Babiš čelí kritice exkoordinátora očkování: Distribuci vakcín podřídil politice

O počtech dávek vakcín proti koronaviru pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér Andrej Babiš (ANO), a zdůvodňoval to politikou. Serveru Seznam Zprávy to řekl bývalý národní koordinátor očkování proti koronaviru Zdeněk Blahuta. Babiš chce podle něj o všem rozhodovat sám a své požadavky někdy prosazuje i přes odpor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Premiér ČTK v reakci napsal, že Blahuta měl na starosti očkovací strategii, kterou ale vůbec nezvládl. Bývalý koordinátor podle něho lže a mstí se.

Podle Blahuty je Babiš člověk, který by neměl řídit zemi. "Svoji roli absolutně nezvládl a teď se mstí vykládáním nepravd," napsal k tomu Babiš. Místo rozhovorů do medií podle premiéra měl koordinátor raději plnit úkoly, které měl na starosti.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince 2020. Blahuta, který dříve vedl Státní ústav pro kontrolu léčiv, se stal koordinátorem očkování začátkem prosince. Funkce se sám vzdal koncem ledna, zdůvodnil to svým zdravotním stavem. Nyní Blahuta uvedl, že Babiš chtěl všechno kolem vakcinace sám řídit. "Všechno několikrát musel schválit, mnohokrát to měnil. Největší jeho starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole," řekl bývalý koordinátor serveru Seznam Zprávy.

Premiér rozhodoval podle Blahuty i o objemu dodávek vakcín pro jednotlivé regiony. "A on to opravdu všechno zdůvodňoval tím, že to je všechno politika," dodal Blahuta. Více než třetina z podaných dávek vakcín v Česku od začátku očkování do pondělka připadá na Prahu a Jihomoravský kraj. Na nerovnoměrnost v dodávkách upozornil v půlce ledna hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do Prahy tehdy podle něj směřovalo 32 procent vakcín, do Brna 19,4 procenta a do Libereckého kraje jen 2,8 procenta. Blatný tehdy k výtkám krajů řekl, že Praha a Brno dostaly dávek víc, protože jsou centry k další distribuci.

Babiš loni v prosinci prohlásil, že se sám ujme funkce zmocněnce pro očkování proti covidu-19, kterou nejprve neúspěšně nabízel bývalému ministrovi zdravotnictví a svému poradci Romanu Prymulovi. "Já jsem se to dozvěděl asi tři nebo čtyři dny po svém nástupu do funkce koordinátora, že se sám jmenoval do role zmocněnce pro očkování. A v té chvíli jsem věděl, že je zle," uvedl nyní Blahuta.

Babiš po kritice, kterou jeho výrok o převzetí funkce zmocněnce vyvolal, řekl, že to byla jen nadsázka. Podle Blahuty ale premiér chtěl vše řídit sám. "Já jsem se snažil to udržovat ve věcné rovině, ale s ním je to těžké, on neudrží myšlenku, jestli mi rozumíte, do všeho se montuje a o všem chce rozhodovat," řekl bývalý koordinátor očkování o jednáních s premiérem. Babiš podle něj prosazoval své požadavky i proti názoru ministra zdravotnictví. "On (Blatný) byl i schopen se u těch jednání, u kterých jsem byl já, vůči premiérovi vymezit a postavit se mu. Nicméně tak odhadem v 90 procentech vyhrávaly Babišovy požadavky," uvedl Blahuta.

Od Babiše měl Blahuta také zakázáno, vyjadřovat se jakkoli pro média. Dozvěděl se to po svém vystoupení v pořadu Interview České televize 15. prosince. "Řekl mi (premiér), že já už nikdy do médií, do novin, do televize nepůjdu, protože - cituji doslova - 'nie som politik'," uvedl Blahuta. "A v té chvíli jsem pochopil, že to je průšvih, protože já jsem tu svou práci chápal i jako určitou agendu, která souvisí s prací s veřejností. Dodávat lidem naději, dodávat jim odvahu, bojovat s fake news a zdůvodňovat jim některé kroky - proč toto ano, a proč toto ne," dodal. Co konkrétně Babišovi na vystoupení v ČT vadilo, se Blahuta nedozvěděl.

Česko je v současnosti jednou ze zemí Evropské unie s nejnižším průměrem podaných dávek vakcín. S 6,29 aplikovanými dávkami na každých 100 obyvatel je na 22. místě v EU. Problémy s očkováním zhoršuje podle Blahuty pomalý výběr distributorů vakcín v Česku, před kterým varoval už v prosinci.

Potíže se podle něj ještě zvětší, když se do očkování nezapojí téměř všichni praktičtí lékaři. V tom případě musí vznikat další velká očkovací centra. "On (Blatný) si je jistý, že to nemocnice a praktici zvládnou. I v době, kdy jsem odcházel z ministerstva zdravotnictví - 25. ledna - byl přesvědčen, že velkokapacitní centra nebudeme potřebovat," uvedl Blahuta.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Zdeněk Blahuta (ÚZSI) očkování

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 9 minutami

před 19 minutami

před 37 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy