Lékarny respektují zákaz vývozu respirátorů

Lékárny respektují nařízení ministerstva zdravotnictví, které ode dneška zakázalo kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR a podobný krok plánuje i u dezinfekčních prostředků. Toto zboží lékárny do zahraničí dlouhodobě nevyvážejí, nyní se ho snaží přes nedostatek dodávat i do nemocnic. Například síť Dr.Max má ale výtky k zákazu prodeje respirátorů všem mimo zdravotnická a sociální zařízení.

"Exekutiva nám nedává moc na výběr - přinejmenším pokud jde o ochranné pomůcky třídy FFP3. Nemocnicím a sociálním ústavům už podle svých možností dodáváme, ačkoli máme zato, že jsme tu jako síť veřejných lékáren především kvůli poskytování péče běžným pacientům lékáren," řekl dnes ČTK mluvčí Dr.Max Michal Petrov.

Vládou avizovaná cenová regulace podle něj nemusí nutně postihnout jen "šmejdy", jak prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), ale i poctivé lékárny. "Ty ve snaze vyjít vstříc poptávce pacientů nakoupily, leckdy opravdu velmi složitě, za určitých podmínek. Poškodilo by je, kdyby jim stát nyní vnutil nižší cenu, než byla pořizovací," uvedl Petrov.

Ceny respirátorů na českém trhu začalo dnes cenovým rozhodnutím regulovat ministerstvo financí. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření koronaviru. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

"V souvislosti s nastalou situací a přeprodejem roušek a respirátorů se objevilo několik e-shopů, které s vidinou rychle vydělaných peněz nabízely roušky a respirátory za mnohonásobně vyšší cenu. Naše společnost se nepodílí a nebude podílet na nečestném obchodu spojeném se strachem obyvatelstva," řekla dnes ČTK mluvčí sítě lékáren Pilulka Kateřina Schotliová. Vládní rozhodnutí podle ní firma vítá. "Nijak nás nezasáhne, protože žádné ze jmenovaných produktů nevyvážíme do zahraničí a respirátory FFP3 v nabídce aktuálně nemáme," dodala.

Petrov uvedl, že Dr.Max nezdražuje ty produkty, které je schopen ovlivnit jako výrobce - například antibakteriální gely vlastní značky. "Ostatní ceny reflektují nákupní ceny u dodavatelů - a tyto ceny se v poslední době měnily. Vzrostly o desítky procent. Lékárny budou vždycky závislé na cenách svých dodavatelů. Momentálně je taky zvyšuje skutečnost, že u uvedeného sortimentu dala poptávka vzniknout v dodavatelském řetězci vysokému množství prostředníků," doplnil.

Výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner označil vládní rozhodnutí za obhajitelné. "Roušky nemáme, dodávky antibakteriálních gelů se nám ve skladech neohřejí a mizí pod rukama obrovskou rychlostí, dezinfekci máme jen určitých druhů a zajišťujeme průběžně a ze všech sil to, co chybí. Například v úterý jsme prodali tisícovku antibakteriálních gelů během hodiny," uvedl.

Nařízení ministerstva podle mluvčí Patricie Šedivé ovlivní také e-shop Alza.cz. "Pevně věříme, že nám naši dodavatelé v dohledné době dodají alespoň jiné ochranné pomůcky a respirátory (ne typu FFP3), po kterých se zákazníci také ptají, a které si předobjednali," řekla dnes ČTK.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90.000, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Německu je zhruba 200 nakažených, v České republice osm.

Související

Lékárny

Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení

V pondělí by měly být všechny lékárny v Česku zásobeny alespoň 20 baleními penicilinu. Podle předsedy Asociace velkodistributorů léčiv, Jana Rohrbachera, by v pátek měli všichni hlavní distributoři převzít celkem 52 000 balení od dodavatelské společnosti BB Pharma. Dodávka přichází po několika měsících, kdy Česká republika čelila nedostatku některých antibiotik včetně penicilinu.
Lékárny

Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena

Prodeje léků na předpis na českém farmaceutickém trhu v roce 2022 vzrostly meziročně o šest procent. Hodnota trhu s léky na předpis, která v tržbách výrobců zahrnuje platby zákazníků za volně prodejné léky, i úhrady pojišťoven a doplatky pacientů za léky na předpis, tak činila 87 miliard korun. Výrazněji stoupal zájem o volně prodejné léky, kde tržby prodejů meziročně vzrostly o 12 procent na celkem 32 miliard korun.

Více souvisejících

Lékárny Respilon

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy