Končící šéf zdravotnického resortu Jan Blatný možná nebyl tím nejlepším ministrem, ale byl a nadále je dobrým lékařem. Neměl za sebou bohatou politickou kariéru, měl ale dost rozumu na to, aby postupoval dle svého nejlepšího lékařského úsudku, zejména v době, kdy část Česka čelí krizi důvěry ve vakcíny. Svým vědeckým přístupem ale začal být nepohodlný.
"Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Netřeba chodit kolem horké kaše, prezident se netají záměrem dostat do Česka neschválené vakcíny z jeho oblíbených zemí, z Ruska a Číny.
Nařknout zkušeného lékaře ze spoluzodpovědnosti v případě až tisíců mrtvých lidí, to už je ale jiná káva. Na to je za normálních okolností potřeba opravdu silný žaludek, za stávající situace ale Zemanův výrok pouze dokládá, jak zoufale mít v Česku neregistrované vakcíny ze zemí, k nimž má dlouhodobě kladný vztah.
Prezident ale není lékař. Nemá zdravotnické vzdělání a nedokáže posoudit bezpečnost přípravků, které zatím nevyhodnotil ani nejvyšší evropský kontrolní orgán, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jeho apel na východní vakcíny tedy nelze brát vážně z pohledu lékařského, je však třeba jim přikládat váhu z politického hlediska.
To už ale nikoho nepřekvapí. Zemanová náklonnost k nedemokratickým východním režimům není ničím novým, a je ochoten kvůli ní zajít očividně hodně daleko. Namísto, aby tmelil vládu v době největší krize 21. století, tak nabourává důvěru v její představitele. Jinými slovy, v době, kdy část veřejnosti čelí krizi nedůvěry v očkování a vědeckou obec obecně, se nezdráhal přední lékařskou autoritu několikrát bezostyšně potupit.
I Andreji Babišovi ale výměna ministra očividně vyhovuje. Premiér za poslední dobu několikrát dokázal, že v době krize není schopen efektivně řídit stát. Ačkoliv by se rád pasoval do role spasitele, který Česko vyvedl z nejhoršího, v případě problémů zodpovědnost rád přehazuje na druhé. Se Zemanem si jdou navíc krásně na ruku, neboť i on má s prosazováním neschválené léčby bohaté zkušenosti.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kauza s antiparazitním ivermektinem ukázala, že ani premiér příliš nehledí na to, co skutečně zabírá, a kolem čeho je jen příliš velký mediální boom. Veřejně to zkrátka vypadá dobře a v očích potenciálních voličů mu to zvyšuje kredit. To je pro něj půl roku před volbami podstatné.
Á propos podobně, jako se Zeman netají svou láskou k Východu, Babiš nijak neskrývá, že opatrný přístup k neotestovaným přípravkům neschvaluje. Sám ostatně uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který nesouhlasil s nákupem protilátkových léků. Ačkoliv se podrobněji nevyjádřil, o které léky se jedná, na podstatě věci to nic nemění. Vyhodil ministra, s jehož prací prý nebyl nespokojený, i kvůli jeho spolupracovníkovi.
Na druhou stranu je nutno přiznat, že kritika mířící na špatné PR resortu, oprávněná je. Marketing a komunikace ministerstva zdravotnictví nebyly na nejlepší úrovni, a dle informací, které získal server EuroZprávy.cz ze zdrojů blízkých Blatnému, není exministr příliš nakloněn komunikaci, zejména co se médií týče.
"Ideální" ministr by ale měl mít ještě něco víc, a sice ohebnou páteř, která by vyhovovala jak Babišovi, tak Zemanovi. Není tajemstvím, že oba přední hráči tuzemské politické scény se snaží vyhnout vzájemným konfrontacím, a v čele resortu proto uspěje zejména ten, kdo oběma vyhoví.
Zároveň se ale ukázala neschopnost Česka poučit se z chyb druhých. Slovensko, které jako první v Evropské unii nasadilo neregistrovanou léčbu a objednalo miliony dávek ruské vakcíny, se propadlo do hluboké vládní krize, která způsobila odchod několika ministrů a výměnu na postu premiéra. Až neuvěřitelně pak v tomto kontextu působí skutečnost, že tamní dávky Sputniku V dodnes nejen že nebyly použity, ale dokonce nejsou ani totožné s vakcínou, která se používá v jiných zemích a o níž psal vědecký časopis Lancet.
Nedělejme si však plané naděje, k takovému konci zřejmě Česko nedospěje. Babiš se totiž už několikrát ocitl v pozici, kdy by na jeho místě každý soudný politik rezignoval, a nikdy tak neučinil. Je rozhodnut za každou cenu doklepat své volební období, které bude na premiérském postu možná jeho posledním. Ale vzhledem k tomu, že Arenberger už začal úřadovat, a slíbil nejen lepší komunikaci, ale nepřekvapivě neodmítl ani neschválené vakcíny, se zdá, že Babiš se Zemanem pro sebe prozatím našli toho pravého ministra. Do doby, než opět začne být nepohodlný.
Související
Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný
Zeman o odvolání Blatného věděl mnohem dřív než exministr
Jan Blatný , Miloš Zeman , Andrej Babiš , komentář , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 1 hodinou
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 2 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
včera
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
včera
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
včera
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
včera
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
včera
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
včera
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
včera
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
včera
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.
Zdroj: Libor Novák