Lékárníci: Dodržujte odstupy, na respirátory čekáme. Pacienti mají sami diktovat kód e-receptu

Česká lékárnická komora (ČLnK) doporučila kvůli nemoci COVID-19 lékárníkům, aby prostory styku s pacienty pravidelně dezinfikovali a nebrali do rukou mobilní telefony pacientů s e-recepty. Lidé mají ve frontě dodržovat odstupy, a to i od lékárníka. Komora v tiskové zprávě také připomněla, že lékárníci, kteří patří spolu s praktickými lékaři a zubaři mezi nejohroženější zdravotníky, stále čekají na dodání ochranných respirátorů od státu.

"V lékárnách je pravidelně prováděná zvýšená dezinfekce prostor, ploch, povrchů nebo klik. Aby samotní pacienti nebyli zdrojem nákazy pro ostatní návštěvníky lékáren, ale i pro lékárníky, prosíme, aby dodržovali dostatečný odstup od ostatních, či rozestupy ve frontě," uvedl viceprezident komory Martin Kopecký. Zvažuje se i zavedení regulace vstupu nebo počtu lidí v lékárně, ale také zavedení průhledných plastových zábran, které by lékárníky a pacienty oddělily.

Komora lékárníkům doporučuje, aby nebrali do rukou mobilní telefony pacientů, v nichž často nosí e-recepty jako SMS zprávu. "Žádáme pacienty, aby nám kód ze SMS sami nadiktovali nebo telefon natočili tak, aby lékárník SMS přečetl, aniž by se dotýkal telefonu," uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová. Doporučila také, aby si lidé mobilní telefony otírali dezinfekčními ubrousky. "Rovněž pacienty žádáme, aby si nenasliňovali prsty, když lékárníkovi podávají listinné recepty, vytištěné e-recepty nebo peníze," dodala.

Lékárníci podle komory odpovídají lidem i na dotazy týkající se nového typu koronaviru, hygienických opatření, karantény nebo možností testování. V lékárnách bude také díky výjimce ministerstva zdravotnictví moci vyrábět dezinfekci, protože ta komerčně vyráběná je v současné době často vyprodaná. "Pro zabránění šíření pandemie je totiž důležité, aby hygienická pravidla dodržovalo co nejvíce lidí," uvedl prezident komory Aleš Krebs.

Další nedostatkové zboží - respirátory a roušky - ale zákazníci v lékárnách neseženou. "V tuto chvíli lékárny nemají ani respirátory, ani roušky. V současnosti je možné prodávat pouze ochranné pomůcky třídy FFP2 a nižší. Respirátory a další ochranné pomůcky třídy FFP3 je možné prodat podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví pouze státu," dodal Krebs.

Lidé umístění do karantény, kteří si potřebují v lékárně vyzvednout léky, mají do lékárny zavolat, lék si zarezervovat a poslat pro ní zdravého příbuzného nebo známého. "Lékárník samozřejmě i v tomto případě provede dispenzaci neboli poučení o užívání léku a požádá daného člověka, aby kompletní informace pacientovi předal spolu s léčivy," doplnil Kopecký.

V domácí karanténě jsou v po návratu z Itálie tisíce lidí, další přibývají s rozšířením na celkem 15 zemí, kromě Číny, Jižní Koreje a Íránu evropských, kde se virus nejvíc šíří. Doma zůstávají z nařízení hygieniků také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými, a ti nakažení, kteří mají mírný průběh nemoci COVID-19 a nepotřebují být v péči lékaři. Nakažených je v ČR podle posledních údajů 120, jsou mezi nimi i cizinci.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny Česká lékarnická komora zdraví e-recepty mobily pacienti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy