V lékárnách chybí mast Framykoin, mohou ji nahradit dvě jiné

Antibiotickou mast Framykoin, která chybí v lékárnách, mohou nahradit masti Bactroban nebo Fucidin. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová. Podle databáze SÚKL plánuje Zentiva obnovení výroby na konci dubna. Lék na lékařský předpis se používá k léčbě kožní infekcí, poranění či popálenin.

Přerušení dodávek je podle Peterové z výrobních důvodů, nahlášeno bylo 4. prosince. Lék v lékárnách docházel postupně, jak se vyprazdňovaly sklady distributorů.

Podle informací o dodávkách na webu SÚKL bylo v listopadu loňského roku dodáno do lékáren 71.700 různě velkých balení framykoinu, v prosinci už jen 55.500 balení.

Podle Novinek.cz čeká Zentiva na schválení provozu nové výrobní linky. "Důvodem výpadku je pořízení nové moderní výrobní linky v ceně přes dva miliony eur (51,5 milionu korun), která musela nejdříve projít auditem SÚKL," řekla Novinkám mluvčí výrobce Lucie Šabíková. Podle Peterové byl audit minulý týden a SÚKL vydá povolení do 30 dnů.

Framykoin byl od roku 2014 nedostupný už pětkrát. Nyní chybí k lékárnách také oční mast Opthalmo-framykoin. Výroba by podle hlášenívýrobce SÚKL měla být obnovena v polovině března.

V Česku je obchodováno kolem 6000 léků. Jen od začátku letošního roku výrobci podali lékovému ústavu přibližně 150 hlášení o přerušení výroby, zhruba 30 se jich týkalo nenahraditelných léků. Výrobce může podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Filipa Vrubela za nedostupnost léku v osmi případech z deseti.

Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle něj různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. V takovém případě podle něj stát nemá páky, jak ho k výrobě přinutit.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny léky súkl Zdravotnictví pacienti

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 10 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 11 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy