Muzea nelze v ČR podle Prymuly otevřít ani v omezeném režimu

Zatímco v mnohých evropských metropolích jsou i v době pandemie přístupná muzea a galerie za dodržování hygienických pravidel, v Česku jsou již druhým týdnem tyto prostory uzavřené. Česko má totiž v posledních dnech jedny z největších přírůstků osob nakažených covidem-19 a v přepočtu na 100.000 lidí mu patří v EU první místo.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tak dnes na dotaz ČTK řekl, že muzea sice patří mezi méně rizikové aktivity, ale v současné době je potřeba zastavit exponenciální růst počtu nakažených lidí, a proto jsou zavřená.

Muzea a galerie jsou spolu s některými dalšími zařízeními zavřené od 14. října, zůstanou podle současně platných nařízení nejméně do 3. listopadu. "Každá země má nastavená nějaká kritéria z hlediska kulturních aktivit. My se v tuto chvíli nacházíme v době, kdy je tu enormní exponenciální nárůst a my ho musíme vitálně zastavit, protože kapacita zdravotnických zařízení by při dalším růstu mohla být ohrožena," řekl dnes Prymula.

"Jakmile dojde k tomu, že křivka bude zastabilizována, tak ty provozy a kultura, která není riziková, budou samozřejmě v určitém režimovém modu spuštěny. Muzea patří mezi ty méně rizikové aktivity," uvedl.

Velká evropská muzea jako pařížský Louvre, vídeňská Albertina nebo třeba londýnská Tate Gallery zůstala v omezeném provozu pro návštěvníky otevřená, navíc plánují i zahajovat nové výstavy. Vstupenky si na jejich výstavy ale lidé musejí kupovat, případně rezervovat on-line vždy na určitou přesně danou dobu, den i hodinu. Pobyt ve výstavě pak je časově omezen tak, aby se návštěvníci mohli střídat a nepotkávat se navzájem v příliš velkém počtu.

V Česku jsou zavřená velká muzea i malé galerie. Národní galerie Praha spočítala, že za 14 dní uzavření všech svých prostor přijde na vstupném na všechny výstavy a expozice o 1,4 milionu korun. Dlouho připravovaná mezinárodní výstava děl Rembrandta a jeho současníků i následovníků v paláci Kinských byla přeložena z jarního termínu a začala 25. září. Během prodlouženého víkendu kolem svátku sv. Václava ji navštívilo průměrně tisíc lidí denně. Mluvčí galerie Eva Sochorová dnes ČTK řekla, že výstavu, která má končit 31. ledna, nepůjde zejména kvůli zahraničním zápůjčkám prodloužit. Stejně to bude v případě výstavy Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně.

Dlouho připravovaný a odkládaný projekt má i Národní muzeum, kde 31. srpna začala výstava archeologických exponátů z egyptských nalezišť. Za první necelé čtyři týdny si výstavu přišlo prohlédnout zhruba 17.000 lidí. Výstava Sluneční králové v Historické budově má trvat do 7. února příštího roku a také nebude moci být prodloužena.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) muzea

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma

Čechům nezapomněli k Vánocům popřát vrcholní politici. Již v pondělí pustil do světa své přání prezident Petr Pavel, který promluvil společně s manželkou Evou. Dnes se k hlavě státu připojil premiér Petr Fiala (ODS) se svým vzkazem občanům. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy