Praha - Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě připlatí, návrh ministerstva zdravotnictví v úterý po více než pěti hodinách obstrukcí poslanci propustili do druhého čtení. Den hospitalizace se tak nemocným prodraží, místo 60 korun zaplatí 100, s návrhem nesouhlasí opoziční ČSSD a KSČM.
Opozice se proto pokusila návrh v prvním čtení zamítnout, avšak bez úspěchu.
"ČSSD nesouhlasí a nemůže souhlasit s tím, aby se zvyšoval poplatek za den pobytu v nemocnici. Ale ten hlavní problém spočívá v tom bodě, který navrhuje, aby se zdravotní péče rozdělila na dvě části. Tohle je klíčová věc, kvůli které je návrh zákona kontroverzní a vyvolává sociální napětí," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Sociální demokraté již před úterním jednáním sněmovny uvedli, že udělají vše pro to, aby návrh nebyl přijatý.
"To si mají pacienti vybírat v něčem, čemu nerozumí? Vy tady děláte opravdu revoluci v tom, že tohle je zrušení ústavního principu, že ke zdravotní péči mají všichni rovný přístup. To je ten bolševismus vašich reforem," prohlásil místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.
"Návrh má za cíl zahájit provádění reformy ve zdravotnictví," vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který normu sněmovně předložil.
Novela má podle něj tři základní cíle. Má zajistit prostor pro změny, které jsou definované v programovém prohlášení vlády. Umožňuje zavedení definice standardu a nadstandardu zdravotní péče. Konkrétnější vymezení standardu však přinese až zákon o zdravotnických službách, který ministerstvo připravuje.
Dalším cílem předlohy je zvýšení regulačního poplatku při poskytování nemocniční péče z 60 na 100 korun. "Dopad opatření byl analyzovaný, bylo konstatováno, že nepovede k nadměrnému zatížení ani nejchudších domácností," uvedl ministr.
Zároveň se návrh věnuje usnadnění revize cen a úhrad léků a vytvoření podmínek pro fúze zdravotních pojišťoven. Novela tak připravuje půdu pro velké reformní změny. "V zákoně měl být změněný poplatek za položku na receptu na poplatek za recept. Tato změna však vládou přijata nebyla, byla z novely odstraněna," dodal Heger. "Příprava na druhé čtení bude hodně pracná. Celý návrh by se měl projednat detailně v několika jednáních zdravotního výboru. Rozprava se týkala především možnosti nadstandardu, ale v tom zákoně je ještě řada jiných věcí," uvedl po schválení zákona Heger.
Ten by podle svých slov byl rád, kdyby norma sněmovnou prošla již na červnové schůzi: "Je to můj první velký legislativní počin. Jde o věc, která opravdu zahajuje reformu zdravotnictví." Pokud by koalice v úterý netlačila na projednání novely, nemusela by projít legislativním procesem tak, aby začala platit začátkem příštího roku, dodal ministr.
Novelu zákona dlouhodobě kritizuje nejen opozice, ale i Česká lékařská komora (ČLK).
Související
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
Poslanecká sněmovna , Zdravotnictví , Leoš Heger
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
před 3 hodinami
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno před 3 hodinami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 5 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 6 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 7 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 8 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 9 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 9 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 10 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 10 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 10 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 11 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 12 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 13 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 13 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 14 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 16 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub