Lékárníci: Dodržujte odstupy, na respirátory čekáme. Pacienti mají sami diktovat kód e-receptu

Česká lékárnická komora (ČLnK) doporučila kvůli nemoci COVID-19 lékárníkům, aby prostory styku s pacienty pravidelně dezinfikovali a nebrali do rukou mobilní telefony pacientů s e-recepty. Lidé mají ve frontě dodržovat odstupy, a to i od lékárníka. Komora v tiskové zprávě také připomněla, že lékárníci, kteří patří spolu s praktickými lékaři a zubaři mezi nejohroženější zdravotníky, stále čekají na dodání ochranných respirátorů od státu.

"V lékárnách je pravidelně prováděná zvýšená dezinfekce prostor, ploch, povrchů nebo klik. Aby samotní pacienti nebyli zdrojem nákazy pro ostatní návštěvníky lékáren, ale i pro lékárníky, prosíme, aby dodržovali dostatečný odstup od ostatních, či rozestupy ve frontě," uvedl viceprezident komory Martin Kopecký. Zvažuje se i zavedení regulace vstupu nebo počtu lidí v lékárně, ale také zavedení průhledných plastových zábran, které by lékárníky a pacienty oddělily.

Komora lékárníkům doporučuje, aby nebrali do rukou mobilní telefony pacientů, v nichž často nosí e-recepty jako SMS zprávu. "Žádáme pacienty, aby nám kód ze SMS sami nadiktovali nebo telefon natočili tak, aby lékárník SMS přečetl, aniž by se dotýkal telefonu," uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová. Doporučila také, aby si lidé mobilní telefony otírali dezinfekčními ubrousky. "Rovněž pacienty žádáme, aby si nenasliňovali prsty, když lékárníkovi podávají listinné recepty, vytištěné e-recepty nebo peníze," dodala.

Lékárníci podle komory odpovídají lidem i na dotazy týkající se nového typu koronaviru, hygienických opatření, karantény nebo možností testování. V lékárnách bude také díky výjimce ministerstva zdravotnictví moci vyrábět dezinfekci, protože ta komerčně vyráběná je v současné době často vyprodaná. "Pro zabránění šíření pandemie je totiž důležité, aby hygienická pravidla dodržovalo co nejvíce lidí," uvedl prezident komory Aleš Krebs.

Další nedostatkové zboží - respirátory a roušky - ale zákazníci v lékárnách neseženou. "V tuto chvíli lékárny nemají ani respirátory, ani roušky. V současnosti je možné prodávat pouze ochranné pomůcky třídy FFP2 a nižší. Respirátory a další ochranné pomůcky třídy FFP3 je možné prodat podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví pouze státu," dodal Krebs.

Lidé umístění do karantény, kteří si potřebují v lékárně vyzvednout léky, mají do lékárny zavolat, lék si zarezervovat a poslat pro ní zdravého příbuzného nebo známého. "Lékárník samozřejmě i v tomto případě provede dispenzaci neboli poučení o užívání léku a požádá daného člověka, aby kompletní informace pacientovi předal spolu s léčivy," doplnil Kopecký.

V domácí karanténě jsou v po návratu z Itálie tisíce lidí, další přibývají s rozšířením na celkem 15 zemí, kromě Číny, Jižní Koreje a Íránu evropských, kde se virus nejvíc šíří. Doma zůstávají z nařízení hygieniků také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými, a ti nakažení, kteří mají mírný průběh nemoci COVID-19 a nepotřebují být v péči lékaři. Nakažených je v ČR podle posledních údajů 120, jsou mezi nimi i cizinci.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny Česká lékarnická komora zdraví e-recepty mobily pacienti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy