Když se přestanete bát, začnete dělat chyby, říká zdravotník z první linie

Když se zdravotník přestane bát, že se nakazí nemocí covid-19, může podle vedoucího týmu sester z Urgentního příjmu Nemocnice na Bulovce Svatopluka Žáčka začít dělat chyby. Zároveň ale nemůže přemýšlet nad mrtvými kolegy, řekl dnes na tiskové konferenci nemocnice, kam směřovali první čeští nakažení už na začátku března.

Aktuálně jich je v nemocnicích zhruba 400 z asi 5300 aktuálně nemocných, z nichž necelých 18 procent potřebuje vysoce intenzivní péči lékařů.

"Jít do práce s tím, že spousta vašich kolegů na celém světě už padlo, je hrozně nepříjemná situace, ale nesmíte nad tím takhle přemýšlet, protože byste do té práce vůbec nedošli," řekl novinářům Žáček.

Strach podle něj ale zdravotníky zároveň udržuje v obezřetnosti. "Jakmile se přestaneme bát, tak si myslím, že by mohlo dojít k tomu, že uděláme víc a víc chyb a můžete se nakazit," doplnil. Zároveň doufá, že současné koronavirová krize přinese zdravotním sestrám větší prestiž.

Zdravotníci pracují v overalu s kapucí, s respirátorem, ústenkou, průhledným štítem, v čepici a trojích rukavicích. Spodní rukavice jsou dlouhé skoro až po lokty, druhé jsou ochranné a vrchní se mění po každém kontaktu s pacientem.

"Práce v ochranných oblecích je extrémně vyčerpávající. V overalu je obrovské horko, takže se okamžitě zpotíte. Navíc si vydýcháte kyslík a jste dehydrovaní, protože se nemůžete pořádně napít," popsala vrchní sestra oddělení ARO Hana Kožmínová. Podle Žáčka navíc na některých odděleních není klimatizace. "Delší pobyt na takovém pokoji, do kterého praží slunce, je pro ošetřující personál nesnesitelný. Stékající pot do tváře, zhoršené dýchání, bolest hlavy, pokles pozornosti a soustředění," vypočetla potíže sestra z infekční kliniky Tereza Laurincová.

Na ARO oddělení se střídají dva tříčlenné týmy sester, které se nepotkají. Tři hodiny pracují, pak mají tři hodiny pauzu a další tříhodinovou službu. Na infekční klinice, kde má každý pacient svůj box, pracují zdravotníci v ochranných oblecích maximálně dvě hodiny v kuse.

Obvyklá péče o intenzivního pacienta zahrnuje celou škálu úkonů, od léčebných až po základní jako hygienu a výživu. Pacienti pozitivní na covid-19 jsou často napojeni na plicní ventilátor, který jim podporuje nebo nahrazuje dech. "U pacientů s covid-19 dominuje respirační selhání, tudíž plíce přestávají plnit funkci," uvedl Žáček. I po vyléčení mají někteří poškozené plíce a problémy s dechem třeba podobné astmatu.

S pacienty personál nemocnic také pravidelně hýbe, aby se předešlo proleženinám. "Pacienti, kteří trpí virovým zánětem plic, velmi profitují z pozice na břiše, protože se jim provzdušní zadní část plic" doplnil. Podle Kožmínové má pro tuto polohu nemocnice speciální polštáře. Pod obličej přijde polštář s otvorem, aby pacient mohl dýchat, celé tělo pak leží na polštáři ve tvaru klínu, aby byl hrudník výše než nohy. V takové poloze může nemocný leže až 48 hodin. Na jeho obracení se pak musí podílet šest lidí, protože je třeba držet všechny hadičky od přístrojů či infuzí.

Kromě plicních ventilátorů potřebují někteří pacienti ve vážném stavu také podporu krevního oběhu, náhradu funkce ledvin nebo přístroj ECMO, takzvanou membránovou oxygenaci neboli přístrojové okysličování krve. V prvních fázích léčby jsou většinou uvedení do umělého spánku. Návrat spontánního dýchání ale potřebuje jejich spolupráci.

Lůžka pro pacienty s covid-19 měly vyhradit všechny nemocnice, mělo jich být zhruba 2000. Jenom Bulovka mohla vytvořit až zhruba 300 lůžek, najednou ale pečovala zatím jen o několik desítek pacientů. Celkem se léčí v nemocnicích asi 400 lidí, jejich počet je stabilní, což je podle odborníků nejlepší ukazatel toho, že má Česko epidemii pod kontrolou.

Výhodné energie od MND

Chcete mít jistotu? Sjednejte si nyní s MND pevnou cenu energií až do konce září 2026.
Reklama

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice na bulovce lékaři Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 2 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 3 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 4 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 7 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

včera

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

včera

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy