Nebezpečná cukrovka. Jak se bránit?

Praha - O cukrovce se dnes hovoří jako o civilizační chorobě, její výskyt v populaci stoupá. Dle údajů Diabetické asociace trpí cukrovkou v české populaci přes 800 000 lidí, mnozí navíc mají cukrovku v počátečním stadiu, a tedy nejsou zatím diagnostikováni. Celkové číslo je proto ještě vyšší a tedy alarmující.

Počet lidí trpících diabetem konstantně stoupá - od 70. let se více než ztrojnásobil. Je to především proto, že lidé žijí sedavým způsobem života, jedí tučná a sladká jídla, pijí hodně sladkých nápojů a také se zvyšuje faktor stresu v životě, který na vznik cukrovky může také mít zásadní vliv.

Diabetici proto musí omezit příjem cukrů, med a všechny pokrmy jimi oslazené. Pod pojmem cukr rozumíme v našich podmínkách hlavně cukr řepný či třtinový (sacharózu) nebo cukr hroznový (glukózu).

Diabetik nesmí jíst nárazově, měl by přijímat potravu pravidelně v malých dávkách. Pravidelně by měl i pít, nejlépe čistou vodu. Do jídelníčku by měl zařadit co nejvíce ovoce a zeleniny, omezit tučná jídla, alkohol, nekouřit, zařadit do života pohyb, ale také relaxaci. A samozřejmě chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Život s diabetem je zkrátka život s omezením. A bohužel se to dotýká stále většího počtu lidí.

Řada mezinárodních studií prokázala, že lidé, kteří trpí cukrovkou, mají mnohem nižší hladinu hořčíku v těle než lidé, kteří jí netrpí. U lidí trpících cukrovkou typu 2 se hypomagnesemie (nedostatek hořčíku v organismu) projevuje ve 25%-38% případů. Hořčík je totiž jedním z nejdůležitějších iontů v metabolismu cukrů a je také přítomen na několika úrovních při tvorbě a vylučování inzulínu.

Nedostatek hořčíku je navíc spojován s těžším průběhem cukrovky a s komplikacemi, které se s ní pojí, zejména diabetickou periferní neuropatií, retinopatií a nefropatií.

Rozsáhlá studie provedená v roce 1999 navíc zjistila, že nedostatečný příjem hořčíku je rizikovým faktorem vzniku cukrovky druhého typu nezávisle na BMI indexu nebo rodinných predispozicích.

Studie provedená na jaře tohoto roku týmem profesora Zadáka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové přitom prokázala, že téměř každý třetí Čech trpí nedostatkem hořčíku. Tento prvek je ale důležitá nejen pro diabetiky, ale pro zdravý život nás všech. Podílí se například na správné funkci svalů (nedostatek se projevuje křečemi), přenosu nervových vzruchů či na stovkách enzymatických pochodů těla.

Hořčík je nejlepší přijímat v přirozené formě v podobě ovoce (např. banány), zeleniny (zelená zelenina), ořechů a semen (nejvíc např. v mandlích a para ořeších) či luštěnin. Nejlépe ho nicméně vstřebáváme z vody, kde je přítomen v podobě tzv. hydratovaných iontů.

Bohužel v kohoutkové vodě ho dostatek není – podle údajů Státního zdravotního ústavu je jen 5% populace zásobeno vodou s doporučeným obsahem hořčíku. Ideálním zdrojem jsou proto vody minerální, vybírat můžete z velkého množství včetně těch s vyšším obsahem magnesia.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka zdraví Cukr - inzulín

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy