Chytrá karanténa dokáže nahradit plošná opatření, tvrdí vědecký model

Chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření proti šíření koronaviru, pokud se podaří do domácí izolace dostat tři pětiny lidí, kteří byli ve větším kontaktu s nakaženými. Zjistil to tým vědců z iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR. Někteří z autorů výsledky dnes představili na tiskové konferenci.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Iniciativu tvoří 29 vědců a vědkyň z dvaceti domácích i zahraničních institucí. Zaměřili se na opatření proti šíření koronaviru i na jejich postupné odstraňování. Model A porovnává plošné kroky s chytrou karanténou. Model B sleduje případný vývoj nemoci ve 206 městech a obcích s rozšířenou působností u dětí do 18 let, dospělých a seniorů nad 65 let pomocí údajů mobilních operátorů.

Model A zahrnuje skupiny lidí, kteří jsou infekční, v kontaktu s nakaženými, nemocní a uzdravení. Kolem 10. března se počet nakažených zvedal každý den zhruba o 40 procent. Každý třetí den se tak víc než zdvojnásobil. Díky celostátním omezením se zdravotnictví nezahltilo a zůstala rezerva lůžek s plicními ventilátory. "S plošnými opatřeními se ale nedá žít příliš dlouho," podotkl Pavel Hroboň z Advanced Health Care Management Institute.

Tým vědců v modelu A ověřoval kvůli možnému uvolňování plošných kroků účinky chytré karantény, jejímž cílem je do tří dnů dostat do domácí izolace ty, kteří byli ve významnějším kontaktu s nakaženými. "Pokud se tohle podaří u 60 procent lidí z této skupiny, model A ukazuje, že chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření," uvedl Hroboň. Chytrou karanténu označil za "robustní opatření", zůstala by pak omezení akcí s větším počtem účastníků, nošení roušek a dodržování přísných hygienických pravidel.

Takzvaná chytrá karanténa se testovala nejdříve na jižní Moravě, v tuto chvíli pak v pěti krajích. Týká se hlavně řízení testování, oslovování kontaktů a elektronického předávání informací mezi krajskými hygieniky, odběrovými místy a laboratořemi. S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května. Podle ministerstva zdravotnictví je chytrá karanténa soubor opatření a nástrojů, jak rychle identifikovat nakažené a v co nejkratším čase provést odběry i testy.

Podle výsledků modelu B by v polovině května mohlo v Česku být 12.000 až 22.000 nakažených a 400 až 700 zemřelých. Za velký rozptyl může podle vědců to, že jim řada údajů chybí. Stát je nezveřejňuje. Model experti využili pro tři scénáře. V prvním se všechna omezení kromě izolace seniorů k 1. červnu zrušila v celé ČR, ve druhém kromě Prahy a Středočeského kraje. Třetí verze počítá s otevřením škol v polovině května při zachování ostatních nařízení. V prvních dvou variantách by počet nakažených do prázdnin výrazně narostl, ve třetí by se zvedl 1,5krát až dvakrát.

"Navzdory nejistotě dlouhodobých predikcí jsme schopni rozumným způsobem identifikovat scénáře vyloženě špatné a snesitelné, o kterých se dá diskutovat," uvedl Jan Smyčka z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy.

Experti by při nastavení modelových vzorců rádi využili výsledky studie, která má zkoumat takzvanou promořenost nákazou v Česku. Testování začne podle ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek. K přesnosti modelů by přispěly i údaje o průběhu hospitalizací či data o zemřelých z jednotlivých území. Není také jasné, jaká je prodleva mezi získáním vzorku a provedením testu.

Tým připravuje ještě třetí model M. Ten má simulovat situaci ve středně velkém městě s 56.000 obyvateli a připraven by měl být zhruba do deseti dnů. Podle koordinátora iniciativy Reného Levínského se vzorem stal Hodonín. Označení M získal model podle příjmení prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se v Hodoníně narodil. Díky nástroji by mělo být možné modelovat i dopady místních opatření, například otevření hobby marketů.

Iniciativu Model antiCOVID-19 pro ČR zastřešuje akademické pracoviště IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Modely jsou k dispozici vládě a úřadům. Minulý týden je autoři představili Ústřednímu krizovému štábu i ministerstvu zdravotnictví. Výsledky budou na webu www.idea.cerge-ei.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 22:10 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Nemocniční lůžka v Pardubickém kraji došla. Pacienty už není kam převážet

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Podle České televize je kapacita nemocnic…

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama