Úhrada zdravotní péče? Jednání lékáren a pojišťoven skončilo fiaskem

Lékárny a domácí péče se dnes nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách zdravotní péče pro příští rok. S návrhem pojišťoven nesouhlasili všichni vyjednávači. Podle koordinátora segmentu lékárenské péče Marka Hampela z Grémia majitelů lékáren se bude dál jednat. Domácí péče chtěla srovnat odměny sester s nemocnicemi. Ve středu musí výsledky jednání představit ministerstvu zdravotnictví. Pro příští rok pojišťovny počítají s příjmy systému kolem 346 miliard korun.

Podle Hampela lékárny žádaly aspoň 400 milionů korun navíc, protože náklady na letošní zavedení evropské protipadělkové směrnice stálo lékárny 600 milionů korun. Pojišťovny nabízely podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého 340 milionů korun. Z veřejného zdravotního pojištění mají lékárny asi miliardu korun ročně.

Příjmy lékáren jsou kromě marží na léky a úhradami od pojišťoven tvořené také takzvaným signálním výkonem, tedy platbou za vydání jedné položky na receptu. Tato položka nahradila zrušené regulační poplatky, které hradili pacienti. Pojišťovny nabídly 12 korun, Hampel požadoval 18 korun. Další dva spolky, které za lékárníky také jednají, žádaly 15 korun. "Prostor k jednání vidím kolem 16 korun," dodal Hampel.

Podle koordinátorky segmentu domácí péče nebyl návrh pojišťoven přijatelný. "Sestry nám odcházejí do nemocnic, kde mají vyšší platy," řekla po jednání ČTK. Žádaly proto navýšení úhrad, třeba rozložené do dvou let. "Bylo nám řečeno, že práce sestry v domácí péči je méně náročná," dodala s tím, že málokdo vydrží práci dělat déle než dva roky. Další jednání do středečního závěrečného podle ní zřejmě nebude.

Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v dohodách pro příští rok byly zakotveny změny úhrad zejména v primární péči. Pro praktické lékaře bylo letos vyčleněno 17,1 miliardy korun, pro příští rok byl dohodnutý nárůst o 900 milionů. Stomatologové měli letos k dispozici 13,4 miliardy korun. Příští rok se počítá se 734 miliony navíc, z nichž 230 milionů Kč půjde na stomatologické výrobky. Oblast gynekologie letos měla dohodnutých 4,4 miliardy korun, navíc bude v roce 2020 asi 227 milionů.

Zdravotní pojišťovny pro většinu ostatních segmentů počítají s navýšením zhruba o čtyři procenta proti letošnímu roku. S penězi navíc počítají také na urgentní příjmy, které nemocnice postupně budují.

S tím, že se o rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění, dohodnou přímo pojišťovny se zástupci jednotlivých segmentů péče, počítá zákon o veřejném zdravotním pojištění už od roku 1997. V minulých letech byly dohody obvykle jen v menších segmentech, pro ostatní stanovovalo úhrady ministerstvo. Loni se poprvé podařilo uzavřít dohody u všech segmentů. Také letos ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v době zahájení jednání deklaroval, že kdo se nedohodne, nedostane lepší podmínky, než pojišťovny navrhují.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny Zdravotnictví zdravotní pojišťovny

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy