Chytrá karanténa v Česku: Jak funguje, k čemu slouží a jaký má smysl?

O Velikonocích chce ministerstvo zdravotnictví spustit takzvanou chytrou karanténu, která zajistí rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. Mělo by umožnit také postupně uvolňovat přísná restriktivní omezení, která dusí každodenní život i ekonomiku. Jak ale funguje v praxi?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Pomoci zvládnout epidemii má nový systém zachycování nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, která u infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Při pohovoru s hygienikem by si pak měl člověk s koronavirem vzpomenout, s kým se potkal.

"Je to nová metoda a snaha využít všechny moderní informační a telekomunikační technologie na vyhledání kontaktů nakažených pacientů," tvrdí epidemiolog Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Zkušenosti s tímto systémem můžeme čerpat například z Jižní Koreje, kde se tato karanténa aplikovala u pacientů, kteří se vraceli ze zahraničí, a pomocí dat mobilních operátorů byli schopni rychleji odchytávat infikované, aby vir nešířili dál. Podobné technologie zkouší Hongkong nebo Izrael.

"V praxi to znamená, že pokud dá na koronavirus pozitivně testovaný člověk souhlas, tak jsme schopni zpětně po dobu pěti dnů sledovat, která telefonní čísla se pohybovala v jeho okolí a v úzké vzdálenosti... Je možné pak vytipovat ty, kteří byli ve vzdálenosti několika metrů, a vytvořit jejich seznam," řekl Rozhlasu expert.

"V zájmu nás všech by přece mělo být i to, ochránit ty, kteří se mnou byli v kontaktu. Jestliže všichni Češi teď nosí roušky jako výraz ohleduplnosti ke svému okolí, tak i toto považuji za výraz ohleduplnosti, tedy že člověk dá souhlas pro to, že chce odchytit případné kontakty a pomoci i jim," dodal.

Lidem, kteří budou nakaženým označeni, bude oznámeno, že byli v úzkém kontaktu s někým, kdo trpí nemocí COVID-19. Následně se k němu vypraví odběrové týmy. Do té doby by měl člověk zůstat doma v karanténě.

Chytrá karanténa je podle experta důležitá v tom, že nejpozději do tří dnů by kontakt měl být identifikován, vyšetřen a mělo by být rozhodnuto, jestli byl nakažen, či nikoliv, následně se pak hledají kontakty zpětně až pět dnů. Pokud k tomu dá nakažený ovšem souhlas.

"Pokud nakažený nedá ke sledování souhlas, tak existuje několik možných scénářů. Je to otázka právníků, kteří jsou schopni vyhodnotit, jestli to spadá do kategorie zabránění šíření infekční nákazy v populaci... Ale věřím, že to lidé pochopí a budou s tím souhlasit," dodal Chlíbek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní, tvrdí statistici

08.04.2020 19:25 Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu…

Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček…

08.04.2020 18:59 Aktualizováno V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované…

Mrtvých s covid-19 v ČR už je téměř 100. Dnes zatím přibylo 204 případů…

08.04.2020 18:22 Počet zemřelých s nemocí covid-19 dnes v Česku stoupl na 99, od rána přibylo osm obětí. V naprosté…

Chytrá karanténa by dnes měla používat první mapy, prozradil Prymula

08.04.2020 17:23 První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy