Lékaři: Většina následků po covidu odezní, vyšší je riziko problémů se srdcem

Většina následků po prodělání covidu-19 odezní za tři až šest měsíců, mohou být ale i trvalé. Vyšší je u lidí, kteří se nakazili koronavirem, riziko problémů se srdcem. Na dotaz ČTK to sdělili oslovení lékaři různých odborností. První případy koronaviru se v ČR objevily téměř před dvěma lety, 1. března 2020. Od té doby se nakazilo podle dat ministerstva zdravotnictví již více než 3,5 milionu lidí, z nich asi 190.000 opakovaně.

Zejména starší varianty koronaviru postihovaly významně plíce pacientů, časté byly covidové zápaly plic. Zhruba 200.000 lidí skončilo s covidem-19 v nemocnicích a necelých 40.000 z nich na jednotkách intenzivní péče. Následky může mít podle odhadů až 15 procent těch, kteří se nakazili.

"Nejčastěji se jedná o trvající dušnost a kašel. Také může být přítomno postcovidové plicní postižení, které se může projevovat ve formě zjizvení plicní tkáně. To je právě nejčastější u pacientů, u kterých byla nutná plicní ventilace," řekl na dotaz ČTK přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Milan Sova.

Lékaři se tak budou setkávat s následky covidové epidemie ještě měsíce poté, co současná vlna skončí. "Očekával bych, že u většiny pacientů se potíže upraví do tří až šesti měsíců. Samozřejmě budou i pacienti, kteří mohou mít následky trvalé a ty budeme sledovat i nadále," dodal Sova.

Pacienti s postižením plic mohou mít po těžkém průběhu covidu-19 například dlouhodobou domácí oxygenoterapii, při níž musí mít doma přístroj na dodávání kyslíku, který jim pomáhá dýchat.

S důsledky covidu-19 se u svých pacientů setkávají také rehabilitační lékaři. Plicní specialisté k nim posílají právě pacienty, kteří mají zjizvenou plicní tkáň a špatně se jim dýchá. "V současné době k nám přicházejí postcovidoví pacienti, kteří si nás nacházejí z loňské jarní vlny. K nim se postupně přidávají i z podzimní vlny, protože delta měla poměrně výrazné následky na plicích. A to jak u pacientů hospitalizovaných s pneumoniemi, tak u těch, kteří prodělali léčbu ambulantně," řekl ČTK primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice v Kolíně Lukáš Cibulka.

U vlny omikronu častěji virus postihuje horní cesty dýchací. Podle Cibulky se ale objevují už i první pacienti s postižením plic po nákaze omikronem. "Tak se obávám, že tady ještě minimálně nějaký rok se budeme s postcovidovými pacienty zabývat," dodal. Nejdéle od nákazy je podle Cibulky pacient, který se nakazil v březnu 2020 v zahraničí.

"Většina pacientů, kteří přichází s odstupem více než půl roku, mají poměrně výrazné limity jak ve svých dechových funkcích. A když to nemohou udýchat, nemohou se ani fyzicky dávat dohromady a nabírat zpět kondici, takže jsou omezení v běžných denních činnostech," uvedl.

Častěji jsou to lidé po hospitalizaci, lékaře by měli vyhledat, pokud se jejich dechové potíže nelepší v řádu týdnů. Část pacientů podle něj přichází s potížemi do rehabilitační ambulance a teprve tam se podle anamnézy dohledá, že jde o následky po covidu.

Podle předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta kromě plic mohou mít pacienti dopady i na srdce a cév. "U všech nemocných po covidu stoupá riziko prakticky všech srdečních a cévních komplikací, včetně infarktů, mozkových příhod, či srdečního selhání. S tím se ostatně setkáváme i v běžní klinické praxi," řekl ČTK.

Podle jím citované studie v odborném časopise Nature Medicine je největší riziko je u těch, kteří měli covid těžký a vyžadovali hospitalizaci nebo dokonce pobyt na jednotce intenzivní péče. Studie podle něj popisuje dopady rok po covidu. "Avšak lze předpokládat, že dopady budou zjevné i v delším horizontu. K tomu přispěje i výpadek preventivní péče v době pandemie se zhoršením léčby vysokého tlaku, cholesterolu, cukrovky a dalších rizikových faktorů," doplnil.

Jako první se s následky covidu-19 u pacientů nejčastěji setkávají praktičtí lékaři. Podle lékařky Ludmily Bezdíčkové je post-covid relativně běžný, ale následky obvykle na za několik měsíců odezní. Lidí s dlouhodobými následky tak velké množství není. "Dá se očekávat, že část ještě nebyla diagnostikovaná a budou vyšetření teprve probíhat. Plný rozsah bude známý až v řádu let," řekla na dotaz ČTK.

S Linhartem souhlasí v tom, že covid "zaclonil" celou řadu onemocnění, která mohou pro pacienty znamenat problémy do budoucna. Je to například pozdě objevená cukrovka, neléčený vysoký tlak nebo zanedbané ischemické choroby srdeční, které mohou vyústit třeba až v následky jako demence.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 5 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 9 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 10 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Poslední hrdinský čin Bidena: Vysmál se Putinovi za to, že se mu nic nepovedlo

Bývalý prezident USA Joe Biden těsně před koncem svého mandátu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nesplnil žádný ze svých strategických cílů na Ukrajině. Tato slova zazněla během jeho projevu o zahraniční politice před ukončením jeho funkčního období a nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy