Protipadělková směrnice EU zavařila českým lékárnám. Netuší, co mají dělat

Praha - Lékárníci potřebují vědět předem, co budou od února dělat při podezření na padělaný lék, musí upravit lékárenský software. Kritizují Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvo zdravotnictví, že zatím potřebné informace nemají. Novinářům to dnes řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Od února bude muset lékárník při výdeji léku načíst z krabičky kód, který ověří pravost léku v databázi od výrobců. Opatření schválila EU kvůli padělání léků. Ministerstvo kritiku odmítá, dříve opomíjené lékárenské péči se intenzivně věnuje a kroky s lékárníky diskutuje, uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová v tiskové zprávě.

"Musíme vědět, jak si státní správa představuje procedury, pokud bude podezření, že jde o padělek. Potřebujeme to i pro naše softwarové firmy, které musí postupy implementovat do lékárenských programů," vysvětlil Chudoba. Lékárníci také žádají od pojišťoven peníze za to, že budou muset kvůli kontrolám změnit software a nakoupit nové čtečky kódů.

Lékárnická komora se v sobotu sešla v Praze na mimořádném sjezdu. Řešila také problémy v dodávkách léčiv. Odmítá, aby každý lék dodával monopolně jen jediný distributor. Podle zákona musí lék dodat do dvou dní poté, co ho lékárna objedná. Chtějí kvůli tomu i žalovat SÚKL, podle něj je ale současný zákon nevymahatelný. Ministerstvo uvedlo, že chystá jeho změnu na nový systém, kde by povinnost lék dodat neměl distributor, ale výrobce.

"V současné době není SÚKL schopen vymáhat od čtyř distributorů. Jak bude vymáhat od několika stovek firem?" řekl Martin Kopecký z Grémia majitelů lékáren. Podle lékárníků je také problém, že některé lékárny jsou majetkově spojené s distributory. Kopecký uvedl, že nedostatkové léky dodává distributor do svých lékáren. Od prosince 2017 podle něj grémium eviduje kolem 800 podnětů na nedodání léků.

Některé léky chybí v důsledku jejich vývozu do zahraničí, kde jsou dražší. Ročně jde o léky za 3,5 miliardy korun. Lékárníci žádají, aby byl zveřejněný seznam léků a firem, které je vyvezly. "Současný zákon o léčivech neumožňuje poskytovat informace o objemu dodávek léčiv ve vztahu k jednotlivým distributorům," uvedla mluvčí ministerstva. Ministerstvo ale případnou změnu zákona, která by to umožnila, podpoří.

Komora předložila ministerstvu vlastní návrhy, jak by bylo možné situaci řešit. Žádá, aby se jimi zabývalo a s komorou se opět sešlo. Řešit chtějí také různé ceny, které podle nich distributoři dávají nemocničním a ostatním lékárnám. Lékárníci proto žádají jednotné doplatky na léky.

"Ministerstvo s lékárníky diskutuje všechny možné varianty řešení jednotlivých problémů v této oblasti. Lékárníci jsou členy všech pracovních skupin na ministerstvu a jsou tak bezprostředními účastníky všech zásadních změn, které se jejich segmentu dotýkají," uvedla Štěpanyová.

Požadavky na finanční kompenzaci za ověřování léků považuje ministerstvo za neopodstatněné. "Lékárenský segment v rámci dohodovacího řízení uzavřel dohodu se zdravotními pojišťovnami, která počítá s nárůstem úhrad v tomto segmentu o půl miliardy korun. Lékárníci ve vyjednávání s pojišťovnami argumentovali, mimo jiné, právě vícepracemi v souvislosti s takzvanou protipadělkovou směrnicí," dodala mluvčí.

Související

Léky, ilustrační foto

SÚKL uspěl ve sporu o doménu erecept.cz. Pilulka nesouhlasí, podala žalobu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uspěl ve sporu o doménu erecept.cz. Úřad o tom dnes informoval na svém webu. Podle SÚKL používání webové domény, kterou provozuje lékárenská společnost Pilulka, koliduje s ochranou známkou eRecept registrovanou SÚKL. Spolumajitel Pilulky Martin Kasa v reakci ČTK řekl, že rozhodnutí není finální a firma ve věci podala žalobu.
Paralen

Preventivní užívání paracetamolu neochrání před COVID-19. Naopak může uškodit

Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus. ČLnK to dnes uvedla v tiskové zprávě. Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházely.

Více souvisejících

Česká lékarnická komora Lékárny súkl ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy