Když se zdravotník přestane bát, že se nakazí nemocí covid-19, může podle vedoucího týmu sester z Urgentního příjmu Nemocnice na Bulovce Svatopluka Žáčka začít dělat chyby. Zároveň ale nemůže přemýšlet nad mrtvými kolegy, řekl dnes na tiskové konferenci nemocnice, kam směřovali první čeští nakažení už na začátku března.
Aktuálně jich je v nemocnicích zhruba 400 z asi 5300 aktuálně nemocných, z nichž necelých 18 procent potřebuje vysoce intenzivní péči lékařů.
"Jít do práce s tím, že spousta vašich kolegů na celém světě už padlo, je hrozně nepříjemná situace, ale nesmíte nad tím takhle přemýšlet, protože byste do té práce vůbec nedošli," řekl novinářům Žáček.
Strach podle něj ale zdravotníky zároveň udržuje v obezřetnosti. "Jakmile se přestaneme bát, tak si myslím, že by mohlo dojít k tomu, že uděláme víc a víc chyb a můžete se nakazit," doplnil. Zároveň doufá, že současné koronavirová krize přinese zdravotním sestrám větší prestiž.
Zdravotníci pracují v overalu s kapucí, s respirátorem, ústenkou, průhledným štítem, v čepici a trojích rukavicích. Spodní rukavice jsou dlouhé skoro až po lokty, druhé jsou ochranné a vrchní se mění po každém kontaktu s pacientem.
"Práce v ochranných oblecích je extrémně vyčerpávající. V overalu je obrovské horko, takže se okamžitě zpotíte. Navíc si vydýcháte kyslík a jste dehydrovaní, protože se nemůžete pořádně napít," popsala vrchní sestra oddělení ARO Hana Kožmínová. Podle Žáčka navíc na některých odděleních není klimatizace. "Delší pobyt na takovém pokoji, do kterého praží slunce, je pro ošetřující personál nesnesitelný. Stékající pot do tváře, zhoršené dýchání, bolest hlavy, pokles pozornosti a soustředění," vypočetla potíže sestra z infekční kliniky Tereza Laurincová.
Na ARO oddělení se střídají dva tříčlenné týmy sester, které se nepotkají. Tři hodiny pracují, pak mají tři hodiny pauzu a další tříhodinovou službu. Na infekční klinice, kde má každý pacient svůj box, pracují zdravotníci v ochranných oblecích maximálně dvě hodiny v kuse.
Obvyklá péče o intenzivního pacienta zahrnuje celou škálu úkonů, od léčebných až po základní jako hygienu a výživu. Pacienti pozitivní na covid-19 jsou často napojeni na plicní ventilátor, který jim podporuje nebo nahrazuje dech. "U pacientů s covid-19 dominuje respirační selhání, tudíž plíce přestávají plnit funkci," uvedl Žáček. I po vyléčení mají někteří poškozené plíce a problémy s dechem třeba podobné astmatu.
S pacienty personál nemocnic také pravidelně hýbe, aby se předešlo proleženinám. "Pacienti, kteří trpí virovým zánětem plic, velmi profitují z pozice na břiše, protože se jim provzdušní zadní část plic" doplnil. Podle Kožmínové má pro tuto polohu nemocnice speciální polštáře. Pod obličej přijde polštář s otvorem, aby pacient mohl dýchat, celé tělo pak leží na polštáři ve tvaru klínu, aby byl hrudník výše než nohy. V takové poloze může nemocný leže až 48 hodin. Na jeho obracení se pak musí podílet šest lidí, protože je třeba držet všechny hadičky od přístrojů či infuzí.
Kromě plicních ventilátorů potřebují někteří pacienti ve vážném stavu také podporu krevního oběhu, náhradu funkce ledvin nebo přístroj ECMO, takzvanou membránovou oxygenaci neboli přístrojové okysličování krve. V prvních fázích léčby jsou většinou uvedení do umělého spánku. Návrat spontánního dýchání ale potřebuje jejich spolupráci.
Lůžka pro pacienty s covid-19 měly vyhradit všechny nemocnice, mělo jich být zhruba 2000. Jenom Bulovka mohla vytvořit až zhruba 300 lůžek, najednou ale pečovala zatím jen o několik desítek pacientů. Celkem se léčí v nemocnicích asi 400 lidí, jejich počet je stabilní, což je podle odborníků nejlepší ukazatel toho, že má Česko epidemii pod kontrolou.
Hledáte kupce svého bytu?
Výhodné energie od MND
Související
Bulovka odškodní ženu poškozenou při tragické záměně pacientek
Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď
nemocnice na bulovce , lékaři , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
před 1 hodinou
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
před 2 hodinami
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
před 3 hodinami
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
před 4 hodinami
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
před 4 hodinami
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
před 4 hodinami
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
před 5 hodinami
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
před 6 hodinami
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
před 7 hodinami
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
před 9 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Zimní bude maximálně na horách
Aktualizováno včera
Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery
včera
Princ Harry ještě může couvnout ze soudní bitvy. Dnes nezačala
včera
Vážná nehoda v Praze. Tři zranění, jedno z aut skončilo na boku
včera
Izrael už možná lituje příměří. Pásmo Gazy je v chaosu a pod kontrolou Hamásu
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové nepočítají se zásadní změnou
včera
Atentátník na Fica opouští psychiatrii. Soud vyhověl jeho návrhu
včera
Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají
včera
Zemřel producent a politik Petr Hannig
včera
OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně
Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.
Zdroj: Adam Skála