Nakažení smí ukončit karanténu bez testu. Epidemiolog vysvětlil další změnu pravidel

Lidé, kteří nevykazují příznaky onemocnění covid-19 způsobovaném novým typem koronaviru, budou smět z karantény i bez negativního testu. Resort zdravotnictví se k tomu podle epidemiologa a vedoucího pracovní skupiny pro rozvolňování opatření Rastislava Maďara uchýlil poté, co byly zaznamenány případy falešné pozitivity. U jedné paní se nákaza "potvrdila" dokonce osmnáctkrát.

"Máme k dispozici výsledky poměrně velkých studií z různých zemí, třeba z Tchaj-wanu, Singapuru nebo i Německa. Z nich vyplývá, že pravděpodobnost, že bude pacient dva týdny po prvních příznacích nebo po pozitivním PCR testu infekční, když nemá žádné klinické příznaky, je prakticky nulová. A to přesto, že má pozitivní takzvaný PCR test," nastínil epidemiolog v interview pro server idnes.cz.

"Nevycházíme přitom jen ze zahraničních studií, ale i ze zjištění kolegů z českých laboratoří. Ti apelovali na ministerstvo zdravotnictví, aby zvážilo nový algoritmus testování ve vztahu k izolaci a karanténě. Je na tom tedy shoda i u domácích odborníků. Navíc se v tomto smyslu mění i doporučení mezinárodních odborných autorit," dodal.

Důvod, proč měli někteří pacienti pozitivní výsledek, spočívá v principu, na základě něhož PCR funguje. Ten totiž detekuje fragmenty genetické informace viru, který buď je nebo není životaschopný. Z toho se pak vyvozuje riziko infekčnosti dotyčného pacienta. Má-li v sobě neživotaschopný vir, pak už není potřeba jej nadále držet v karanténě.

"Ano, lidé by neměli být zbytečně a opakovaně podrobováni vyšetřením. Rekordmankou je paní, která byla pozitivní osmnáctkrát. Je přitom prakticky vyloučené, aby byla po takové době infekční. Přesto musí zůstávat v izolaci. Je to obrovský zásah do osobního i profesního života člověka. Přináší to s sebou velký stres. Přitom kdyby se udělala kultivace viru, velmi pravděpodobně by se ukázalo, že u ní PCR test nezachycuje životaschopnou formu viru. Není tak infekční," odpověděl Maďar na dotaz, zda cílem opatření skutečně je, aby lidé nemuseli být příliš dlouho v izolaci.

"Kvůli tomu se nám hrozně natahovala doba „léčby“ u lidí, kteří neměli žádné příznaky. Byli stále vedeni jako nemocní, přitom nikdy de facto nemocní nebyli. Pouze byli na prvním PCR testu pozitivní a potom se u nich, řekněme, střídaly pozitivní výsledky s negativními. Podmínkou ukončení izolace totiž byly hned dva negativní PCR testy. Ale to neznamená, že po takové době je daný člověk stále infekční. Pouze má tato metoda testování limity a z hlediska infekčnosti je člověk falešně pozitivní," dodal.

Epidemiolog zároveň také konstatoval, že je velice malá pravděpodobnost infekčnosti bezpříznakových pacientů v prvních čtrnácti dnech od prvního pozitivního testu. Zdůraznil ale, že musí jít opravdu o lidi, kteří nemají vůbec žádné symptomy, popřípadě zanedbatelné, které vymizí aspoň čtyři dny před skončením karantény.

Svá slova opíral o studie ze zmiňovaných asijských zemí a Německa, že vysoké riziko infekce nastává dva až tři dny před prvními příznaky, pak v době jejich nástupu a další týden až 10 dní.

Po určité době se nakažlivost bezpříznakových jedinců snižuje. V některých případech se u pozitivně testovaných nenašel životaschopný virus už osm dní po zjištění nákazy. Jindy nastala situace, kdy byl pacient podle PCR testu pozitivní, ačkoliv u něj nebylo 11. dnem od prvních symptomů možné detekovat infekční vir.

"Ze strany ministerstva zdravotnictví jde tedy o snahu reflektovat tyto nové poznatky. Navíc se u spousty lidí střídají pozitivní a negativní testy, což samozřejmě nedává logiku. Vždyť jsou tito lidé stále doma a nepřicházejí s nikým do kontaktu. Potom se neúměrně prodlužuje doba karantény nebo izolace. Je třeba myslet rovněž na to, že falešně pozitivní PCR testy způsobují i finanční škodu. Nejen, že to způsobí psychickou a fyzickou újmu člověku, který je zbytečně dlouhou dobu v izolaci, současně mu také stát platí nemocenskou. Také se zbytečně dělají další a další testy. Když děláte osmnáctkrát zbytečně test, který stojí 1 500 korun, není to levná záležitost," podotkl Maďar.

"Je možná kultivace na médiích, ale to trvá jeden až dva týdny. I když stojí polovinu toho, co PCR testy, stálo by to velké množství času. Kvůli omezené laboratorní kapacitě to není plošně aplikovatelná metoda," odpověděl na dotaz, zda by se v takových případech dalo zjistit, jaká forma viru byla zachycená. 

Na závěr dodal, že jednou ze zásad, které se učí medici, je umění přistoupit na fakt, že nic neplatí stoprocentně. Zde je ale opravdu nízká pravděpodobnost a pozitiva dalšího vládního uvolnění karanténního režimu jasně převyšují negativa spojená s riziky.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy