Chytrá karanténa: Do trasování se v říjnu zapojilo zhruba 3400 lidí

Do trasování nakažených covidem-19 se v Chytré karanténě v říjnu zapojilo 3389 lidí, proti září více než dvojnásobek. Zhruba o 600 přibylo i zapojených hygieniků. Vyplývá to z měsíčního souhrnu Chytré karantény, který na twitteru zveřejnil vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla.

Za říjen bylo v systému Chytré karantény vyřešeno více než 186.000 pozitivně testovaných, proti září to byl šestinásobek. Pozitivně testováno bylo v říjnu přes 259.000 lidí.

Měsíční report trasování ChK. Díky všem. pic.twitter.com/MsFhEvS2xb

— Vladimir Dzurilla (@vdzurilla) November 2, 2020

Spolu s nárůstem pozitivně testovaných klesl v říjnu podíl těch, které se hygienikům podaří kontaktovat během prvních 24 hodin od testu. Podle posledních dat z 1. listopadu to bylo 14,5 procenta případů, v neděli ale trasovalo jen 580 lidí. Ve svátek 28. října to bylo 41,5 procenta a 728 telefonujících, o sedm dní dříve asi 20 procent a 1700 trasovačů. Průměrně má každý nakažený dva až tři další rizikové kontakty, ty se daří kontaktovat do 24 hodin asi v 68 procentech.

Formulář sebetrasování, tedy základní údaje o sobě a svých kontaktech ještě před prvních telefonátem s hygieniky, vyplnilo přes internet od 19. října více než 61.800 lidí. Za stejnou dobu bylo pozitivně otestováno přes 161.000 lidí, asi dvě pětiny tedy formulář vyplnily.

Součástí projektu Chytré karantény je také mobilní aplikace eRouška, díky níž se na základě bluetooth propojují telefony lidí, kteří byli v případném rizikovém kontaktu. Na twitteru její provozovatelé uvedli, že aktivovaná je na 1,37 milionu mobilních telefonů a za první listopadový den dostalo asi 2200 lidí od aplikace varování, že se mohli setkat s nakaženým a 739 pozitivních do aplikace zadalo pokyn, aby tyto kontakty byly informovány.

eRouška aktuálně:? 739 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání.? 2 194 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den.? 1,370 milionu lidí si aktivovalo aplikaci.

— eRouška (@RouskaE) November 2, 2020

Projekt Chytrá karanténa, na kterém se od jara podílí zejména armáda, propojil krajské hygienické stanice, testovací místa, laboratoře a nemocnice, zpracovává jejich data a řídí kapacity. Jeho zavádění provázely průtahy. Původně představitelé vlády hovořili o jejím zavedení o Velikonocích, hygienické stanice se zapojovaly postupně, některé až v září.

Vláda dnes pojednává návrh na pokračování projektu, v roce 2021 počítá s náklady asi 400 milionů korun. V současné době jsou kromě hygieniků zapojeny do trasování také části zaměstnanců call center bank a dalších velkých firem. Příští rok bude stát platit vlastní komerční call centrum za asi 16,5 milionu bez DPH měsíčně. S dalšími penězi se počítá na provoz samotné Chytré karantény, její řízení a metodické vedení, udržení stávajících systémů, rozesílání SMS s výsledky testů a vývoj nových aplikací.

Jednou z nich by měla být aplikace nazvaná v dokumentu Rosomák, která by pro nakaženého propojila všechny služby související s nákazou od elektronické žádanky, přes rezervaci termínu na testy na odběrovém místě, jeho výsledku z laboratoře a možné sebetrasování nakaženého. Možné by mělo být i připojení praktických lékařů a systému pro elektronické vystavení eNeschopenky pro lidi v karanténě a izolaci.

Související

eRouška, ilustrační fotografie.

eRouška končí, za svou existenci varovala přes 400 tisíc uživatelů

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo provoz mobilní aplikace eRouška, která upozorňovala na riziková setkání s lidmi nakaženými covidem-19. Za dobu své existence varovala přes 400.000 uživatelů. S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie už aplikace není nadále potřeba, uvedl dnes na twitteru tým eRoušky.
Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.

Aplikace eRouška nově hlásí i kratší kontakty s nakaženým

Mobilní aplikace eRouška, která své uživatele upozorňuje na setkání s nakaženým člověkem, nově hlásí i kontakty kratší než 15 minut na méně než dva metry. Umí také spolupracovat s podobnými aplikacemi v zahraničí, zatím ve 14 zemích EU. Autoři aplikace o nové verzi dnes informovali na facebooku. Aplikaci si v minulém roce instalovalo asi 1,2 milionu lidí.

Více souvisejících

eRouška ministerstvo zdravotnictví život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy