Fakultní nemocnice Brno potřebuje mediky i ambulantní lékaře

Fakultní nemocnice Brno by potřebovala pomoc od 50 mediků, 50 ambulantních sester a 20 ambulantních lékařů. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní o výpomoci jedná. Zatím v nemocnici působí hasiči a policisté a někteří studenti na dlouhodobou spolupráci.

Nemocnice má téměř 100 lidí v domácí karanténě kvůli covidu-19. Stará se o více než 200 pacientů s koronavirem a v záloze má přes 40 lůžek. Nemocnice Kyjov podle mluvčího Filipa Zdražila žádala o ambulantní personál, zatím ho ale nemá. Stejné je to s Nemocnicí Znojmo.

Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) má dnes v plánu jednání s řediteli středních škol o využití studentů, poté s řediteli nemocnic o požadavcích. "V úterý na to naváže jednání s šéfy organizací ambulantních lékařů. Budeme hledat systém spolupráce," uvedl Grolich.

Fakultní nemocnice Brno se stará o 179 pacientů s koronavirem na standardních lůžcích a 44 jich má na lůžcích JIP. "Máme ještě rezervu asi 40 standardních lůžek a asi šest JIP," poznamenala Plahá. V nemocnici pomáhají na stěrových místech hasiči, policisté působí v očkovacím centru na výstavišti, studenti pomáhají na covidových odděleních. "Ambulantní personál zatím nemáme. Poptáváme ho. Potřebujeme asi 50 mediků, 50 ambulantních sester a 20 ambulantních lékařů. Hodila by se nám pomoc, protože čísla stoupají," řekla Plachá.

Kolem 80 pacientů má podle Zdražila kyjovská nemocnice. "V rámci kapacit na to stačíme sami, i když jme na hraně. Naše pacienty zatím nikam posílat nemusíme," uvedl Zdražil. Podle něj v nemocnici pomáhají dobrovolníci z řad veřejnosti, armádní lékař, studenti i hasiči.

V Jihomoravském kraji je k dnešnímu dni 911 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Jen za poslední den vzrostl počet o 57. Ještě v první půli února bylo číslo pod hranicí 500. Loni v listopadu se dostalo k 1200.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.

V nemocnicích je s covidem na 1500 nakažených. U většiny pacientů ale nejde o hlavní důvod hospitalizace

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku pomalu klesá, od začátku dubna se snížil o více než tři stovky. Nižší je podle Ministerstva zdravotnictví také počet vážných případů a úmrtí za den. V nemocnicích v současné době leží především pacienti v důchodovém věku. U většiny z nich bylo důvodem hospitalizace některé ze základních onemocnění, koronavirus byl přitom prokázán náhodně, tvrdí lékaři.
FN Brno, ilustrační fotografie.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno na konci dubna rezignuje

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba k 30. dubnu rezignuje na svou funkci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se chce Štěrba věnovat medicíně, měl by koordinovat péči onkologicky nemocných dětí z Ukrajiny. I po dobu vedení nemocnice byl přednostou kliniky dětské onkologie.

Více souvisejících

FN Brno

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 35 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy