Epidemiolog Maďar chválí prodloužení izolace, zrušení karantén snad neuškodí

Epidemiolog Rastislav Maďar pochválil prodloužení izolace po nákaze koronavirem z pěti na sedm dní, které bude podle metodického pokynu hlavní hygieničky zavedeno od 19. února. Odborníci týden podle něj doporučovali místo pěti dní už dříve.

Zrušení karantén až za týden pravděpodobně situaci při charakteristice omikronu, existenci očkování a účinné léčby nezhorší. Uvedl to ve vyjádření pro ČTK. V současné době musí lidé do karantény po rizikovém kontaktu a izolace trvá pět dní.

"Původní trvání bylo na nejkratší možné hranici s tím, že daná osoba bude po návratu do práce a školy pravidelně testovaná," uvedl. K tomu podle něj odborníci doporučovali i povinné nošení respirátoru pět dní po návratu.

"Povinnost respirátorů nebylo podle názoru právníků možné dát do mimořádného opatření, je to tam tedy jen jako doporučení," dodal. Prodloužení na sedm dní byl podle něj i návrh Národního institutu pro zvládání pandemie, což je poradní orgán ministerstva, a podpořený jeho epidemiologickou skupinou, kterou Maďar vede.

Karanténa a izolace byla na pět dní zkrácená od 17. ledna, kdy se začalo s právě s testováním ve školách. Do té doby trvala izolace 14 dní a karanténa bez příznaků deset. Zkrácení tehdy ministr Vlastimil Válek (TOP 09) odůvodňoval mírnějším průběhem a kratší infekčností varianty omikron. Část odborníků považovalo pět dní za krátký čas, na jehož konci ještě někteří nakažení mohli být infekční.

Maďar stejně jako ministerstvo považuje zrušení karantén po rizikovém kontaktu za pokus o postupný přechod do režimu standardní respirační nákazy. "Hlavní pozornost se bude soustředit na příznakové osoby, které by měly jít na test a v případě pozitivity do izolace. Ochranou před bezpříznakovými je respirátor, rozestupy, očkování a v případě potřeby dostupná včasná léčba," sdělil.

Podle Maďara se lze domnívat, že pozitivní osoby budou poctivěji hlásit své blízké kontakty, když nebudou muset do karantény, ale budou jen poučeny o správném postupu. "Karantény významně zatěžovaly společnost a bylo otázkou, jestli je to v této fázi nadále nezbytně nutné. Kompletně očkované osoby mají těžký průběh jen velmi vzácně, a to i pokud jsou ve starším věku a s rizikovými faktory. Menší část neočkovaných si tuto cestu zvolila sama," doplnil.

Než opatření začne za týden platit, bude podle něj ještě větší jistota, že zrušení karantén epidemickou situaci nezhorší. "Už teď je to málo pravděpodobné," uzavřel.

Naopak vůči předchozímu rozvolnění od středy 9. února, kdy se zrušila kontrola covidových certifikátů v restauracích, ubytovacích zařízeních, provozovnách služeb a na hromadných akcích, byl Maďar i další odborníci poměrně kritický. Vláda k němu přistoupila ve stejný den, od kdy dosavadní mimořádné opatření zrušil Nejvyšší správní soud.

Premiér Petr Fiala tehdy uvedl, že vláda nezmírňuje opatření pod jeho tlakem, ale jen uspíšila již naplánované kroky. "Je absurdní, že k ukončení pandemie dochází v České republice rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, který je jistě vybaven vysoce kvalifikovanými odborníky na covid-19," sdělil ČTK tehdy předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Podle něj budou taková místa poměrně nebezpečným prostředím. Další odborníci se domnívají, že vláda jen legalizovala to, co se stejně už na mnoha místech dělo, tedy absenci těchto kontrol.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy