Muzea nelze v ČR podle Prymuly otevřít ani v omezeném režimu

Zatímco v mnohých evropských metropolích jsou i v době pandemie přístupná muzea a galerie za dodržování hygienických pravidel, v Česku jsou již druhým týdnem tyto prostory uzavřené. Česko má totiž v posledních dnech jedny z největších přírůstků osob nakažených covidem-19 a v přepočtu na 100.000 lidí mu patří v EU první místo.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tak dnes na dotaz ČTK řekl, že muzea sice patří mezi méně rizikové aktivity, ale v současné době je potřeba zastavit exponenciální růst počtu nakažených lidí, a proto jsou zavřená.

Muzea a galerie jsou spolu s některými dalšími zařízeními zavřené od 14. října, zůstanou podle současně platných nařízení nejméně do 3. listopadu. "Každá země má nastavená nějaká kritéria z hlediska kulturních aktivit. My se v tuto chvíli nacházíme v době, kdy je tu enormní exponenciální nárůst a my ho musíme vitálně zastavit, protože kapacita zdravotnických zařízení by při dalším růstu mohla být ohrožena," řekl dnes Prymula.

"Jakmile dojde k tomu, že křivka bude zastabilizována, tak ty provozy a kultura, která není riziková, budou samozřejmě v určitém režimovém modu spuštěny. Muzea patří mezi ty méně rizikové aktivity," uvedl.

Velká evropská muzea jako pařížský Louvre, vídeňská Albertina nebo třeba londýnská Tate Gallery zůstala v omezeném provozu pro návštěvníky otevřená, navíc plánují i zahajovat nové výstavy. Vstupenky si na jejich výstavy ale lidé musejí kupovat, případně rezervovat on-line vždy na určitou přesně danou dobu, den i hodinu. Pobyt ve výstavě pak je časově omezen tak, aby se návštěvníci mohli střídat a nepotkávat se navzájem v příliš velkém počtu.

V Česku jsou zavřená velká muzea i malé galerie. Národní galerie Praha spočítala, že za 14 dní uzavření všech svých prostor přijde na vstupném na všechny výstavy a expozice o 1,4 milionu korun. Dlouho připravovaná mezinárodní výstava děl Rembrandta a jeho současníků i následovníků v paláci Kinských byla přeložena z jarního termínu a začala 25. září. Během prodlouženého víkendu kolem svátku sv. Václava ji navštívilo průměrně tisíc lidí denně. Mluvčí galerie Eva Sochorová dnes ČTK řekla, že výstavu, která má končit 31. ledna, nepůjde zejména kvůli zahraničním zápůjčkám prodloužit. Stejně to bude v případě výstavy Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně.

Dlouho připravovaný a odkládaný projekt má i Národní muzeum, kde 31. srpna začala výstava archeologických exponátů z egyptských nalezišť. Za první necelé čtyři týdny si výstavu přišlo prohlédnout zhruba 17.000 lidí. Výstava Sluneční králové v Historické budově má trvat do 7. února příštího roku a také nebude moci být prodloužena.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) muzea

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 36 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

Andrej Babiš a Monika Babišová se po 30 letech oficiálně rozcházejí

Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy