Praha - Širší vymezení pravomocí českých sester při výkonu povolání i jejich platové podmínky budou v pondělí na společném jednání řešit ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Česká asociace sester v čele s prezidentkou Danou Juráskovou.
O rozšíření pracovní náplně českých sester se Heger s Juráskovou bavili již na počátku letošního února.
"Zdravotnictví trpí tím, že mezi jednotlivými obory probíhá neustálá diskuse, která by se dala nazvat konkurenčním bojem. Tyto jevy brzdí rozvoj zdravotnictví. My jsme se ptali, co by se dalo udělat pro to, aby se tyto věci zlepšily. Sestry a další nelékařské profese potřebují navýšení kompetencí," prohlásil tehdy Heger.
Jurásková po tomto jednání zdůraznila, že v případě navýšení kompetence sester zákon stanoví jejich nejvyšší možnou míru. "O tom, jestli jich sestra či jiný zdravotnický personál dosáhne, bude vždy rozhodovat zaměstnavatel. Není to tedy tak, že by všechny sestry automaticky rovnou dostaly vyšší odpovědnost," řekla.
Ministr Heger podotkl, že odstupňování kompetencí není ani v českém zdravotnictví nic nového. "Už dříve tady podobný systém založený na ošetřovatelích, sestrách a lékařích existoval. Nyní jsme ale v situaci, kdy sice máme nižší zdravotnický personál, tedy sestry s maturitou, ale má menší kompetence než kdokoliv, kdo se stará o svého blízkého v domácí péči. To se musí změnit," řekl ministr na ´počátku února.
Česká asociace sester plánuje, že první změny v kompetencích sester by se v praxi mohly projevit příští rok. Od změn mimo jiné čeká i to, že se ve zdravotnictví ušetří. Stane se tak proto, že část výkonů budou provádět sestry, které sice budou mít vyšší platy, ale stále nedosáhnou úrovně lékaře.
Sestry na únorovém jednání po ministrovi rovněž požadovaly garance, že jejich platy v roce 2012 porostou. Při dohadování o navýšení platů nemocničních lékařů v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" totiž na sestry peníze na vyšší platy od března nakonec nezbyly. A to i přesto, že z počátku jednání ministr trval na tom, aby se plat navýšil i sestrám.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , Dana Jurásková , Leoš Heger
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub