Počet lidí, kteří užívají léčebné konopí, se meziročně zvýšil asi dva a půl krát na 1132. Stoupl i počet lékařů, kteří konopí předepisují, rovněž množství vydaného konopí. Přispělo k tomu to, že od letošního roku je 90 procent ceny konopí hrazeno ze zdravotního pojištění. Vyplývá to z údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) a vyjádření lékařů, které ČTK oslovila.
Na konci loňského roku léčebné konopí užívalo mezi 400 a 500 pacienty. Letos v listopadu se konopím léčilo 1132 lidí, o měsíc dříve zhruba 1200. Počet předepisujících lékařů se za 11 měsíců zvýšil o 41 na 118. Více než trojnásobně vzrostlo také množství vydaného konopí. Zatímco loni si pacienti vyzvedli 17 kg konopí, letos do konce listopadu to bylo 59,2 kg.
Léčebné konopí užívají pacienti mimo jiné na tišení bolesti například u rakoviny či artritidy, dále lidé s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou nebo AIDS.
V ambulanci pro léčbu chronické bolesti při neurochirurgické a neuroonkologické klinice v Ústřední vojenské nemocnici předepisují konopí od konce loňského roku. "Jeho úhradu pojišťovnami rozhodně vnímám pozitivně. Velká část našich pacientů je buď v invalidním nebo starobním důchodu, a tak je pro ně finanční stránka léčby důležitá, mnohdy zásadní," napsala ČTK lékařka této ambulance Helena Vorlíková. Doplnila, že léčebné konopí předepisuje především tehdy, když dosavadní léky nemají dostatečný účinek. "Většina pacientů k nám docházela již dříve a většina z nich ani neměla předchozí zkušenost s rekreačním užíváním konopí," dodala.
"Úhrada léčebného konopí nepochybně pomohla - usuzuji z množících se e-mailů, kterými se na mě obracejí nemocní mimo hospic i mimo naši ambulanci, kteří splňují indikaci pro jeho předpis," napsala ČTK lékařka Irena Závadová, primářka mobilního hospice Cesta domů. V ambulanci ale předepsali konopí spíše výjimečně a v hospici vůbec. "Je to ale dáno typologií nemocných, kteří před sebou mají spíše dny života, když již ani nejsou schopni spolehlivě polykat nebo inhalovat," dodala.
Podle primáře Jiřího Kozáka z Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů ve Fakultní nemocnici v Motole je úhrada konopí ze zdravotního pojištění přínosem především u pacientů v závažném stavu, kteří mají sociální a ekonomické problémy. Mnozí pacienti s neurologickou či onkologickou diagnózou, kterým konopí pomáhá, ale podle primáře nemají problém si za předepsání připlatit. Zároveň primář zaznamenal od letošního roku více žadatelů z řad rekreačních uživatelů konopí. Těm ale zdravotnické zařízení konopí neposkytuje. "Na našem pracovišti postupujeme při výběru pacienta k medikaci konopím podle jasných indikačních kritérií a stanovených zdravotnických indikací," dodal Kozák.
Zákon předepisování léčebného konopí povolil v roce 2013, dostupné bylo o dva roky později. Nejdříve jen ze zahraničí, podle pacientů bylo ale cenově nedostupné. V současné době má SAKL smlouvu s jedním českým pěstitelem a dodávají ho i zahraniční producenti. Podle novely, kterou letos schválila vláda a která čeká na projednání v Parlamentu, by se v budoucnu udělovaly licence pro pěstování více dodavatelům a byl by možný vývoz do zahraničí.
Související

Francouzská policie na nádraží v Lyonu zadržela Čecha s 20 kilogramy marihuany

CBD se prosazuje i v Česku. Není návykové a je legální, zdůrazňuje Nosálková jeho pozitiva
Marihuana , Konopí , lékaři , zdravotní pojišťovny , Zdravotnictví , zdraví , nemoci , rakovina , Jiří Kozák (algeziolog) , léky
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Stavební výroba meziročně stoupla o 1,9 procenta
před 18 minutami

Nehoda trolejbusu v Ostravě: Pět zraněných po nárazu do sloupu
před 19 minutami

V zemětřesením zasažené části Turecka je i skupina Čechů
Aktualizováno před 35 minutami

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí
před 1 hodinou

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče
Aktualizováno před 1 hodinou

Matka a sedm dětí zemřely při požáru domu na severu Francie
Aktualizováno před 1 hodinou

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29
před 1 hodinou

Pohřešovaná žena z Liberce už není v pátrání. Mohla se stát obětí vraždy
Aktualizováno před 1 hodinou

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord
před 2 hodinami

Stálé počasí až do pátku. Předpověď na následující dny se v podstatě nemění
před 7 hodinami

Čtyři migranti zemřeli, když se u řeckého ostrova Leros potopila jejich loď
Aktualizováno před 7 hodinami

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov
před 7 hodinami

Kolumbijská armáda potvrdila možný přelet balónu vzdušným prostorem své země
Aktualizováno včera

Fiala jednal se Zemanem. Prezidenta údajně přesvědčil, aby nejmenoval nového šéfa ÚS
Aktualizováno včera

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
včera

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen
Aktualizováno včera

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru
včera

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé
včera

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí
včera
Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street
Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.
Zdroj: ČTK