KOMENTÁŘ | Blatnému nezlomila vaz politika, ale věda. Pro Zemana a Babiše je nepohodlný

Končící šéf zdravotnického resortu Jan Blatný možná nebyl tím nejlepším ministrem, ale byl a nadále je dobrým lékařem. Neměl za sebou bohatou politickou kariéru, měl ale dost rozumu na to, aby postupoval dle svého nejlepšího lékařského úsudku, zejména v době, kdy část Česka čelí krizi důvěry ve vakcíny. Svým vědeckým přístupem ale začal být nepohodlný.

"Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Netřeba chodit kolem horké kaše, prezident se netají záměrem dostat do Česka neschválené vakcíny z jeho oblíbených zemí, z Ruska a Číny.

Nařknout zkušeného lékaře ze spoluzodpovědnosti v případě až tisíců mrtvých lidí, to už je ale jiná káva. Na to je za normálních okolností potřeba opravdu silný žaludek, za stávající situace ale Zemanův výrok pouze dokládá, jak zoufale mít v Česku neregistrované vakcíny ze zemí, k nimž má dlouhodobě kladný vztah. 

Prezident ale není lékař. Nemá zdravotnické vzdělání a nedokáže posoudit bezpečnost přípravků, které zatím nevyhodnotil ani nejvyšší evropský kontrolní orgán, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jeho apel na východní vakcíny tedy nelze brát vážně z pohledu lékařského, je však třeba jim přikládat váhu z politického hlediska. 

To už ale nikoho nepřekvapí. Zemanová náklonnost k nedemokratickým východním režimům není ničím novým, a je ochoten kvůli ní zajít očividně hodně daleko. Namísto, aby tmelil vládu v době největší krize 21. století, tak nabourává důvěru v její představitele. Jinými slovy, v době, kdy část veřejnosti čelí krizi nedůvěry v očkování a vědeckou obec obecně, se nezdráhal přední lékařskou autoritu několikrát bezostyšně potupit. 

I Andreji Babišovi ale výměna ministra očividně vyhovuje. Premiér za poslední dobu několikrát dokázal, že v době krize není schopen efektivně řídit stát. Ačkoliv by se rád pasoval do role spasitele, který Česko vyvedl z nejhoršího, v případě problémů zodpovědnost rád přehazuje na druhé. Se Zemanem si jdou navíc krásně na ruku, neboť i on má s prosazováním neschválené léčby bohaté zkušenosti.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kauza s antiparazitním ivermektinem ukázala, že ani premiér příliš nehledí na to, co skutečně zabírá, a kolem čeho je jen příliš velký mediální boom. Veřejně to zkrátka vypadá dobře a v očích potenciálních voličů mu to zvyšuje kredit. To je pro něj půl roku před volbami podstatné.

Á propos podobně, jako se Zeman netají svou láskou k Východu, Babiš nijak neskrývá, že opatrný přístup k neotestovaným přípravkům neschvaluje. Sám ostatně uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který nesouhlasil s nákupem protilátkových léků. Ačkoliv se podrobněji nevyjádřil, o které léky se jedná, na podstatě věci to nic nemění. Vyhodil ministra, s jehož prací prý nebyl nespokojený, i kvůli jeho spolupracovníkovi.

Na druhou stranu je nutno přiznat, že kritika mířící na špatné PR resortu, oprávněná je. Marketing a komunikace ministerstva zdravotnictví nebyly na nejlepší úrovni, a dle informací, které získal server EuroZprávy.cz ze zdrojů blízkých Blatnému, není exministr příliš nakloněn komunikaci, zejména co se médií týče. 

"Ideální" ministr by ale měl mít ještě něco víc, a sice ohebnou páteř, která by vyhovovala jak Babišovi, tak Zemanovi. Není tajemstvím, že oba přední hráči tuzemské politické scény se snaží vyhnout vzájemným konfrontacím, a v čele resortu proto uspěje zejména ten, kdo oběma vyhoví.

Zároveň se ale ukázala neschopnost Česka poučit se z chyb druhých. Slovensko, které jako první v Evropské unii nasadilo neregistrovanou léčbu a objednalo miliony dávek ruské vakcíny, se propadlo do hluboké vládní krize, která způsobila odchod několika ministrů a výměnu na postu premiéra. Až neuvěřitelně pak v tomto kontextu působí skutečnost, že tamní dávky Sputniku V dodnes nejen že nebyly použity, ale dokonce nejsou ani totožné s vakcínou, která se používá v jiných zemích a o níž psal vědecký časopis Lancet.

Nedělejme si však plané naděje, k takovému konci zřejmě Česko nedospěje. Babiš se totiž už několikrát ocitl v pozici, kdy by na jeho místě každý soudný politik rezignoval, a nikdy tak neučinil. Je rozhodnut za každou cenu doklepat své volební období, které bude na premiérském postu možná jeho posledním. Ale vzhledem k tomu, že Arenberger už začal úřadovat, a slíbil nejen lepší komunikaci, ale nepřekvapivě neodmítl ani neschválené vakcíny, se zdá, že Babiš se Zemanem pro sebe prozatím našli toho pravého ministra. Do doby, než opět začne být nepohodlný. 

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný Miloš Zeman Andrej Babiš komentář ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy