Fakultní nemocnice Brno potřebuje mediky i ambulantní lékaře

Fakultní nemocnice Brno by potřebovala pomoc od 50 mediků, 50 ambulantních sester a 20 ambulantních lékařů. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní o výpomoci jedná. Zatím v nemocnici působí hasiči a policisté a někteří studenti na dlouhodobou spolupráci.

Nemocnice má téměř 100 lidí v domácí karanténě kvůli covidu-19. Stará se o více než 200 pacientů s koronavirem a v záloze má přes 40 lůžek. Nemocnice Kyjov podle mluvčího Filipa Zdražila žádala o ambulantní personál, zatím ho ale nemá. Stejné je to s Nemocnicí Znojmo.

Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) má dnes v plánu jednání s řediteli středních škol o využití studentů, poté s řediteli nemocnic o požadavcích. "V úterý na to naváže jednání s šéfy organizací ambulantních lékařů. Budeme hledat systém spolupráce," uvedl Grolich.

Fakultní nemocnice Brno se stará o 179 pacientů s koronavirem na standardních lůžcích a 44 jich má na lůžcích JIP. "Máme ještě rezervu asi 40 standardních lůžek a asi šest JIP," poznamenala Plahá. V nemocnici pomáhají na stěrových místech hasiči, policisté působí v očkovacím centru na výstavišti, studenti pomáhají na covidových odděleních. "Ambulantní personál zatím nemáme. Poptáváme ho. Potřebujeme asi 50 mediků, 50 ambulantních sester a 20 ambulantních lékařů. Hodila by se nám pomoc, protože čísla stoupají," řekla Plachá.

Kolem 80 pacientů má podle Zdražila kyjovská nemocnice. "V rámci kapacit na to stačíme sami, i když jme na hraně. Naše pacienty zatím nikam posílat nemusíme," uvedl Zdražil. Podle něj v nemocnici pomáhají dobrovolníci z řad veřejnosti, armádní lékař, studenti i hasiči.

V Jihomoravském kraji je k dnešnímu dni 911 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Jen za poslední den vzrostl počet o 57. Ještě v první půli února bylo číslo pod hranicí 500. Loni v listopadu se dostalo k 1200.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.

V nemocnicích je s covidem na 1500 nakažených. U většiny pacientů ale nejde o hlavní důvod hospitalizace

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku pomalu klesá, od začátku dubna se snížil o více než tři stovky. Nižší je podle Ministerstva zdravotnictví také počet vážných případů a úmrtí za den. V nemocnicích v současné době leží především pacienti v důchodovém věku. U většiny z nich bylo důvodem hospitalizace některé ze základních onemocnění, koronavirus byl přitom prokázán náhodně, tvrdí lékaři.
FN Brno, ilustrační fotografie.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno na konci dubna rezignuje

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba k 30. dubnu rezignuje na svou funkci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se chce Štěrba věnovat medicíně, měl by koordinovat péči onkologicky nemocných dětí z Ukrajiny. I po dobu vedení nemocnice byl přednostou kliniky dětské onkologie.

Více souvisejících

FN Brno

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 37 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Uzavřeno. Fiala už setkání Blažka s lobbistou Nejedlým řešit nebude

Premiér Petr Fiala považuje kauzu týkající se setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s lobbistou Martinem Nejedlým za uzavřenou. Řekl to dnes novinářům při návštěvě Loun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy