Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla dnes před pardubickým soudem obžalovaná lékařka dětského oddělení Pardubické nemocnice. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle nějž neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Žena také řekla, že seznámení s předpisy nemocnice podepsala až po události, kvůli níž stojí před soudem. Proti tomu se dnes nemocnice ohradila. V květnu 2017 zůstal chlapec kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Před soudem stojí kvůli těžkému ublížení na zdraví tři zdravotnické pracovnice.

"Zavedený postup byl, že pacient musí být ošetřený na ORL oddělení," uvedla lékařka Martina Šípková. Ta měla v noci z 13. na 14. května 2017 ústavní pohotovostní službu na dětském oddělení Pardubické nemocnice. V noci hoch po operaci mandlí začal masivně krvácet z úst. Matka s ním v doprovodu zdravotních sester odešla na ORL ambulanci. Ta však byla zamčená, dlouho nikdo nemohl najít klíče ani přivolat specializovaného lékaře.

Podle primáře dětského oddělení Mariana Šenkeříka bylo před čtyřmi lety zavedeným postupem, že při komplikacích sestra přivolá sloužícího lékaře, který pacienta prohlédne a po případné konzultaci se specializovaným kolegou rozhodne, co dál. Pacient se předtím nemá nikam přemisťovat, má zůstat na lůžku a mít zabezpečené základní životní funkce. "Postup nebyl na papíře, ale všichni ho znali," uvedl ve středu před soudem jako svědek Šenkeřík. Dodal, že zdravotnický personál byl tak proškolován po nástupu.

Lékařka vypověděla, že také chtěla přivolat na pomoc ARO tým. Sestra z ARO jí nabízela konzultaci se sloužícím lékařem, Šípková to však odmítla. Chlapec v té chvíli ještě normálně dýchal, komunikoval a byl při vědomí. Lékařka nechala matku s krvácejícím dítětem a sestrou před ORL ambulancí a odešla, aby sehnala ORL specialistu, zapomněla si totiž mobilní telefon na oddělení. Později se účastnila resuscitace dítěte na ambulanci, v atmosféře plné stresu. "Na takové situace nejsme školení, ať si říká kdo chce, co chce," řekla Šípková. Na místo přijeli i zdravotničtí záchranáři, úplnou resuscitaci nakonec zajistil přivolaný ARO tým a dítě bylo převezeno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Lékařka dnes uvedla, že seznámení s dokumenty upravujícími činnost zdravotnického personálu, podepsala až po mimořádné události. Zdůvodnila to tím, že to po ní nemocnice vyžadovala, neboť vše měl přezkoumat externí audit. "Nechtěla jsem být vyvrhel, který se bude stavět na zadní," řekla Šípková.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje se dnes proti tvrzení své bývalé zaměstnankyně a obviněné lékařky ohradila. Podle ní interní dokumenty podepsala už před událostí. "Lékařka na oddělení působila mimo jiné v pozici lokálního manažera kvality, tedy člověka zodpovědného za to, aby přesně k takovým situacím nedocházelo. Systém kvality je daný, jeho znalost prokazatelně vyžadovaná, kontrolovaná a akreditovaná nezávislým auditorem. Zásadně platí, že zaměstnanec připojuje svůj podpis pod dokument v okamžiku, kdy se s ním seznámí," uvedla ve vyjádření pro média mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou obžalovány sestry Barbora Špásová a Alena Chovancová a lékařka Martina Šípková, už dříve vinu odmítly. Obžalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelí i nemocnice jako právnická osoba, také ona vinu odmítá.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Jednání bylo odročeno na 16. listopadu. Soud plánuje výslech zdravotních sester z ORL, přednosty kliniky ORL a lékaře, který provázel obžalovanou lékařku v adaptačním procesu.

Související

Pardubická nemocnice

Rodina chlapce, který po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu, má právo na odškodnění

Rodina chlapce, který po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu, má právo na odškodné od pardubické nemocnice. O rozhodnutí Okresního soudu v Pardubicích dnes informovala Česká televize (ČT). Podle ní soud ponechal prostor pro mimosoudní dohodu rodiny s nemocnicí. V případu v dubnu soud potrestal lékařku a zdravotní sestru podmínkami. Nemocnice bude dál jednat o výši narovnání, řekla ČTK mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Více souvisejících

Pardubická nemocnice lékaři soudy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 6 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 21 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy