Kuřáci dostanou v Česku moderní léky. Je v tom ale háček

Kuřákům s chronickou plicní nemocí budou nově zdravotní pojišťovny hradit moderní léky. Musí ale spolupracovat s lékařem a kouření postupně omezovat. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která je nejčastější příčinou transplantací plic v ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kouření
doporučujeme

V Česku má toto onemocnění, které je způsobené z velké části právě kouřením, asi 300.000 lidí. Přibližně 45.000 z nich je kuřáků.

"Pacienti, kteří absolvovali intervenci proti kouření, užívají léky podle pokynů lékaře a snižují počet vykouřených cigaret, se nově zařazují do kolonky spolupracující kuřák a otevírají se jim dveře k moderní léčbě," uvedla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.

Většina lidí podle ní nedokáže přestat kouřit ze dne na den, jsou na nikotinu závislí. Léčba jim umožní se lépe vyrovnávat s nedostatkem vzduchu v plicích, nebudou se dusit. V důsledku ušetří i systém veřejného zdravotního pojištění.

"Nebudou tak často, nebo dokonce vůbec muset do nemocnice s výrazným zhoršením příznaků, kde pak podstupují dražší léčbu včetně například pobytu na jednotkách intenzivní péče," dodala Vašáková. Pacienti s cukrovkou podle ní také dostávají léky, přestože třeba kouří nebo nedodržují dietu.

Nemoc je důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Odborníci odhadují, že 300.000 lidí se s ní v ČR léčí, stejný počet zatím o ní zatím neví. "Potýkají se s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou," uvedla lékařka. Často bývá nemoc zaměňovaná s astmatem. Nejde vyléčit, ale zpomalit. Kromě kouření souvisí její výskyt se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest.

Většina pacientů jsou kuřáci a lidé nad 50 let, objevují se ale i mladší. "Roste nám generace lidí, kteří se narodili předčasně a jejich plíce se nestačily řádně vyvinout. U nich hrozí dokonce i v pubertě," řekl přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Koblížek. Předčasně narození mají 40procentní riziko rozvoje dlouhodobého postižení dýchacího ústrojí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nechtějí platit za služby ve zdravotnictví, ukázal průzkum

22.01.2020 17:19 Výrazná většina lidí v Česku nadále odmítá poplatek u lékaře a za recept v lékárně, snížení počtu…

Sněmovna odložila verdikt o státních zdravotních odvodech

22.01.2020 10:28 Sněmovna nebude na nynější schůzi hlasovat o předloze KSČM o zavedení automatického mechanismu…

Češi na stopě léku na rakovinu? Vyrobili první dávky izotopu s metodou z…

21.01.2020 21:11 První výrobu terapeutického izotopu lutecia 177 (Lu-177) s pomocí nové technologie v množství,…

Neočkované děti do školek? Část poslanců chce změnu zákona

21.01.2020 20:49 Část poslanců chce liberalizovat pravidla pro očkování. Navrhla tak dnes doplnit vládní novelu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama