Brno - Hodnocením zdravotnických reforem, ale také vlastním hospodařením či novými webovými stránkami se bude zabývat Česká lékařská komora (ČLK) na víkendovém sjezdu v Brně. Sjezd není volební, svého staronového šéfa totiž má komora od loňského roku.
Do moravské metropole přijede s lékaři diskutovat i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Česká lékařská komora s reformami dlouhodobě nesouhlasí, kritizuje je a považuje je za nesystémové.
"Prioritou ČLK je zachování dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotní péče. Zároveň prosazujeme transparentnost v nakládání s veřejnými finančními prostředky. Dosavadní činy ministra Hegera ale ukazují, že jeho priority jsou jiné než naše," řekl již dříve Kubek.
Zároveň se komoře nelíbí, že ministr nerespektuje dohody, a to jak s komorou, tak memorandum dohodnuté s Lékařským odborovým klubem (LOK). V případě porušení dohod s komorou se jedná o schválení zákona o zdravotních službách. Ministr se totiž s komorou v připomínkovém řízení shodl na tom, že z něj zmizí povinnost přeregistrace zdravotnických zařízení. Nakonec se ale objevil pozměňovací návrh, který tuto povinnost ukládá a Heger ho neodmítl.
"My se pak oprávněně zamýšlíme nad tím, jestli mají naše jednání cenu," vysvětlil mluvčí komory Michal Sojka. Na diskusi s ministrem si komora vyhradila sobotní odpoledne, začít by se mělo v 16 hodin.
Komora bude také řešit úhradovou vyhlášku pro rok 2012, v ní ministerstvo slíbilo poslat do zdravotnictví stejný objem peněz jako letos. Diskutovat se bude i ochraně osobních údajů v souvislosti s chystanými databázemi informací o pacientovi. Sjezd nabídne i pohled do slovenského zdravotnictví. Přednášet přijede prezident Slovenské lekárské komory (SLK) Milan Dragula a předseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.
Do Brna přijedou i zástupci politických stran a zdravotních pojišťoven. Pozvání jsou předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS), předsedkyně zdravotního výboru Senátu Daniela Filipiová (ODS), místopředsedové zdravotního výboru Jaroslav Krákora (ČSSD), Soňa Marková (KSČM), Aleš Roztočil (TOP 09) a Jiří Štětina (VV), náměstci ministra Vladimír Pavelka a Vítězslav Vavroušek.
Z politiků dále pozvánku dostali i místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD), středočeský hejtman David Rath (ČSSD), komunistický poslanec Vojtěch Adam, předseda KDU-ČSL Ludvík Hovorka a za Stranu zelených Antonín Nechvátal.
Pojišťovny budou zastupovat ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák a předseda Svazu zaměstnaneckých pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Související
Lékaři si opět zvolili Kubka. Komoru vede už téměř dvacet let
Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
před 1 hodinou
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
před 2 hodinami
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
před 3 hodinami
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
před 3 hodinami
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
před 4 hodinami
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
před 5 hodinami
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
před 5 hodinami
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
před 6 hodinami
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
před 7 hodinami
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
před 8 hodinami
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
před 9 hodinami
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 9 hodinami
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 10 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 11 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 12 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 13 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 13 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 16 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
Závěr března přinese do Česka výrazné ochlazení a návrat zimního počasí, zejména do východních částí republiky. Podle aktuálních předpovědí nás čekají dny plné srážek, které budou už od středních poloh sněhové. Zatímco v Čechách bude oblačnosti méně, Morava a Slezsko se musí připravit na citelný severní vítr a v horách i na novou sněhovou pokrývku.
Zdroj: Libor Novák