Praha - Ačkoliv je s přecitlivělostmi na pyl spojováno především jaro, řada z nich přetrvává i v letních měsících. Na co si tedy dát v létě pozor?
Alergie se může objevit kdykoliv během života. Většinou se objevuje u pacientů s dědičnou vlohou a po opakovaném kontaktu s určitým alergenem. Během léta je v ovzduší velké množství pylových alergenů, není proto divu, že se první projevy alergie přihlásí často právě v létě. Zda se bude jednat pouze o přechodné sezonní obtíže anebo o celoroční problém, to ukáže jen čas.
Sledujte potíže a zaznamenávejte je...
Při prvních projevech je většinou doporučeno potíže, pokud nejsou závažné, během pylové sezony sledovat a zaznamenávat. Pokud se stejné obtíže opakují v následující sezoně, je vhodné alergologické vyšetření, které pomůže objasnit jejich příčinu a následně doporučí vhodnou léčbu.
Léto je období nejvyššího výskytu alergenů trav
Příchod léta je dobrou zprávou pro alergiky na jarní stromy. Pro alergiky na trávy, plevele a obilniny je to naopak zpráva horší. Nastává totiž období nejvyššího výskytu těchto alergenů v ovzduší. Zároveň je to i sezona nejvyšších koncentrací ozonu. Teplota vzduchu sama o sobě nezpůsobuje zvýšení počtu pylových zrn v ovzduší. Je ale příčinou zvýšené tvorby ozonu v přízemních vrstvách atmosféry, což samo o sobě může vyprovokovat příznaky alergie.
Pyl hraje prim
Stejně jako na jaře je i v letním období nejčastějším alergenem pyl. Na rozdíl od jara ale hlavní roli hrají pylová zrnka trav, plevele a obilovin namísto stromů, pro které pylová sezóna s příchodem léta končí.
Mezi nejčastější pylové alergeny letních měsíců patří:
• ambrózie, • srha, • bojínek, • psárka, • řepka, • hořčice, • kukuřice, • žito, • jitrocel, • pampeliška, • kopřivy, • vojtěška a další.
Nebezpečí, které nevidíte
Vůbec nejtypičtějším letním alergenem jsou pylová zrna ambrózie, která cestují ve vzduchu na obrovské vzdálenosti, třeba i stovek kilometrů. Proto i v případě, že ambrózie nikde ve vašem okolí neroste, můžete být nepříjemně zaskočeni alergickými obtížemi, jste-li na tuto rostlinu citliví.
Doma v bezpečí?
Pyly nejsou jedinými alergeny, které na nás v létě číhají. Neopomenutelné jsou i vosy, včely nebo sršni, jejichž bodnutí může být pro někoho až život ohrožující. V bezpečí však nemusíme být ani doma. Během letních měsíců totiž vrcholí výskyt roztočů přítomných v lůžkovinách nebo kobercích.
Abyste letní alergií trpěli co nejméně, řiďte se následujícími tipy:
• V ranních hodinách, kdy jsou hodnoty pylu v ovzduší nejvyšší, raději zůstaňte doma. • Větrejte omezeně, abyste zabránili vniknutí pylových zrn do bytu. • Nezanedbávejte úklid, pyl se usazuje na veškerých dostupných předmětech. • Zbavte svou matraci a koberec roztočů. • Častěji si myjte vlasy. • Udržujte vlhkost ovzduší v obytných prostorách mezi 30 a 50 %. • Vyvarujte se parfémů a barev oblečení lákavých pro hmyz. • Veškeré potraviny konzumované venku chraňte proti vosám pečlivým zakrytím.
Léto přináší ekzematikům úlevu (téměř) vždycky
Svědění, nepěkné suché plochy na kůži: a hlavně nevyzpytatelný zdravotní problém. To vše je atopický ekzém. Letní počasí většinou lidem s ekzémem do určité míry od potíží uleví. I během léta na ně čekají záludnosti, před kterými je dobré se mít na pozoru.
Ekzematikům svědčí pobyt u Mrtvého moře
Atopický ekzém je jedním z prvních alergických projevů v životě. Postihuje děti často již od kojeneckého věku, kdy se vyskytuje hlavně v obličeji, při závažnější formě i na trupu a končetinách. Později se projevy mohou koncentrovat do loketních jamek a podkolení. Jediným projevem v období klidu může být pouze suchá pokožka. Při zhoršení je kůže zarudlá, silně svědí, šupinatí a mohou se na ní tvořit i puchýře. Při škrábání se může zanést infekce a ta se potom na ekzémem změněné kůži rychle šíří.
Léto je obdobím pro ekzematiky příznivým, ale i nepříznivým. Blahodárně působí slunce, možnost chodit co nejméně oblečeni a dlouho pobývat venku. Ultrafialové záření má v mírných dávkách protizánětlivé účinky. Textilie dráždí kůži mechanicky a uvolňují různé chemikálie. Pod oděvem se i více potíme. Proto možnost oděv v létě co nejvíce omezit je pro ekzematiky vítaná.
Blahodárné moře
Pobyt u moře je přínosný téměř pro všechny ekzematiky, působí tu blahodárně i mořská sůl nebo bahno z Mrtvého moře. Nebezpečí léta a zvýšených teplot plyne ze zvýšeného pocení a zapářky pod oděvy nebo v ohybech. Kůže je tak více drážděna a hlavně je zranitelnější a náchylnější k infekcím, ponejvíce stafylokokovým a plísňovým. U kojenců a batolat jsou nejrizikovější oblasti plenkové, které jsou jednak opakovaně drážděny exkrementy a jednak jsou i v teplém období většinou kryté plenami.
Do bazénu opatrně
Bakteriím a plísním se v teplém počasí také lépe daří a riziko infekce se zvyšuje i koupáním v bazénech a vodních nádržích či méně čistých vodních tocích. K nejnebezpečnějším patří stafylokokové infekce ekzému, které mohou být provázeny i zvýšenou teplotou a je nutné je léčit i antibiotiky celkově, někdy i nitrožilně v nemocnici.
Pozor na krémy, věnujte pozornost jejich složení
Citlivá kůže ekzematika může reagovat i na kombinaci kosmetiky a slunce. Dokonce i některé opalovací krémy obsahují látky, které mohou vyvolat alergickou reakci. Kůže reaguje i po kontaktu s určitými rostlinnými šťávami a sluncem.
Přes všechna možná rizika je léto pro ekzematiky obdobím spíše příznivým.
Máte alergii? Nevíte si rady, jak jí léčit? Jaké léky koupit dětem? Poraďte se s odborníkem. V pondělí od 15 do 16 hodin můžete chatovat s lékařem Milanem Matulkou, alergologem a pediatrem z pražské Nemocnice Na Bulovce.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Počasí dnes nebude příznivé pro alergiky, upozornili meteorologové
Jak léčit obezitu či alergie u člověka? Vodítkem může být jídelníček goril
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák