Lidé i samosprávy mohou nově ve službě Mobilní rozhlas zjistit, kolik obyvatel se v jejich obci nechalo očkovat proti covidu-19. Informace o 6250 samosprávách se každý den aktualizují a vycházejí z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Služba funguje ve spolupráci s technologickou společností MAMA AI.
Na jaře začal Mobilní rozhlas zveřejňovat informace o vývoji epidemie v jednotlivých obcích. Podle autorů je zájem o data o covidu velký, měsíčně si lidé zobrazí asi čtvrt milionu statistik.
"Zveřejněním dat o proočkovanosti obyvatel dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě poskytovaných dat mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel," uvedl Ondřej Švrček, autor platformy Mobilní rozhlas.
Lidé se nově dozví, jaký podíl obyvatel je v obci očkovaný alespoň první dávkou a také kolik už jich má vakcinaci dokončenou. I nadále služba zveřejňuje počet nových případů v obci, počet nově zjištěných nakažených v rizikové skupině nad 65 let a kolik bylo pozitivních případů za poslední dva týdny. V grafech mohou zájemci sledovat trend v dané obci na dlouhodobé časové ose.
Společnost MAMA AI pomocí umělé inteligence převádí data ÚZIS také do textového komentáře a grafů. Samosprávy, které Mobilní rozhlas využívají, pak mohou tato data rozesílat i svým registrovaným občanům. Služba je pro obce i lidi zdarma.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
Aktuálně se děje
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
včera
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
včera
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
7. května 2026 22:01
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
7. května 2026 21:22
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
7. května 2026 20:41
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
7. května 2026 20:18
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
7. května 2026 19:37
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
7. května 2026 18:55
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
7. května 2026 18:13
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
7. května 2026 17:29
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Zdroj: Jan Hrabě