Zemřel zakladatel tuzemské dětské onkologie Josef Koutecký, zachránil tisíce dětí

Ve věku 88 let zemřel v pátek lékař Josef Koutecký. V roce 1964 stál u zrodu dětské onkologie, do té doby v Československu neexistujícího lékařského oboru, a zachránil tak životy tisíců dětí, které by dříve své onemocnění nepřežily. Od roku 1978 vedl ve Fakultní nemocnici v Motole první samostatné oddělení dětské onkologie v zemi, z něhož se o pět let později stala Klinika dětské onkologie. Ze tří procent dětí, které dříve onemocnění rakovinou překonaly, dnes díky němu přežívá 80 procent.

Lékař, který v pátek, necelé dva měsíce před 89. narozeninami zemřel, se celý život snažil o prosazování komplexní péče - od diagnostiky přes léčbu po rehabilitaci a psychologickou pomoc. "Naši pacienti potřebují péči trvale," říkal Koutecký. Nemoc a její léčba působí těžké komplikace dětskému tělu i duši, které musejí s pomocí lékařů zvládat mnoho komplikací. "Všechno, co děláme, je na ostří nože. Ale nemáme na vybranou," říkal doktor s renesanční duší, milovník hry na klavír i obrazů.

K onkologii přivedl pražského rodáka Kouteckého na studiích medicíny profesor Heřman Šikl, který se sám zabýval nádory. Nejdříve však začal s běžnou chirurgií, jak bylo v té době běžné, specializace si jej ale našla téměř sama. Stále totiž viděl přicházet děti s nádory, stále je viděl umírat. Ta beznaděj a škola profesora Šikla ho inspirovaly. Prostřednictvím zahraniční literatury se zahleděl do chemoterapie, o níž se tehdy v Československu nic nevědělo.

Zprvu se Koutecký staral Na Karlově o všechny děti s nádorovým onemocněním. Pak získal jednu vyhrazenou onkologickou postýlku, pak jeden pokoj se čtyřmi postýlkami... a v roce 1971 byl jmenován prvním onkologickým ordinářem. Zpočátku děti sám přijímal, vyšetřoval, většinu i operoval, sám prováděl chemoterapii a léčil komplikace. Po třech letech vznikla stanice dětské onkologie při klinice dětské chirurgie a v roce 1983 stanul v čele první samostatné onkologické kliniky.

"Pracovali jsme skutečně v hrozných podmínkách, dnes už je pro mladé lékaře těžké si je představit," řekl jednou. Veřejnost mohla stav kliniky posoudit po revoluci v roce 1989. V té době vznikla nadace Národ dětem, díky které mohla klinika nakoupit chybějící přístroje, ale i další vybavení. Dnes se tu snaží "nejen" zachránit život, ale dopřát pacientům život kvalitní. Aby nemocné děti odcházely vyléčeny a také aby se necítily méněcenné, aby mohly normálně žít, pracovat, mít rodinu.

Že to jde, dokazuje řada bývalých Kouteckého pacientů, mezi kterými jsou i vrcholoví sportovci a umělci. Kromě své kliniky byl Koutecký v letech 1990 až 1997 a 2000 až 2006 děkanem 2. lékařské fakulty UK. K jeho renesanční osobnosti patřila i řada dalších aktivit - zasedal v Radě Národního divadla, Nadaci Národní galerie v Praze, Nadaci Českého svazu výtvarných umělců grafiků Hollar či Učené společnosti ČR. Publikoval i stovky vědeckých článků, byl autorem desítek učebnic či monografií.

Lékař proslulý svými motýlky ale napsal také dětskou knížku nazvanou Vodníček Buližníček. Příběhy vodníka z vltavské tůně pod prameny této řeky původně vyprávěl svým třem dětem, když byly malé. "Myslím, že člověk, který zasvětil svůj život bádání o životě, musí ho vnímat nejen po stránce somatické, po stránce jeho poruch, ale i jako výraz a projev krásy. A to i krásy arteficiální, kterou nám dávají múzami políbení jedinci," řekl profesor, právem označovaný za renesanční osobnost.

Za své snažení dostal profesor Koutecký řadu vyznamenání, včetně medaile Za zásluhy, kterou mu v roce 1996 předal Václav Havel. "Reprezentuje nejlepší tradice české lékařské vědy," stálo v laudatiu. V roce 2010 obdržel hlavní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie a v roce 2014 převzal Cenu J. E. Purkyně. "Je to nejvyšší ocenění, kterého lékař u nás může dosáhnout... nikdy bych si nepomyslel, že ji jednou sám získám," řekl tehdy Koutecký.

Související

Ilustrační foto

Poslední sbohem pro onkologa Josefa Kouteckého. Na pohřeb přišly stovky lidí

Zhruba čtyři stovky lidí se dnes přišly rozloučit s českým lékařem Josefem Kouteckým do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Zemřel minulý pátek ve věku 88 let. V 60. letech založil v Československu dětskou onkologii, za šedesátiletou lékařskou praxi zachránil život tisícům dětí. Pohřbu se zúčastnil kromě jiných i lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda a rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima.

Více souvisejících

Josef Koutecký úmrtí lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

27. prosince 2024 19:42

Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina

Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.

Zdroj: David Holub

Další zprávy