Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u některých pacientů při výdeji léku na předpis jejich lékový záznam, u každého jen dvě procenta. Mohou tak zabránit duplicitám nebo nevhodné kombinaci léků. Soupis všech léků pacienta si mohou lékaři nebo lékárníci zobrazit v systému elektronických receptů od poloviny loňského roku.

Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho občanského průkazu, případně kódu z receptu vytištěného od lékaře, zaslaného na e-mail nebo na mobilní telefon.

Většina lékárníků se podle průzkumu setkala s tím, že pacientovi různí lékaři předepsali lék se stejnou účinnou látkou nebo s látkami, které se vzájemně vylučují. Téměř dvě třetiny z nich se v takové situaci snaží spojit s předepisujícím lékařem, téměř pětina lékáren pak pacientovi problematický lék nevydá.

Také osmdesát procent lékařů uvedlo, že se vždy při předepisování nového léku zajímají o to, jaká další léčiva pacient užívá. Většinou se spoléhají na paměť pacienta, alespoň občas do lékového záznamu nahlíží 40 procent.

Česká lékárnická komora (ČLnK) dnes v tiskové zprávě informovala, že konzultovat s lékárníkem je vhodné i užívání volně prodejných léků nebo doplňků stravy. "V rámci samoléčby mohou lékárníci pacientům doporučit jiný lék než ten, pro který si původně do lékárny přišli. Pacientem požadovaný lék může být pro daného pacienta například nevhodný s ohledem na jiné užívané léky nebo další onemocnění," vysvětlil prezident komory Aleš Krebs.

Může jít například o nevhodné vzájemné ovlivňování léků na ředění krve s některými léky proti bolesti. Lidé podle lékárníků chybují také například v tom, že kombinují více přípravků s paracetamolem nebo zkracují interval mezi jeho dávkami. Lékárník také pacientovi doporučí navštívit lékaře, pokud by to už jeho zdravotní stav vyžadoval.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Státní zástupce podal obžalobu proti bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi v souvislosti s dotací na přestavbu penzionu v Osvětimanech, uvedla ve svém zpravodajství ČT24.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy