Chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření proti šíření koronaviru, pokud se podaří do domácí izolace dostat tři pětiny lidí, kteří byli ve větším kontaktu s nakaženými. Zjistil to tým vědců z iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR. Někteří z autorů výsledky dnes představili na tiskové konferenci.
Iniciativu tvoří 29 vědců a vědkyň z dvaceti domácích i zahraničních institucí. Zaměřili se na opatření proti šíření koronaviru i na jejich postupné odstraňování. Model A porovnává plošné kroky s chytrou karanténou. Model B sleduje případný vývoj nemoci ve 206 městech a obcích s rozšířenou působností u dětí do 18 let, dospělých a seniorů nad 65 let pomocí údajů mobilních operátorů.
Model A zahrnuje skupiny lidí, kteří jsou infekční, v kontaktu s nakaženými, nemocní a uzdravení. Kolem 10. března se počet nakažených zvedal každý den zhruba o 40 procent. Každý třetí den se tak víc než zdvojnásobil. Díky celostátním omezením se zdravotnictví nezahltilo a zůstala rezerva lůžek s plicními ventilátory. "S plošnými opatřeními se ale nedá žít příliš dlouho," podotkl Pavel Hroboň z Advanced Health Care Management Institute.
Tým vědců v modelu A ověřoval kvůli možnému uvolňování plošných kroků účinky chytré karantény, jejímž cílem je do tří dnů dostat do domácí izolace ty, kteří byli ve významnějším kontaktu s nakaženými. "Pokud se tohle podaří u 60 procent lidí z této skupiny, model A ukazuje, že chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření," uvedl Hroboň. Chytrou karanténu označil za "robustní opatření", zůstala by pak omezení akcí s větším počtem účastníků, nošení roušek a dodržování přísných hygienických pravidel.
Takzvaná chytrá karanténa se testovala nejdříve na jižní Moravě, v tuto chvíli pak v pěti krajích. Týká se hlavně řízení testování, oslovování kontaktů a elektronického předávání informací mezi krajskými hygieniky, odběrovými místy a laboratořemi. S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května. Podle ministerstva zdravotnictví je chytrá karanténa soubor opatření a nástrojů, jak rychle identifikovat nakažené a v co nejkratším čase provést odběry i testy.
Podle výsledků modelu B by v polovině května mohlo v Česku být 12.000 až 22.000 nakažených a 400 až 700 zemřelých. Za velký rozptyl může podle vědců to, že jim řada údajů chybí. Stát je nezveřejňuje. Model experti využili pro tři scénáře. V prvním se všechna omezení kromě izolace seniorů k 1. červnu zrušila v celé ČR, ve druhém kromě Prahy a Středočeského kraje. Třetí verze počítá s otevřením škol v polovině května při zachování ostatních nařízení. V prvních dvou variantách by počet nakažených do prázdnin výrazně narostl, ve třetí by se zvedl 1,5krát až dvakrát.
"Navzdory nejistotě dlouhodobých predikcí jsme schopni rozumným způsobem identifikovat scénáře vyloženě špatné a snesitelné, o kterých se dá diskutovat," uvedl Jan Smyčka z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy.
Experti by při nastavení modelových vzorců rádi využili výsledky studie, která má zkoumat takzvanou promořenost nákazou v Česku. Testování začne podle ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek. K přesnosti modelů by přispěly i údaje o průběhu hospitalizací či data o zemřelých z jednotlivých území. Není také jasné, jaká je prodleva mezi získáním vzorku a provedením testu.
Tým připravuje ještě třetí model M. Ten má simulovat situaci ve středně velkém městě s 56.000 obyvateli a připraven by měl být zhruba do deseti dnů. Podle koordinátora iniciativy Reného Levínského se vzorem stal Hodonín. Označení M získal model podle příjmení prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se v Hodoníně narodil. Díky nástroji by mělo být možné modelovat i dopady místních opatření, například otevření hobby marketů.
Iniciativu Model antiCOVID-19 pro ČR zastřešuje akademické pracoviště IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Modely jsou k dispozici vládě a úřadům. Minulý týden je autoři představili Ústřednímu krizovému štábu i ministerstvu zdravotnictví. Výsledky budou na webu www.idea.cerge-ei.cz.
Související
Nepříznivá epidemiologické situace v Česku. Případů nemocí opět přibylo
Covid i chřipka na ústupu? Hygienici evidují pokles nemocnosti
hygienici , ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů
před 41 minutami
Zemřel Chad McQueen, syn legendárního hollywoodského herce
před 1 hodinou
Musk označil australskou vládu za fašisty
před 1 hodinou
NATO už je součástí války, tvrdí Putinův muž. Podle něj řídí ukrajinskou armádu
před 1 hodinou
Meteorologové opět rozšířili výstrahu. Povodně už hrozí téměř v celé ČR, sledujte radar
před 3 hodinami
Situace je horší, než se čekalo. Jižní Čechy se připravují na katastrofu
před 3 hodinami
Volby v USA: Trump odmítl další debatu s Harrisovou
před 3 hodinami
Harrisová předběhla Trumpa. Po první předvolební debatě vede o pět procent
před 4 hodinami
Meteorolog vysvětlil, proč Evropu zasáhlo extrémní počasí
Aktualizováno před 4 hodinami
Česko se probouzí do deštivého počasí. Hladiny řek stoupají
před 4 hodinami
Policie uzavřela D1 před Brnem. Havarovala nákladní souprava
před 5 hodinami
KLDR poprvé zveřejnila fotografie zařízení na výrobu materiálu pro jaderné zbraně
před 6 hodinami
Počasí den poté: Meteorologové řekli, jak bude po konci platnosti výstrahy
před 7 hodinami
Putin varuje: Západ riskuje válku, pokud podpoří útoky Ukrajiny na ruský týl
včera
Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu
včera
Mbappé se po odchodu do Realu Madrid pře s PSG o 55 milionů eur
včera
PŘEHLED: Kde hrozí velká voda? K nejohroženějším místům patří i některá města
včera
Ukrajinci mají ve svém arzenálu novou věc. Jde o psy a roboty v jednom
včera
Platy státních zaměstnanců mohou čekat změny. Stanjura řekl, co by upravil
včera
"Mám ruce potřísněné krví": Ruští vojáci ve fatálním stavu prchají před válkou na Ukrajině
Ivanův příběh je odrazem hluboké lidské touhy po svobodě a ochoty vzdát se snu, aby se vyhnul válce. Muž z Petrohradu si splnil svůj sen stát se lékařem, když promoval na vojenské lékařské akademii. Pak ale vypukla totální invaze na Ukrajinu, ocitl se tak před povinnou vojenskou službou a hrozbou nasazení na frontu. Nechtěl se války účastnit, a tak se rozhodl opustit Rusko a uprchnout ze země, aby se vyhnul nasazení v konfliktu. Ta tyto příběhy upozornil nezávislý deník The Moscow Times.
Zdroj: Radek Novotný