Hegerovy zákony, jenž mají vyřešit zdravotnictví

Praha - Jasná pravidla pro poskytování zdravotní péče, lepší fungování záchranné služby, stanovení práv a povinností pacienta i pravidla pro specializované výkony - například pro interrupci nebo kastraci. Takové změny přináší trojce zákonů, které ve čtvrtek představil ministr Leoš Heger (TOP 09).

"Tyto zákony se pohybují na půdorysu nyní platného zákona o zdraví lidu, který je platný již několik desítek let a za tu dobu byl 55krát novelizován. Na svou dobu byl vysoce moderní, nyní již ovšem nepostačuje," uvedl ministr důvod, proč předkládá nové zákony.

Ve čtvrtek představená trojice zákonů bude podle Hegera tvořit základní materii pro čtvrtý zákon - tedy zákon o zdravotním pojištění. "V něm se chystáme stanovit právě možnost standardu i nadstandardu. Bez tohoto základu by to ale bylo velmi obtížné. My totiž nemáme nyní úplně přesně jasno v základních pojmech - tedy například co je zdravotní péče či zdravotnické zařízení, vymezit se musí i další pojmy," vysvětlil Heger.

Zákony nyní půjdou do vnitřního připomínkového řízení, od března je pak čeká hodnocení v řízení vnějším. V červnu by je ministr Heger chtěl odeslat legislativní radě vlády. "Poté nás čeká ještě několik koleček ve vládě a zejména v Poslanecké sněmovně. Doufám, že až se nám zákony z tohoto procesu vrátí, poznáme je nejen podle jména," podotkl náměstek ministra pro zdravotní péči Vítězslav Vavroušek.

Zákon o zdravotních službách nově stanovuje pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací, zřízení nových registrů a řeší i problematiku ohledávání těla zemřelého, včetně provádění pitev. Nově je v této oblasti například stanoveno, že prohlídku těla zesnulého zajišťuje jeho praktický lékař. "To upravuje zejména situace, kdy pacient zemře mimo nemocnici," podotkl Vavroušek.

Norma také jasně definuje pojem zdravotnického zařízení a sjednocuje podmínky pro jeho registraci. "Státní zdravotnická zařízení ke svému provozu registraci nepotřebovala, podmínky k registraci soukromých nemocnic byly zase naopak velice tvrdé, to by se nyní mělo sjednotit," dodal Vavroušek. Novinkou bude i to, že nyní půjde pozastavit poskytování zdravotních služeb až na jeden rok. To až doteď nebylo možné.

Zákon o specifických zdravotních službách stanovuje jasně podmínky pro výkony jako je například interrupce, kastrace, lékařské ozáření, asistovaná reprodukce, klonování či změna pohlaví u transsexuálů.

"Některá problematika obsažená v tomto zákoně nebyla nikde upravena, nyní pro ni máme tuto normu," doplnila ředitelka odboru zdravotnických služeb Stanislava Pánová.

Třetí předloha, zákon o zdravotnické záchranné službě, pak upravuje fungování záchranky. Stanoví dojezdovou dobu sanitek, ta by měla činit 10 až 20 minut. "Je samozřejmé, že v zapadlé horské vísce se bude tato dojezdovost lišit od Prahy," uzavřel Vavroušek.

Zákon také počítá s vybudováním 40 nových stanovišť záchranné služby. Tento projekt by měl stát pět milionů a o přesném umístnění stanovišť rozhodnou kraje.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Michael Schumacher

Novinka ze života Michaela Schumachera. Legendární pilot provdal dceru

Po dlouhých letech mimo veřejné dění se měl legendární sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher údajně objevit na svatbě své dcery Giny-Marii. Podle informací, které zveřejnily weby jako Marca či Sky News, se měla slavnost odehrát na rodinném panství na Mallorce. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, šlo by o první veřejné vystoupení Schumacherova po jeho vážné nehodě na lyžích před téměř 11 lety.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

před 2 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 8 hodinami

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy