Epidemiolog Maďar chválí prodloužení izolace, zrušení karantén snad neuškodí

Epidemiolog Rastislav Maďar pochválil prodloužení izolace po nákaze koronavirem z pěti na sedm dní, které bude podle metodického pokynu hlavní hygieničky zavedeno od 19. února. Odborníci týden podle něj doporučovali místo pěti dní už dříve.

Zrušení karantén až za týden pravděpodobně situaci při charakteristice omikronu, existenci očkování a účinné léčby nezhorší. Uvedl to ve vyjádření pro ČTK. V současné době musí lidé do karantény po rizikovém kontaktu a izolace trvá pět dní.

"Původní trvání bylo na nejkratší možné hranici s tím, že daná osoba bude po návratu do práce a školy pravidelně testovaná," uvedl. K tomu podle něj odborníci doporučovali i povinné nošení respirátoru pět dní po návratu.

"Povinnost respirátorů nebylo podle názoru právníků možné dát do mimořádného opatření, je to tam tedy jen jako doporučení," dodal. Prodloužení na sedm dní byl podle něj i návrh Národního institutu pro zvládání pandemie, což je poradní orgán ministerstva, a podpořený jeho epidemiologickou skupinou, kterou Maďar vede.

Karanténa a izolace byla na pět dní zkrácená od 17. ledna, kdy se začalo s právě s testováním ve školách. Do té doby trvala izolace 14 dní a karanténa bez příznaků deset. Zkrácení tehdy ministr Vlastimil Válek (TOP 09) odůvodňoval mírnějším průběhem a kratší infekčností varianty omikron. Část odborníků považovalo pět dní za krátký čas, na jehož konci ještě někteří nakažení mohli být infekční.

Maďar stejně jako ministerstvo považuje zrušení karantén po rizikovém kontaktu za pokus o postupný přechod do režimu standardní respirační nákazy. "Hlavní pozornost se bude soustředit na příznakové osoby, které by měly jít na test a v případě pozitivity do izolace. Ochranou před bezpříznakovými je respirátor, rozestupy, očkování a v případě potřeby dostupná včasná léčba," sdělil.

Podle Maďara se lze domnívat, že pozitivní osoby budou poctivěji hlásit své blízké kontakty, když nebudou muset do karantény, ale budou jen poučeny o správném postupu. "Karantény významně zatěžovaly společnost a bylo otázkou, jestli je to v této fázi nadále nezbytně nutné. Kompletně očkované osoby mají těžký průběh jen velmi vzácně, a to i pokud jsou ve starším věku a s rizikovými faktory. Menší část neočkovaných si tuto cestu zvolila sama," doplnil.

Než opatření začne za týden platit, bude podle něj ještě větší jistota, že zrušení karantén epidemickou situaci nezhorší. "Už teď je to málo pravděpodobné," uzavřel.

Naopak vůči předchozímu rozvolnění od středy 9. února, kdy se zrušila kontrola covidových certifikátů v restauracích, ubytovacích zařízeních, provozovnách služeb a na hromadných akcích, byl Maďar i další odborníci poměrně kritický. Vláda k němu přistoupila ve stejný den, od kdy dosavadní mimořádné opatření zrušil Nejvyšší správní soud.

Premiér Petr Fiala tehdy uvedl, že vláda nezmírňuje opatření pod jeho tlakem, ale jen uspíšila již naplánované kroky. "Je absurdní, že k ukončení pandemie dochází v České republice rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který je jistě vybaven vysoce kvalifikovanými odborníky na covid-19," sdělil ČTK tehdy předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Podle něj budou taková místa poměrně nebezpečným prostředím. Další odborníci se domnívají, že vláda jen legalizovala to, co se stejně už na mnoha místech dělo, tedy absenci těchto kontrol.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar

Aktuálně se děje

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

včera

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

včera

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

včera

včera

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy