám předseda ČLK.

Samotné zvyšování počtu studentů ale podle něj nestačí, pokud si stát zároveň nedokáže mladé lékaře udržet. „Nezbytným předpokladem je výrazné zvýšení platů s jistotou odměňování podle tarifních tabulek, omezení přesčasové práce s dodržováním pracovněprávních předpisů a zásadní reforma vůči mladým lékařům nepřátelského systému specializačního vzdělávání. Tou bohužel v žádném případě není zpackaná novela zákona č. 95/2004 Sb., kterou poslanci, doufejme, odmítnou tak, jak to již dříve učinili senátoři,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

Ludvíkův plán je nereálný, tvrdí školy

O reakci jsme požádali i lékařské fakulty. Tisková mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková však uvedla, že si děkan tamní lékařské fakulty Prof. MUDr. Milan Kolář není takovéto tendence vědom. „Každopádně přijmout ke studiu každého, kdo udělá přijímací zkoušky, by nebylo reálné. Jednalo by se o stovky studentů a finanční či prostorové požadavky by byly neúnosné,“ dodala pro EuroZprávy.cz mluvčí univerzity.

Podobně to vidí i Univerzita Karlova. „Přijmout každého studenta na lékařské fakulty, který složí zkoušku, není možné, neboť počet hlásících se studentů několikrát převyšuje kapacity lékařských fakult v ČR. Proto lze diskutovat jen o určitém navýšení, které by ještě bylo únosné. Přitom musí být zachována požadovaná úroveň přijímaných studentů a tím zajištěna i vysoká kvalita generace nových absolventů," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Součástí tohoto problému podle něj jsou jak počty učitelů, tak kapacity výuky, která je z velké části praktická. „Zároveň od toho nelze oddělit otázku financování, neboť výuka na lékařských fakultách je nákladná. Je výrazně podfinancovaná, učitelé mají nižší platy, než lékaři ve zdravotnickém procesu, skoro dvojnásobně. Zájem o učitelské posty na lékařských fakultách proto klesá. Problém počtu absolventů lékařských fakult tudíž nelze řešit jen navyšováním počtu přijímaných studentů, ale současně se musí řešit personální stránka výuky a její financování, včetně prostorových kapacit jak teoretické tak i klinické – praktické výuky. K tomu však je zapotřebí aktivní přístup obou rezortů, tedy zdravotnictví i školství," dodal Hájek pro EuroZprávy.cz. 

Související

Miloslav Ludvík.

ČSSD kritizuje vládu, podle ní selhává v řešení domácích problémů

Vláda Petra Fialy (ODS) musí podle sociální demokracie najít odvahu k nepopulárním krokům. Předseda ČSSD Michal Šmarda na dnešní tiskové konferenci v pražském Lidovém domě ocenil některé kroky vlády při diplomatické reakci na agresi Ruska na Ukrajině či rozhodnutí ohledně migrační vlny z Ukrajiny, kabinet však podle něj zatím selhává v řešení domácích problémů.

Více souvisejících

Miloslav Ludvík Milan Kubek Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 31 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy