Pacienti se bouří: Léčebné konopí je drahé. Proč ho pojišťovny nehradí?

Praha - Pacienti chtějí prosadit, aby léčebné konopí v Česku hradily zdravotní pojišťovny. Založili pacientský spolek KOPAC, který dnes představili veřejnosti. Konopí má mírnit potíže při roztroušené skleróze, rakovině či AIDS. Už přes rok zákon léčbu konopím umožňuje, zatím se jím legálně neléčil v Česku ani jeden pacient. Dodávka rostlin z Nizozemska už v Česku je, fakticky je ale léčba nedostupná - nefunguje elektronické úložiště, kde se má výdej přípravku sledovat.

"Cílem spolku je hájit práva všech pacientů, pro něž je indikováno konopí," řekla dnes novinářům mluvčí spolku Vendula Běláčková.

Spolek sdružuje pacienty i podporovatele léčby konopím, chce podporovat výzkum léčebného potenciálu látek v konopí, tedy THC, CBD a dalších kanabinoidů a jejich kombinací. Ve správní radě jsou s pacienty lékaři a vědci, spolek je členem Mezinárodní asociace pro kanabinoidní léčbu.

Léčebné konopí bude v Česku dostupné pouze na elektronický recept a jen dospělým pacientům. Měsíční dávka může dosáhnout 30 gramů. Zastánci konopí kritizují cenu, měsíčně by za léčbu dovezeným konopím museli pacienti dát až 10.000 korun. Konopí z tuzemských zdrojů zatím dostupné není, firmy ve výběrovém řízení teprve o zakázku usilují.

Konopí působí bezesporu pozitivně na různá neurologická onemocnění. Veřejnosti nejznámější jsou účinky konopí na roztroušenou sklerózu (chronické autoimunní onemocnění, při kterém dochází k demyelinizaci mozku a míchy). Roztroušená skleróza a naděje pro pacienty v podobě konopí dostupného na předpis jsou také jedněmi z nejčastěji zmiňovaných argumentů podporujících legalizaci marihuany pro lékařské využití.Nadějně se jeví také výzkumy, které se zaobírají účinky konopí na Parkinsonovu nemoc a Alzheimerovu demenci (neurodegenerativní onemocnění), Epilepsii (záchvatovité onemocnění), Tourettův syndrom (dědičná neuropsychologická choroba), Huntingtonovu chorobu (dědičné neurodegenerativní onemocnění), neuropatickou bolest, migrénu, „Cluster headache" (záchvatovitá cyklická bolest hlavy), dystonii (Dětská mozková obrna) a traumata mozku a míchy.

Nejedná se však pouze o neurologické choroby, ale také o onemocnění spojená s odpovědí imunitního systému, jako je alergie, astma, atopický ekzém, Crohnova choroba (autoimunitní zánět tlustého střeva) či revmatoidní artritida.

Velmi často probíraná jsou také onkologická onemocnění, u kterých již byl bezpečně prokázán pozitivní vliv konopí, jako například u rakoviny prostaty, kůže, prsu, mozku a dalších typů. Účinnost léčby se ovšem liší podle typu nádorového onemocnění.

V kombinaci s psychoterapií lze pomoci pacientům s psychiatrickými onemocněními, jako je deprese, obsese, úzkosti, ADHD (hyperkinetická porucha) nebo psychóza.

Další onemocnění, při jejichž léčbě může konopí pomáhat: cukrovka, Hypertenze, kožní onemocnění, Anorexie (v Izraeli zatím pouze paliativně – cílem je ulevit pacientovi před smrtí ve fázi, kdy je jeho metabolismus nastaven katabolicky a proces již nelze zastavit), nechutenství (podpůrná léčba při onkologických onemocněních, transplantaci orgánů či při antivirotické léčbě u AIDS), nespavost, obezita, popáleniny, záněty (antibiotické i antivirotické působení), zelený zákal (glaukom – zvýšení nitroočního tlaku), informuje lecivekonopi.snadno.eu.

Související

Více souvisejících

Konopí pacienti zdravotní pojišťovny

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy