Od 4. do 17. prosince bylo uděláno téměř 44.000 antigenních testů na covid-19 u učitelů a veřejnosti. Pozitivních bylo zhruba pět procent. Odběrová místa budou otevřena i na Štědrý den a 26. prosince, naopak 25. prosince a na Nový rok bude zavřeno. Novinářům to dnes řekl Petr Šnajdárek, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.
Antigenní testování učitelů na covid-19 začalo 4. prosince a dnes skončí, k tomu se 16. prosince přidalo testování veřejnosti, které potrvá do poloviny ledna. K dnešními dni je do systému podle Šnajdárka zapojeno 180 odběrových center v celé zemi, k tomu přes 1000 praktických lékařů nebo ambulantních specialistů testuje své pacienty ve svých ordinacích. Dnes se na test podle Šnajdárka objednalo přes 18.000 lidí a volných je ještě kolem 6950 míst.
AG TESTY. Nadále navyšujeme kapacity pro testování. A to podle vašeho zájmu v rezervačním systému. Bohužel však část lidí přichází na AG testování bez objednání, a tím komplikují situaci těm, kteří se registrovali. Úplné a správné vyplnění údajů ušetří váš čas strávený na odběru.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 18, 2020
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zdůraznil, že lidé, kterým vyjde test pozitivní, musí zůstat v izolaci a vyplnit sebereportování. "Cílem testování je, abychom z dané populace identifikovali zejména osoby, které nemají příznaky a nevědomky rozšiřují infekci mezi ostatními," řekl Blatný.
Testování veřejnosti je podle ministra způsob, jak obnovit otevření restaurací, které jsou ode dneška znovu zavřeny, či jak se vrátit k normálnímu životu ještě předtím, než budou lidé naočkováni proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny by mohly být v Česku ještě letos.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , učitelé , Jan Blatný , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 1 hodinou
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
Blížící se prodloužený víkend slibuje postupné loučení s deštěm a velmi příjemné, místy až letní teploty. Zatímco pátek bude ještě ve znamení doznívajících srážek, v dalších dnech se rtuť teploměru vyšplhá až k hranici 28 °C.
Zdroj: Libor Novák