Britská mutace je v Česku přítomna v řádu desítek procent, míní imunolog

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh.

Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé až šokující. Přesnější data o výskytu mutace v jednotlivých krajích lze očekávat asi za dva týdny, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

"Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2," uvedl Hel.

Nerad prinasim spatne zpravy. Podle predbeznych vysledku je incidence britske varianty v CR v radu nekolika desitek procent, v nekterych oblastech mozna > 50%. Britska varianta viru se brzy stane v CR dominantne prenasenym typem viru SARS-CoV-2.

— Zdenek Hel (@HelZdenek) February 6, 2021

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také řekl, že v Česku už je pravděpodobně prozatím ve velmi malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru. Ta je stejně jako britská také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost dosavadních vakcín proti jihoafrické mutaci je výrazně nižší, dodal Hel.

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, dodal. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu takzvaných polyvalentních vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru. Hel podle svých slov už dvakrát telefonoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), jednání označil za velmi vstřícné a produktivní, věří ve spolupráci.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že britskou mutaci považuje za jedno z největších rizik pro vývoj epidemie. Podle něj má 1,4 až 1,7krát vyšší nakažlivost než původní varianta viru a je jedním z hlavních důvodů, proč se navzdory restrikcím zastavil pokles nakažených. Průběžné a neúplné výsledky podle něj ukazují, že agresivnější varianta koronaviru byla dosud zjištěna u asi desetiny vzorků.

Jaký podíl nových případů má na svědomí takzvaná britská mutace, české úřady zatím nezveřejnily. Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou a podrobnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

"Spíše než sledovat, kde je prokázán výskyt uvedené mutace, je v tuto chvíli důležitější se maximálně zaměřit na důsledné dodržování veškerých protiepidemických opatření," uvedla Peterová. Krajské hygienické stanice provádějí epidemiologické šetření a trasování rizikových kontaktů na základě informace o pouhém podezření na britskou variantu viru, dodala.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek ČTK řekl, že pokud se britská mutace více rozšíří, může být nakažených v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279.000 nakažených. Za prvních šest únorových dní přibylo v Česku skoro 47.500 případů covidu, v mezitýdenním srovnání počet nakažených roste.

Například na Slovensku se přítomnost nakažlivější mutace koronaviru ukázala u téměř tří čtvrtin zkoumaných vzorků. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl.

Zdeněk Hel Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví Ladislav Dušek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy